Hong Kong: Když město povstane (2021)

Dokument, který sestříhal záběry osmi kameramanů, kteří natáčeli přímo v ulicích Hong Kongu pouliční protesty v roce 2019. Silná nálož emocí, která zvýrazňuje tu neplánovanou situaci, kdy se revolucionářem stávají lidé, kteří o to fakt nestojí, ale z geopolitických důvodů a nabytou identitou spojenou se svobodnější částí planety, musí nebo chtějí. Promítali jsme na festivalu Jeden Svět v Ostravě. Producentka Sinead prozradila, že už se chystá i další pokračování. Dobrý film pro velké plátno.

Zatracená práce (2021)

Asi takto se nakládá se svobodou slova v Rusku. Ne asi. Určitě. A v mezičase to dotáhli v Rusku do důsledku až k patnáctiletému trestu odnětí svobody na pozadí krvavé agrese vůči Ukrajině. A proto dnes TV Dožď nevysílá. Na rozdíl od ní vysílají jiní bojovníci za svobodu, kteří na rozdíl od ní, neví ani co je to práce s daty, ani ověřování zdrojů, ani kritická sebereflexe ani co je to odpovědnost za to, že šířím nesmysly atd. Dokument rozhodně stojí za vidění, i když je konec v realitě smutný. Za tu cestu, kterou se rozhodli udržet zaslouží respekt. Součástí festivalu Jeden Svět. V Ostravě jsme jej vybrali i jako zahajovací film.

Platón z Belfastu (2021)

Hluboce lidský film. Postava ředitele je úkaz, jeho přístup je unikátní a v mnohých chvílích bere dech. Člověk kouká na něj, na respekt těch kluků, nevěří vlastním očím a uším, vzpomíná na svoje dětství a na to panoptikum lepších i horších učitelů a přemýšlí, kdy který z nich měl v sobě tolik empatie k žákům a takový pocit sounáležitosti ke komunitě. Paní režisérka na pofilmové debatě v Ostravě na festivalu Jeden Svět chovala k panu učiteli i paní výchovné poradkyni nesmírný respekt. Se stejným respektem je dokument natočený a je točený opravdu zblízka a i díky tomu velmi silný v mnoha osobních momentech. Ty děti mě nicméně fascinovaly taky. A to, že nedaleko místa natáčení před necelým týdnem našli dodávku s výbušninou, dokresluje realitu až na dřeň.

Spielberg (2017) (TV film)

K dokonalosti chyběla trocha invence jako mají dokumenty třeba o Oasis, Dylanovi. Jinak je to poctivá retrospektiva se spoustou zajímavých připomenutí, i bych se nechal teď zlákat k nějaké knize. Ideálně o všech přítomných tvůrcích najednou. Zavzpomínal jsem hezky a musím říct, že Spielberga teď obdivuji ještě víc.

Ready Player One: Hra začíná (2018)

Nemám proti Ready Player One nic zásadního, co bych mu vytknul. Jen se se mnou občas míjí. Svou popkulturní posedlostí mě oslovuje jen částečně. Velkou bitvou na konci mě nudí. Tématem spasitele v osobě hráče počítačových her neosloví. Jízda je to typicky Spielbergovská, tedy na vysokých příčkách kvality, ale taky standardizovaná, nepřináší do žánru nic a řadí se tak po bok spíše Super 8, nových Reitmanových Jr. Ghostbusters než Spielbergovské kvalitě. Děti zažívají dobrodružství, doma to nemají lehké, něčemu novému se naučí, udělají si spoustu kamarádů a celé je to jízda, schovávání, přebírání iniciativy, trocha toho luštění a la Indiana Jones. I v tom standardu to občas ztrácí atraktivitu. Největší výtku mám, a neměl bych rok zpátky, k animaci. Nelíbil se mi kdovíjak ani Tin-Tin, ani Polární expres a tohle mi místy přišlo až nehezké. Navíc, po nedávném Arcane, to má dost kruté srovnání, protože kvůli animaci se mám chuť na Arcane kouknout znovu, kvůli animaci se ale nemám moc chuť koukat na Ready Player One koukat podruhé. To raději cokoliv jiného od Spielberga z jeho top tvorby, včetně i War of the Worlds. Uvidíme, možná s dětmi u Ready Player One časem pookřeju, ale upřímně pochybuji, nebudou mít vůbec historickou paměť, která by je do toho popkulturního kontextu rychle přenesla.

Mumie (1999)

Svého času opravdu zábavné dobrodružství.

Batman (2022)

Udělala postava Batmana v tom filmu něco užitečného, co se toho vyšetřování týče? Jistě, prošla různá patra, ale pasivně, bez jakéhokoliv vlivu na průběh a na výsledek, jen odhalovala, co se už stalo nebo se stane, bez ohledu na Batmanovu snahu s tím možná něco udělat. V tomto ohledu dost nevydařené vyšetřování. Vyjma závěru. Co se týče kvalit. Matt Reeves / (Sedm + Joker + Watchmen + Duna + Stmívání) = The Batman. The Batman určitě posunul franšízu na jiný level. Ne nutně lepší nebo horší, než Nolanovský a Burtonovský, prostě jiný, rozhodně nejvíce undergroundový a pořád vysoce kvalitní. Navíc to musím fakt hodně vstřebat, takže určitě budu film hodnotit jinak s odstupem roku a jinak po půl hodině návratu z kina, jako teď. Jestli něco Batman dělá okatě, tak to, že tlačí na pilu. Chce být vizuálně dokonalý. Rezavý. Temný. A daří se mu to. Někdy až přes míru toho, co oko a mozek snesou, jestli to byla snaha o comicsová okénka, pár záběrů bych oželel. Chce být epický. I to se mu daří, byť je klaustrofobicky uzamknutý okolo jednoho klubu a jen minimálně se vydává někam ven. Občas zašustí papír ze scénáře, občas to nedotáhnou herci, možná režisér, jsou tam scény zralé na přetočení, Pattinsonův účes a la Stmívání nebyl dobrý vtip. (Btw nějaké kvóty vyžadují hlavní hrdiny polonahé aspoň na dvě vteřiny? Snad všichni superhrdinové to mají, všimněte si, povinně.) Film (ne)chce být, asi spíše musí být, i akční. Tam se snaží být buďto syrový nebo novátorský. Na automobilovou honičku se s chutí podívám znovu, některé bitky mají hutnou atmosféru. Chce být detektivně drsný a skončí na ratingu PG-13, to jej odlišuje od filmu Seven, kterému se podobá úplně ze všeho nejvíce, ale nedosáhne na něj. Celkově oceňuji vizuál, atmosféru, pokusy o novátorské přístupy k filmové franšíze (noir, detektivka, techno, rezavé město) i k některým scénám, hudbu, epičnost, a to, že to je The Batman jak jej známe z těch drsnějších comicsů. Strhávám bodík za některé slabší dialogy, nebo spíše věty jdoucí po sobě, za ne úplně dokonalé a přesvědčivé tlačení na pilu po celý film i v závěru, čehož nezvratným důkazem je cca třikrát nutkání podívat se na hodinky, ale nakonec jsem odolal. Batmanův let bez křídel mě neoslovil jako nápad vůbec, tam hyperrealističnost uškodila. Jinak je to určitě kinofilm, velkofilm, velká pecka, dělá značce čest, ale jak tržby, tak i pokračování bude stát hodně na vstřícnosti publika. Tolik cool scén pro davy, které si žádají efekty, tam nebylo, těm šel vstříc scénář dovysvětlující každý detail. Cením si každopádně vazby na comics Lost Halloween a udržovanou úplně opačnou cestu, než kterou zamordoval na čas značku Joel Schumacher. Naopak méně minut a méně zpomalovaček by mi nedalo tolik prostoru nechat myšlenky utéct jinam, třeba k úvaze, jak těžké ty boty Pattinson asi má apod. Ono, vůbec, ten film má rozměry tří dílů seriálu (i s pocitem vaty) a generace seriálových diváků, co má ráda maratony, si to užije o kapku víc, než lidi, co mají rádi neutahané příběhy, které mají racionální stopáž a stříhají fakt nepotřebné vizuály. P.S. Vím, že Batman byl i ve Snyderových filmech. Tam to byla jednorozměrná pohádková postava. Nezapočítávám do filmové geneze postavy, i když jsem si Director´s Cuts Superman vs Batman a Ligy spravedlnosti užil. P.S. 2023, druhý pokus: Atmosféra za jedna. Neustále něco nechápající komisař Gordon s vyjeveným výrazem a doprovodnými komentáři značně iritující postava.

Arcane (2021) (seriál)

S1: Game changer na poli fantasy a Netflixovské produkce. Luxusní podívaná jakou i v komiksu těžko pohledat a že jde poznat, že mají kluci načteno. Muselo mě přesvědčit prudce pozitivní hodnocení někde na sociálních sítích, i k prvnímu kliku jsem byl hrubě nedůvěřivý, no po pěti minutách mě měli. Devítidílný seriál čerpá z toho nejlepšího od Gaimana po osudové hry Scotta Snydera v Batmanovi, rozkročí se v politice jako Lucasova sextalogie Star Wars a završí to epičností ne úplně nesrovnatelnou třeba i s Pánem prstenů přinejmenším v tom, jak schopně a precizně jsou vykreslené hlavní postavy. Nevím, odkud a za jakých zdrojů svou inspiraci tvůrci hledali, ale trefili to. A ještě, jak jsem pochopil, aniž bych kdykoliv hrál, perfektně provazuje s hrou. Slabší momenty ve scénáři hravě a meganásobně přebije dojem z celku. Animace je úžasná, příběh je pavučina, Jinx je perfektní postava a směle se může rovnat legendám záporáků jako je Joker. Zmínil jsem animaci? Střih? Nápady? Dynamiku? Soundtrack? Úžasné světy? Propletenost steampunku a magie? Schopnost nadchnout a posilovat nedočkavost na další díl? Zářit tolika silnými momenty, že by to roztrhalo většinu tuctových jednohubek na Netflixu? Potlesk. Neuvěřitelná záležitost a budoucí legenda. Přeju jí to.

Arcane: League of Legends - Season 1 (2021) (série)

Arcane: League of Legends - Změnu přinese jenom násilí (2021) (epizoda)

Co by zastřešení pomyslné třetiny pomyslné trilogie (třetí z devíti dílů) funguje závěr tohoto dílu s intenzitou Společenstva prstenu. Tohle mám rozhodně chuť dokoukat a fandit tomu, aby mě tvůrci rozdrtili svou fantazií, protože setup je skvělý.