kjakob

duševní naháč

homepage

<< předchozí 1 2 3 4
    • 30.9.2018  12:56
    Maniac (TV seriál) (2018)

Těsně před závěrem (E08) musím říct, že jsem čekal ledacos, ale seriál mě překvapil. Těžce individuální přístup k vyprávění zaručí, že je nám naservírován ojedinělý zážitek, který nemá v seriálové tvorbě asi obdoby. Vymyká se škatulkování a často střídá filmové žánry, čímž se stává docela těžce stravitelným. Tohle není nějaká přímočará podívaná, u které není třeba přemýšlet. Některé díly se tak rozpadnou na střípky a je třeba občas přetrpět zdánlivě nesmyslné pasáže, aby přišla pointa která příběh posadí zpět na hlavní linku. Jako experiment to beru a líbí se mi nejen forma vyprávění, ale také herci, kamera, hudba a celkově režie.

• 12.9.2018  00:02

Zprzneni kdysi zvucne znacky do zvucne sracky.

• 10.9.2018  22:45

Z "reinkarnovaných" SW filmů má Solo v sobě atmosféru asi nejbližší té z původní trilogie. Je to především tím, že se plně soustředí na postavy a neservíruje nám žádné velkolepé bitvy. Částečně tomu pomohla i hudba, která se často opírá o Williamsovy nejznámější motivy, ať už jde o vesmírnou honičky s křižníkem impéria nebo seznamování posádky se svou budoucí ikonickou lodí. Mohlo se tnout i více do živého a některé postavy se nemusely konce příběhu dožít. Takto některé linky vyšuměly do prázdna, ale je taky možné že si jen Disney otevírá vrátka pro další spin-offy. Tenhle výlet do předaleké galaxie se ale ve výsledku povedl, na rozdíl od předešlé Epizody. Disney by měl více oprašovat a recyklovat původní materiál, to mu zatím jde lépe než tvořit nové SW filmy.

• 26.8.2018  23:29

Nové přírůstky MI série nastavují kvalitu pro současné thrillerové akční blockbustery a Fallout je opět plný Benjiho vychytávek, pár krásných holek, spousty drsných grázlů co dostanou po tlamě a honiček v ulicích evropských měst. Nechybí ani přepálené finále a kaskadérské kousky Toma Cruise, kde chvílemi nevíte, co je vylepšeno zeleným plátnem a kdy ten starý blázen zase riskoval (v lepším případě) zlomenou bohu. Nejdůležitější je ale za mě fakt, že nová MI drží díky dobře napsanému scénáři skvěle pohromadě a nemá hluchá místa. Takhle se to dělá!

• 17.7.2018  19:42
    Wind River (2017)

Dlouho jsem čekal na podobný film, který by z na první pohled obyčejného, civilního příběhu udělal takový zážitek. Wind River boduje v detailech, jako jsou výborní herci, atmosférická hudba a celá výprava, roztěkaná kamera a scénář mírně rozkročený mezi krimi thriller a tragický příběh, jak se vyrovnat se smrtí svých nejbližších. Jeremy Renner si za svou roli zaslouží nejméně nominaci na zlatou sošku.

• 17.5.2018  00:37
    Deadpool 2 (2018)

Deadpool je zpátky, a ... povedlo se posunout se od hláškovací komedie k hláškovací komedii s lepším obsazením. Vážně bych chtěl jásat nadšením, že Deadpool prolomil nejen tu čtvrtou, ale i pátou stěnu, ale pořád to tam není. Tenhle film má našlápnuté finále, které možná i nějakou tu slabší povahu vezme. Ale my ostatní nechutná prasata víme, že s [SPOILER] .... s tímhle nehrdinou se zase znovu potkáme, tentokrát v týmovce X-Force. A tam už to vážení přijít musí, protože nejlepší věcí na dvojce jsou Cable, Domino a Peter.

• 30.4.2018  14:36

Splnění snu všech comicsových fandů a největší popcornovka posledních let! Infinity War z mého pohledu není klasická marvelovka. Vymyká se už tím, že se snaží spojit vedlejší dějové linky předešlých 18ti filmů. Tím pádem nečekejte nějaké vysvětlovačky, flashbacky nebo podobné berličky. Tady se jde rovnou na věc. Od první minuty filmu se jede ve vysokém tempu, které nepoleví. Postav je tu na jednom plátně tolik, že jen díky nakoukaným jednotlivým filmům se v nich vyznáte. Mnohem více než u filmu si tak připadám, jako bych sledoval finální díl Hry o Trůny. Jen s tím rozdílem, že tady většina hrdinů nedostává moc prostoru. Ten si pro sebe ukradl Thanos. Ale kupodivu se rozjeté linky z Civil War, Guardians vol. 2 , Ragnaroku a Black Panthera daří uzavírat i s tím málem prostoru, který postavy dostanou. Načasování je klíč úspěchu Infinity War. Tady tkví i úspěch celého MCU - je to unikátní projekt na plátnech kin, kterému v současné době nedokáže konkurovat žádné jiné studio. A Infinity War ukazuje, že i tak megalomanský projekt lze zrežírovat tak, aby divák odcházel z kina spokojen. Další pomyslný milník mezi komiksy a jejich filmový předlohami překonán.

• 2.1.2018  21:05

Hodně hořká a černá komedie o tom, že násilí a zlo plodí jen další násilí a zlo. A když píšu o komedii, tak každý úsměv jsem cedil skrz zuby, protože vše je tak skutečné a hmatatelné, že člověk nikdy neví jestli to má brát vážně nebo se smát absurditě situací, do kterých se hlavní postavy dostávají. Podobně jako V Bruggách i tady nám autor servíruje drsný humor, který podle mě slabší povahy neustojí. O to víc fungují emocionální zvraty, kterých je ve filmu tak akorát, aby mě to uspokojilo :) Obzvlášť bych tu chtěl vypíchnout Sama Rockwella a jeho neuvěřitelný talent, který touhle rolí jen potvrdil.

• 17.12.2017  23:42

Nová dějová linka Star Wars mi k srdci nepřirostla. Tak moc jsem se těšil, že po rozjezdové sedmičce se nové postavy vžijí pod kůži, a v čele s Lukem zvládnou přivolat nějaký ikonický moment, kterých je v předešlých epizodách přehršel. Bohužel to u mě nezafungovalo. Snad jen jedno kameo "starého známého" dokázalo vykřesat onu zvláštní atmosféru, ale pár minut je na dvou a půl hodinový film sakra málo. Je to způsobeno poměrně radikálním odklonem od klasického SW vyprávění k více inovativnímu přístupu, pro který zatím nemám název. Jen vím, že mi nesedne. Není to tedy průser, naopak film šlape v tempu a má co nabídnout. Ale pokud jste jako já od přírody zvídaví a zajímá vás tajemství a historie postav, dostanete nejspíš nepříjemnou kopačku do ksichtu. SW v Johnsonově pojetí vám totiž vysvětlí, že historie není důležitější než budoucnost. Shrnuto podtrženo, pokud vás příliš nezajímala historie a mytologie Lucasova světa, možná budete z nových SW nadšení.

• 5.11.2017  16:43

Vyplýtvaný potenciál, a je to škoda. Vizuálně je Valerian podmanivý, povedlo se vykreslit všechny ty různé rasy a světy. Ale dějově je poměrně vyprázdněný, hlavní zápletka není napínavá a mě moc nezajímalo, jak to celé dopadne. Dokázal bych si představit další díl, kde by naopak byl hlavní důraz kladený na příběh a jeho postavy.

• 15.9.2017  21:35
    Nevědomí (2013)

Sci-fi, které mě v roce své premiéry bohužel úplně minulo, a narazil jsem na něj náhodou kvůli Nikolaji Coster-Waldau. Ten tu má vcelku nevýraznou roli, ale to je jen jedna z velmi mála věcí, které bych filmu chtěl vytknout. Kromě ní pak ještě přehrávání bond girl Olgy Kurylenko a šroubované emoce, kde se podle mě nemuselo tolik tlačit na pilu a dojit slzy. Audio-vizuálně je to na jedničku, škoda že jsem vlastní vinou přišel o kino projekci, protože takovéhle filmy se přesně pro to velké plátno točí.

• 13.8.2017  22:04
    Dunkerk (2017)

Plná palba! Dunkirk je nevtíravý, chytře vystavěný film, v kterém je radost přemýšlet nad motivací postav, jejich pozadím a dalším směřováním. Vše je načrtnuto dostatečně srozumitelně, a vypráví se především obrazem a fenomenální audio stránkou filmu. Tu bych chtěl vyzdvihnout především. Veškerá tíživost, která na vás při sledování dolehne je perfektní kombinací obrazu a zvuku. Hodiny tikají, letouny kvílí a vám je najednou sedačka malá a potřebujete se nadechnout. Jděte na to do kina, je to zážitek.

• 13.8.2017  21:54

Guy Ritchie zkusil Artuše zrežírovat po svém. Vysvětlovačky s rychlým střihem nejsou podle mě ten nejlepší nápad pro rozmáchlou fantasy, ale to je čistě věc osobního vkusu. Vznikl tak film, který v sobě dřímá velký potenciál, ale nekonvenčním přístupem k vyprávění si jedny získá a druzí ho naopak budou zatracovat. Sami si musíte odpovědět na to, do jaké skupiny patříte.

• 8.7.2017  01:04

Spidey je zpátky doma! Někoho možná překvapí, že Tom Holland si roli poctivě nadrtil včetně nejrůznějších pohybových pavoučích vychytávek. K tomu dostal od scénáristů tunu hlášek, bohužel ne moc vtipných a při jejich kadenci těžko hledáte nějaký kameňák, opravdu vtipný moment. Spider-man: Homecoming je teenagerská komedie o klukovi co dostal jako hračku oblek od Iron Mana. Celý oblouk s hlavním antagonistou se tomu snaží dát nějakou osudovost a napumpovat vám do žil trochu adrenalinu, což se skoro nikdy nepovede. Až poslední fight stojí za to. Jde do tuhého, dojde i na trochu krve a Peter konečně nemá za zády všudypřítomného Starka, který ho zázračně vysvobodí. Jako opener pro Spideyho celkem ok, ale jako samostatný film to je trochu slabší. Pokud jdete do kina po maratonu Avengers filmů nebo krátce po zhlédnutí Civil War, asi budete nadšení.

• 5.1.2017  00:55
    La La Land (2016)

Velmi důstojná pocta muzikálovým legendám a Hollywoodu jako celku. Ve finále dokonce překvapí jemnou úvahou na téma "Jak málo někdy stačí k tomu, aby se štěstí otočilo ve váš prospěch". Podbízivý vizuál vás vtáhne do jednotlivých pěveckých a tanečních čísel a je tam vše, co od muzikálu čekáte - včetně pojížďek, barevných kostýmů i retro-like stylizace. Ta mi osobně hodně sedla, protože 70's a 80's mám obecně rád, nejen co se filmu týče. Působivé je i opakující se divadelní aranžmá. Světelné sloupy zabírající úhel pohledu hlavních aktérů v davu, divadelní ručně malované kulisy měst a tak dále. A k tomu vše precizně sladěno s dějem. Tady si někdo evidentně hodně vyhrál a je to znát.

• 31.12.2016  15:53

Filmová pocta pilotům a posádce letu 1549, kteří dokázali do té doby nemožné - bez obou motorů přistát nouzově na vodní hladině bez ztráty jediného ze 155 životů. Kochal jsem se skvělou kamerou (je tak skvělá, že si jí ani nevšímáte). Pro mě osobně je to silné už výběrem tématu, a myslím že právem se tu vzdal hold skvělému pilotovi, který v nelehkých podmínkách zareagoval naprosto profesionálně a tím zachránil 155 lidských životů. Eastwoodovo drama několikrát celý incident připomene ve filmové verzi tak dokonale zpracované, že když si pak prohlížíte skutečné fotky, říkáte si že snad jsou z natáčení. Nečekejte ale žádné rozmáchlé drama, film je komorní, vystačí si s pár postavami. Těm ale dává emocionálně pořádně zabrat v mediální smršti, kterou událost následně vyvolá.

• 30.12.2016  00:29
    Volný pád (1993)

Film, kde se vážné a emotivní scény střídají s vtipnými hláškami a situacemi. Někdy si člověk říká, kdy se ještě má smát a kdy to brát vážně. Celkově je to ale pecka, která pobaví a přinutí k zamyšlení. Aneb co by se stalo, kdybyste na jakoukoliv námitku k vaší osobě mohli vytáhnout brokovnici :)

• 18.12.2016  19:51

Kvůli závěru se určitě vyplatí jít do kina. Většina se ale může v prvních dvou třetinách filmu nudit. Co to způsobilo? Za mě jsou na vině příliš ploché charaktery, o které jsem se až vyjma skvělého závěru vůbec nezajímal. Všechnu pozornost si tak kradou staří známí, kteří se tu a tam někde mihnou. Tyhle malá camea ale ocení jen znalci série, pro zbytek tak zůstává dost nudný děj, kde se hodně skáče z místa na místo. Naštěstí pro všechny je tu finální bitva, která je starwarsovsky hutná a je tu klasické schéma země/vzduch. Úplné finále si pak pro sebe ukradl Darth Vader, aby všem náležitě ukázal, že v souboji s Obi Wanem ve 4. epizodě měl prostě jenom chřipku a šetřil se.

• 12.12.2016  21:12
    Pustina (TV seriál) (2016)

Naprosto jedinečný počin, tuzemskou seriálovou produkci prakticky nesleduju a musím říct že jsem naprosto zmlsanej HBO produkcí. Jaká náhoda, že pustina se mi líbí a za zády má právě evropskou HBO. Z mého pohledu asi první česká televizní a seriálová tvorba, kde se povedlo dotáhnout vizuální a vůbec technickou stránku tak daleko, že se tomu nedá nic vytknout. A k tomu perfektní scénář, herci, všemu se dá uvěřit a není tam nic, co by vyloženě působilo trapně nebo nechtěně komicky. U posledního dílu jsem měl husinu :)

• 8.12.2016  20:12

Ačkoliv nemůžu říct, že jsem se u filmu nebavil, musím i tak dát za 2 *. Na vině je tentokrát scénář, protože takové dějové zkratky a absence čehokoliv jen trochu sofistikovanějšího zamrzí. Naopak vizuálně nemám co bych vytknul a hláškující postavy sem tam i pobaví. Přesto si troufám tvrdit, že i podprůměrný scénář by film dokázal vyhoupnout minimálně o hvězdu výš. Když si představím, co by se dalo rozehrát za dějové linky s tím Emmerichovým rozpočtem, chce se mi brečet a mlátit pěstí do gauče...

• 31.10.2016  22:19

Teda, takhle promrhat potenciál! Až se mi chce z toho brečet. To je asi tak jediná emoce, kterou ze mě film vyždímal. Je to dost tuctová podívaná, která se na jednu stranu snaží bejt strašně vtipná (a není) a na stranu druhou se občas chce tvářit drsně (a není). Celý to táhne Will Smith a Margot Robbie, který po sobě nenápadně pokukujou (asi dotáčky Focusu nebo co). A samozřejmě Jared Leto aka Joker, ten se rozhodně za svoje vystoupení stydět nemusí. Castingu úplně nerozumím. Proč hlavní záporák Cara Delevingne? Nic proti ní, ale s jejím metrem šedesát prostě nevzbudí respekt, ať se zamaže bahnem sebevíc.

• 30.8.2016  00:11

Často se mi to nestává, ale přijde mi to ještě o chlup lepší než první díl. Hlavně postupné budování napětí se povedlo na jedničku a nejednou jsem se přistihnul, že si chci rukou zakrýt obličej a zavrtat se do sedačky. Film je vlastně kombinace osvědčených postupů, na kterých stálá už jednička. Rodinka v domě hrůzy je ale tentokrát o něco lidštější a přirostla mi víc k srdci. Taky se přidalo na osudovosti a finále působí rozmáchle, a to všechno s minimem CGI scén (tak to na mě alespoň působilo). Po divné Čarodějnici víra v horory opět obnovena.

• 6.6.2016  17:19

Je škoda, že tak dobře režisérsky zvládnutý film se ke konci začne drolit pod vlivem neuspokojivého vyústění. Možná jsem čekal nosnější myšlenku, protože film se celou dobu tváří že není vyloženě pro teenagery, ale má co nabídnout i dospělým. Trochu mi to připomnělo Freaks and Nerds, hraje to na podobnou melancholickou notu mladé party kamarádů ze střední. Akorát tady tady mají nerdi navrch :)

• 25.3.2016  18:00

Můžeme se na to podívat ze dvou zásadních úhlů pohledu. Ten první je, že Snyder zklamal, když měl DC universum vykopnout pro mainstreamové publikum. Není to navíc ani náznak pojítka s předchozí veleúspěšnou batmanovskou trilogií. Pro diváka neznalého originálu (a tím myslím ten papírový) je to nelogická, těžko stravitelná mela. Ovšem pro fanoušky Batmana a Supermana, a DC universa obecně, tohle je splněný sen. Ožívá tu jeden ikonický okamžik z rámečku za druhým. Navíc se slibně rozjíždí týmovka, která by měla být přímým vyzyvatelem Avengers. Co se mi nelíbilo byla hluchá místa ve scénáři. Dějově mi tam chybělo více momentů překvapení. Co naopak potěšilo byl dost surový a depresí zmítaný Batman a nabušená Wonder Woman.

• 14.3.2016  22:11
    Znamení (2002)

Znamení má pro mě symbolický význam. Je to pocta mistrům thrilleru, jako jsou Hitchcock nebo Spielberg. Především to spielbergovské sjednocení rodiny, které mám v jeho filmech tak rád. Díky němu si film užije mladší i starší divák, každý ho vidí z perspektivy jiné postavy. Shyamalan navíc zvládl děj vygradovat do zdařilé pointy. A už jsem zmínil výbornou kameru a epickou hudbu? K tomu si navrch přidejte civilní výkon Mela Gibsona a Joaquina Phoenixe. Tenhle film si prostě musíte zamilovat!

• 12.3.2016  12:03

Ponurá atmosféra, jako by to natočil sám mistr Fincher. Kriminální zápletka tomu dobře sedí a střídá klasická hororová klišé v podobě lekaček a hýbajících se předmětů s pátráním po podezřelých. Nakonec dojde i na vymítání. Ale celé je to tak svěže podané, s dobře prokreslenými charaktery a o které se budete bát a fandit jim. Neotřelý způsob, jak skloubit už poměrně vyčpělé téma posednutí démony s krimi tématem.

• 3.3.2016  00:02

Audiovizuálně to je opulentní. Tak dechberoucí záběry divoké přírody tu nebyly od Společenstva prstenu! Drsná, surová podívaná, plná krve, potu, smradu, soplů a zbytku tělních tekutin.

• 28.2.2016  23:21
    Sviňák (2013)

Ne lehce stravitelný film, který zaujme hlavním představitelem, který je čímkoliv, jen ne klasickým hrdinou. McAvoy hraje uvěřitelné typy, kterým jsem vždycky rád fandil a nejinak tomu je ve Sviňákovi. Perfektně se povedlo především finále, to je příjemné překvapení.

• 22.2.2016  15:06
    Deadpool (2016)

Měl jsem jít do kina dřív. Okolní hype totiž mezitím z Deadpoola udělal kulturní událost tisíciletí a hodnocení v top #50 best movies mi jasně řeklo, že to bude větší pecky než všechny Star Wars dohromady. Asi se povedlo trefit se reklamními spoty přímo do infantilní cílovky, která neváhá vytasit ty nejtvrdší hodnocení, za které by se nemuseli stydět ani filmoví velikáni. A co jsem v kině dostal? Pořádnou porci zábavy, to ano. A svěží vítr do plachet všech comicsových hrdinů. Ale jako film to zase taková pecka nebyla. Dvojka už by se zajímavým rozpočtem mohla dokázat mnohem víc.

• 2.2.2016  11:07
    Zločin v Polné (TV film) (2016)

Podarena kamera i vyprava, herci take skveli. Vsechno se to seslo a dohromady tvori kvalitni celek.

<< předchozí 1 2 3 4