Zpívej 2 (2021)

Nechci to fakt moc přehánět. Ten film má nicméně všechny ingredience. Je zábavný, hýří skvělými nápady a těží z propojení s populární hudbou na maximum. Nechci to přehánět, ale dál bych mu nejen pět hvězd, ale klidně i Oscara. Takhle jsem se u filmu dlouho spokojeně neusmíval. Svou roli v tom samozřejmě hraje i to, že jsme si to s dětmi a přáteli promítli formou vlastního letního kina pod stodolou :)

Zprávy ze světa (2020)

Mám z filmu stejný pocit, jako když si westernovou nebo road movie radost udělal pro sebe David Lynch s Alvinem Straightem nebo bratři Coenovi s True Grid. Good mood film s krásnými širokoúhlými záběry na jakýkoliv covidovský večer. Jen upřímně, jak mám Toma Hankse rád a nejde mu vytknout vůbec nic a je mi jasný, že bez jeho osoby by si filmu taky třeba vůbec nikdo nevšimnul, kdyby jeho postavu hrál někdo s méně profláklým obličejem, mohlo to být o kapku zajímavější. Takhle je Hanks nejen čitelný a předvídatelný, ale taky tak trochu více Hanks než Kiddd. Jinak fakt pěkný dobrodružný film s komorním podprahovým morálním přesahem.  True Grid je lepší.

Zrodila se hvězda (2018)

Cooperův film neurazí, nezklame, ani nenadchne. Absolutně standardizovaný příběh. Za ocenění snad stojí to, že herci to berou celkem vážně, žádná scéna není na sílu a režie umí vtáhnout dlouhými záběry do atmosféry. Že je to ale film spíše pro široké publikum, o tom žádná. Náročnější divák si na chvíli odpočine, žádné vyrušení z klidného čekání na pořádnou pecku. Co přiznávám, je, že chemie mezi Lady Gaga a Bradleym Cooperem funguje a přesahuje plátno a že message příběhu má sílu a že hudba je taky nadčasová. V tomhle ohledu fajn, no nepřidalo to v mých očích moc navíc, forma to zabila.

Zrození Planety opic (2011)

Kdyby točil Planetu opic James Cameron, ubere na dynamice, přidá na vyprávění, odebéře cool záběry (Cézarovy postoje a la Nerd) a udělá film za pět hvězd. I tak jsem maximálně (co to šlo) spokojený. Původní Planeta opic vznikala v době, kdy byla největší civilizační hrozbou jaderná válka a ne náhodou se tento strach přenesl i do tématu původní filmové adaptace slavné sci-fi. Tvůrci současného zpracování chytře přenesli strach z atomu na neméně strašidelný vynález, kterým jsou experimenty s genetikou či viry. Výsledkem je, že my diváci máme to štěstí, že známe původní Planetu opic a hlášky z ní, známe 12 opic Terryho Gilliama nebo třeba Smrtící epidemii Wolfganga Petersona, King Konga Petera Jacksona či Neviditelného muže Paula Verhoevena a jiné větší či menší klasiky filmového žánru a všechno, co vidíme na plátně dnes v podání Andyho Serkise a spol. je nám tak trochu povědomé, až důvěrné a navíc šikovně trikově zpracované a můžeme si to tak příjemně užít jako na nějaké party se starými kamarády v pavilonu opic :-)

Zrůda (2003)

Zrůda je film otřesný. Otřese postavami, otřese herečkami, otřese divákem a zanechá za sebou otřesné dusno v hlavě. Film je vynikající a Charlize Theron v roli Aileen exceluje. Je to nicméně silný tlak na šedou kůru mozkovou a žaludek. Podobně se mi svíraly vnitřnosti při snímku Zvrácený. Silné kafe před filmem nebo po filmu nezbytné!

Ztraceni (2004) (seriál)

Pět hvězdiček každopádně. Za první sérii, za překvapivé zapeklité zvraty, za mnoho tvůrčích nápadů, za inspiraci, za flashbacky, za forwardy, za scénáristické perličky, za Johna, za Locka, za Sawyera, za Bena, za kouř a za ostrov. Nutno dodat, že od druhé série kolísavá kvalita začíná až při čtvrté sérii nabírat znovu dech a že některé zápletky byly takříkajíc vycucány z prstu... Lost ale zůstává v čele originální seriálové tvorby posledních let a to co hodně filmů nevydrží ustát 90minut, to Losty zvládají minimálně 900 a více...:) Ovšem zakončení série...meh.

Ztracený svět: Jurský park (1997)

Dvě hvězdičky uděluji tak možná po paměti za první dvě pětiny filmu, možná za nějaké to světélko naděje, možná za naději, že to někdo přetočí znovu a líp....já nevím, to byla vážně slabota. Vyloženě špatné gymnastické scény, permanentní ječení, Tyranosaurus se nikdy neměl vydávat do města, nic z toho se prostě nemělo stát....jsem z toho smutný, dinosauří mánie vzala na plátně rychle za své a přitom tam bylo a je tolik potenciálu.... Snad Spielberg nepokazí čtyřku, i když, co lze na té sérii ještě víc zkazit...? Jedničce, ikoně žánru, nedosahují pokračování ani po podrážky....

Zúčtování (2016)

Kvalitní zpracování v mých očích nepřebije, že jde o špatný film, dutý scénář, nešťastné zvraty, ne-uvěřitelnou nadsázku, nesourodý příběh. Prostě se mi to nelíbilo a to tak, že vůbec a víc o tom filmu ani moc nechci slyšet. Autističtí X-Men aneb Takový normální autistický film 2: Batman účetním, to není to, co jsem chtěl v životě vidět.

Zuřící býk (1980)

Fantastický Robert De Niro v roli postavy, která má ke kladnému Rocky zatraceně daleko. Scorsese jistým vedením natočil biografii boxera s býčí šíjí, která se nezapomíná a jejíž kvality přežijí spoustu hollywoodských strojených produkcí.

Zvětšenina (1966)

Klasika výtvarné dílo umělecký film a funguje