Konec básníků v Čechách (1993)

Čtrvté básníky rozkoukám, dokoukám a když chvíli věnuji setřepávání nalepené trapnosti, zůstane vzpomínka na několik podařených Štěpánových hlášek a pár vtipných scén. Básníci nicméně měli skončit na zámku...

Jak svět přichází o básníky (1982)

Úvodní snímek dnes již pentalogie o milostných a životních trampotách Štěpána Šafránka nejlépe vystihuje niterní monolog hlavní postavy na prvním setkání ke zkoušce ochotníků hry Lesní panna. "Ti lidi mohli sedět doma, jíst, dívat se na televizi, milovat se a oni tady blbnou jen proto, že dva studentíci se chtěli pobavit..." a tak to je s celým filmem, dnes již klasikou českých televizních obrazovek.

Náhradníci (2009)

Náhradníci se svižně rozjíždějí. Dynamická hudba, oblety kamerou nad velkoměstem, okamžitě rozvinutá zápletka...ale jak minuty běžely, film jakoby na nějakém imaginárním turistickém rozcestníku špatně vybral směr a na každé další křižovatce to bylo jen horší a horší. Můj dojem nakonec je, že estetičtější a působivější vjem poskytne i jediná stránka původního comicsu, než pohled na zkřivený obličej Bruce Willise. Ostatně, Mostow se musel dostat do nějaké tvůrčí krize nebo byly jeho představy nerealizovatelné, protože střih akčních scén a vůbec střih celého filmu vyloženě volal do světa, že nebyly prachy, ani nápady! To dokazuje i trailer, který cucá z prstu z celého filmu, jinak by asi opravdu neměl co nabídnout. Tímto jsem věnoval Náhradníkům času i řádek tak akorát dost. Doporučuji místo filmu comics a místo 88 minut ve světě lesklých náhradníků raději třeba Já, robota s Willem Smithem.

Paranormal Activity (2007)

Když Paranormální aktivity, tak pořádně, řekli jsme si s přítelkou. Tu atmosféru si nebudeme kazit ani předpojatostí, ani filmovým nadhlížením nad nedokonalostmi. Film vznikal jak vznikal, zvolil svůj formát, žánr a nastavil pravidla hry podle sebe, ber neber. Jedna hvězdička je sražena za spoustu nevyužitých příležitostí, které mi vyvstaly na mysl až po filmu, když jsem se k němu zpětně v myšlenkách vracel. Co se ale husí kůže, úleků a sevřených pěstí týče, hodnotím vysoko. O nudě nemůže být s dobrým zvukem a plátnem řeč, film buduje atmosféru záměrně, ne na efekt... Takže za mě spokojenost sama, bál jsem se, byl jsem napnutý a nedoporučuji kazit si 90% zážitku malou obrazovkou přenosného počítače, špatnýma bedničkama a nedej bože za pár let dabingem. Ale to platí vlastně pro většinu filmů...:-)

Smrtící epidemie (1995)

Kdepak jsou dnes v kině ty filmy, které jako Smrtící epidemie uměly spojit v uceleném, silném, napínavém a obrazově bohatém thrilleru dohromady výtečné herce a vymáčknout maximum ze scén, ve kterých se sice z akčního pohledu nic neděje, ale diváka zamáčknou do křesla? Kdepak jsou ty časy, kdy filmy uměly vyprávět a zapálit pro věc postavy na plátně i diváky před ním? Odpověď by asi nebyla příznivá. Vzpomínám s láskou na pětadevadesátý a na včerejšek, kdy jsem opět bez dabingu a na velkém plátně mohl s uspokojením konstatovat, že i přes pár prkenných dialogů a scénaristických slabůstek, se dobré dílo podařilo. Smrtící epidemie je dobrý film.

Všude dobře, proč být doma (2009)

Away We Go připomene Bokovku. Čili prostředí, ve kterém je klid, ve kterém hlavními postavami jsou obyčejní průměrní lidé, jejichž peripetie vyplývají z obyčejných životních otázek o tom, kdo jsme a kam jdeme. Stejně jako Bokovka, i Away We Go pracuje s laskavým humorem, který nenásilně vyplývá z velmi jednoduchého děje, ale nikoliv z potřeby udělat gag. Sam Mendes pracuje s tichou líbezností lidského hlasu a neprofláklými herci, se kterými je na plátně dobře. Jako dobrý čaj, voňavá káva nebo krémový zákusek s trochou ovoce, tak působí Away We Go. Jako dobrý a milý film.

Vinnetou (1980) (seriál)

Právě jsem zjistil, že tento seriál fakt existuje a nebyl to jen zlý sen z dětství. Běda!

District 9 (2009)

District 9 po trailerech překvapil tím, že dodal ještě více, než slíbil. Dodal pojednání o nekonečné lidské blbosti, o předsudcích, rasové segregaci, transportech i násilných stránkách lidské povahy, která je o to víc bolestná pro ty země, jejichž vojáci v zahraničních misích nevydrží psychické napětí a my to pak dostáváme v sušené podobě na třetí stránce novin. District 9 jde na dřeň. Možná jsou kreveťáci "jen" mimozemšťané, možná jsou kdokoliv, kdo má jinou barvu pleti, jinou kulturu a jiný jazyk. Neill Blomkamp se na to podíval z detailu a aby to přiblížil divákovi co nejvíc, vtáhl jej do reality pseudodokumentárními záběry nejrůznějších průmyslových kamer. Prostě se to pokusil podat syrové, za studena, ještě s sebou plácající o destičku na krájení. Já tedy osobně District 9 považuji za mimořádně povedený zářez do filmového plátna a doufám, že se stejně silných příběhů se skromným vypravěčským stylem dočkáme v budoucnu ještě více. Palec nahoru. Update 2022: Nic z kvalit District 9 nezestárlo, ani v přesahu. Film je to pořád vynikající nad mnohé jiné pokusy o kvalitní sci-fi. Sharlto Copley hraje neuvěřitelně uvěřitelně na 100 %.

...a spravedlnost pro všechny (1979)

Film více iritující, než dobrý. Rozumím sdělení, rozumím obsahu, ale forma se mi nelíbí a hudba je otřesná, herci furt řvou a přehrávají jako by všichni byli opravdoví blázni, což jak se ukáže, jsou, takže doporučuji nebrat a dát si na chuť Vyvolávače deště, to je jiná liga.

Vyprávěj (2009) (seriál)

Chvílemi nteligentní (zejména tam, kde se občas promísí dobová fakta s příběhem), místy i vtipné, místy gumové a prkenné, ale jinak neškodná a v lecčems poučná zábava. Dodal bych ještě více vážnosti, i když vím, že lidi se rádi baví, ale drama ČT kdysi šlo, tady by bylo potenciálu udělat dílo na kila...Je to ale vlaštovka, příslib do budoucna, že tu existují scénáristé s mozkem...