Kdo to ví? (2016) (pořad)

Když jsem zahlédl upoutávku na tento soutěžní pořad, řekl jsem si, že to musím vidět. Nejen, že jsem se u toho občas i lehce zasmál, navíc se člověk dozví i zajímavé věci. Jediné, co mi trochu vadí je fakt, že Slováci tento pořad (Dobre vedieť) dávali mnohem dřív než naši.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

SW jsem sledoval už jako malý kluk a patří k mým oblíbeným sci-fi sériím spolu se Star Trekem, proto jsem se těšil na nové pokračování i přesto, že práva získalo studio Disney (největší prznitel dětských duší na světě). Jedna z věcí, která mě mile potěšila byla ta, že byli obsazeni žijící herci z původní trilogie (Harrison Ford, Mark Hamill, Carrie Fisher, Peter Mayhew, Anthony Daniels). Co mě naopak moc nepotěšilo byla recyklace původního námětu (nová a větší hvězda smrti, jen s větším doletem a účinkem), ani hlavní záporák není tak cool, jako jeho dědeček a působí spíše komicky (zvlášť, když si sundá tu svoji rádoby cool helmu), Adam Driver nikdy nebude jako James Earl Jones nebo jako David Prowse, ostatní nové postavy mi nějak zvlášť nevadili, ale ani mi nepřirostly k srdci tak jako původní postavy. Přesto všechno jakmile zazněla úvodní znělka, tak jsem sledoval film bez přerušení až do závěrečných titulků. Viděno už podruhé (jednou v původním znění s titulky a jednou s dabingem) a především první varianta se mi líbila více.

Vetřelec: Únos (2005) odpad!

Šel jsem do filmu s vědomím toho, že tento skvost vypotilo studio Asylum, přesto jsem byl už v půlce fimu zhnusený hereckými výkony i příšernými dialogy (o maskách vetřelců ani nemluvím) a jenom jsem čekal, kdy moje utrpení konečně skončí. Mám takový pocit, že scénarista s režisérem evidentně brali drogy, jinak by nikdy nemohla vzniknout taková kravina, o nelogických chybách ve scénaři ani nemá cenu se zmiňovat. Celé to navíc ještě zabíjí příšerný dabing, v místech, kdy by měly zaznít nějaké zvuky je pouze hluché ticho a slabý hudební podkres, takže například při rvačce neuslyšíte žádné údery atp. Pokud přežijete zhlédnutí tohoto skvostu bez trvalého poškození mozku a ještě tomu dáte více jak dvě hvězdičky, tak s klidem můžete začít sledovat Indické filmy, protože vydržíte opravdu už všechno (i tanečky a písně v Bollywoodských filmech).

Tian shi kuang long (1993)

Další film ze subžánru GWG (Girls with guns), jak už jsem psal u podobného filmu, tak i tento snímek by nejspíše patřil ve zlaté éře VHS kazet mezi klasiku, tak jako série (Red Force, Ultra Force ad.). Spousta filmů z tohoto sub žánru měla v názvu slovo Angel/Angel's, do hlavních rolí byly obsazeny ikony tohoto subžánru (Moon Lee a Sibelle Hu), další z hlavních rolí ztvárnil Benny Lai, který dělal k filmu i choreografii. Bohužel kopie filmu, kterou jsem měl možnost vidět měla EN titulky v obraze a velmi špatnou kvalitu (rozmazaný obraz), což docela výrazně ovlivnilo můj výsledný dojem, díky tomu jen těžko doceníte střídání lokací mezi rušným městem a džunglí, navíc zde moje oblíbená herečka Moon Lee nedostala tolik prostoru, kolik by si zasloužila. Jak už napsal ve svém komentáři Lacike, děj v těchto filmech nikdy nehrál nějak velkou úlohu, slouží spíš k vyplnění prostoru mezi jednotlivými akčními scénami, kterých je zde poměrně dostatek a už od úvodních titulků se neustále něco děje, díky čemuž film rychle uběhne a člověk se u něj vůbec nenudí. Pokud by se někdy v budoucnu objevila koukatelná HD verze bez EN titulků v obraze, klidně bych zvedl hodnocení směrem nahoru.

Český slavík Mattoni 2016 (2016) (pořad)

Tak Joakim letos ještě bez pódia, snad se to už příští rok konečně změní.

Mohenjo Daro (2016)

Historické filmy nepatří mezi moje nejoblíbenější, vlastně tento žánr vůbec nemusím a ani film Mohenjo Daro na tomto nic nezmění. Jak už zmínil ve svém komentáři Rhod, tím nejslabším místem ve filmu jsou nelogické chyby (třeba zápas v aréně není zrovna dvakrát moc reálný), dalším kamenem úrazu jsou mizerné digitální chyby (krokodýl na začátku, potopa). Naopak to co film zvedá z úplného dna je herecký výkon Kabira Bediho, Pooja Hegde je velice krásná a hezky se na ni dívá, Hritik si odehrál svůj standard (nic jiného jsem od něj nečekal). Začátek příběhu se táhne a skoro celá první polovina je spíše seznamovací, zato po přestávce se tvůrci snažili dohnat pomalý rozjezd a film nabere spád (bohužel opět na úkor logiky) aby zbil čas i na epický závěr filmu. Škoda, že tvůrci promrhali potenciál, který Mohenjo Daro měl, kdyby se spíše zaměřili více na intriky a na zvěrstva, které Maham za svůj život spáchal, mohlo by moje hodnocení být i vyšší.

Triglavske strmine (1932)

Je velice těžké objektivně hodnotit film, kterému je už přes osmdesát let, navíc ve filmu hrají neherci (např. hlavní postavu Mihu si zahrál právník, horolezec, alpinista a horský vůdce Miha Potočnik). Některé scény dnes působí spíše směšně, třeba Mihova chůze, když se snaží doběhnout své přátele. Naopak některé scény vypadají působivě i v dnešní době (hlavně ty, v kterých lezci lezou po hoře s tehdejším vybavením). Režiséra Ferdo Delak natočil svůj jediný film v roce 1932, je zde spousta záběrů na krásné slovinské hory. V roce 1963 byl film kompletně zrekonstruovaný a dodatečně ozvučený, z filmu se bohužel dochovala pouze jeho část, z původních 2 250m natočeného filmu se dochovalo pouze 1 379m.

Der Kampf ums Matterhorn (1928)

Celkově čtvrtý film, v kterém si zahrál Luis Trenker (Jean-Antoine Carrel). Dobrodružný film pojednává nejen o pokusech o zdolání bájné hory Matterhorn, mnoho lezců zahynulo, když se pokoušeli vylézt až na samotný vrchol, ale také o přátelství, lásce a odpuštění. Jean-Antoine Carrel by také chtěl být ten, kdo tuto horu zdolá jako první, ale není jediný, kdo se o to pokouší, je zde i anglický horolezec Edward Whymper (Peter Voß). A aby toho nebylo málo, Antoinemu namluví jeho bratr, že Whymper má poměr s jeho ženou (sám má na ni totiž zálusk) a nabádá ho, aby přijal jeho nabídku na společný výstup a ve vhodné chvíli přetrhl lano a zabil ho. Za zmínku jistě stojí, že Luis Trenker, který zde hrál hlavní roli si zopakoval svoji roli ve dvojitém remaku z roku 1938, The Challenge (spolupracoval na snímku jako pomocný režisér) a Der Berg ruft! (který sám i režíroval).

Podezření pana Whichera: Vražda v domě na Road Hill (2011) (TV film)

Tyto britské detektivní filmy z Viktoriánského období mám docela rád, pokud se takový snímek povede, je to potom radost sledovat. Spoiler: Bohužel největším kamenem úrazu je zde brzké odhalení viníka (viníků), mě osobně takové brzké odhalení viníků moc nebaví, ono sledovat už od půlky filmu pouze to, zda se dotyčný/á přizná (případně zda se najdou nezvratné důkazy), nebo ne je prostě nuda. Dalším hřebíčkem do pověstné rakve je potom český dabing, bylo by možná lepší se na tento film podívat v původním znění s titulky, těšil jsem na P. Capaldiho, ale ten hlas mi k němu vůbec neseděl.

Jing tian long hu bao (1990)

Kdyby tento film u nás vyšel v době největší slávy na VHS, patřil by mezi kultovní hity, tak jako série Ultra Force, nebo Red Force. Ačkoliv je děj filmu velice jednoduchý (až předvídatelný), vůbec to nevadí, ba právě naopak, na rozdíl od jiných akčních filmů se zde už od první minuty stále něco děje. Akce je zde spousta, choreografie soubojů patří k tomu lepšímu, co se v podobných filmech dá vidět, navíc je zde i dostatek erotických scén. V hlavních rolích nájemných vražedkyň se představili Maria Jo (Eileen) a krásná Yôko Miyamoto (Amy), pro Yôko to byla její jediná filmová role v životě. Maria Jo, nebo také Maria Yuen Chi-Wai si naproti tomu zahrála ve více filmech (cca ve třinácti), přesto i pro ní to paradoxně byla v tomto filmu její poslední filmová role. Co se týká záporáků, není zde nikdo, kdo by mi nějak výrazněji utkvěl v paměti. Kdybych tento film viděl v pubertě na VHS, tak jako výše zmíněné série, hýkal bych nadšením ještě týden, bohužel v dnešní době schází ten nádech něčeho výjimečného, přece jen v té době nebylo tolik možností, jak se k podobným asijským akčním filmům dostat. Je škoda, že dnes už se v HK takovéto filmy netočí.