Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Nejslabší mezi novými díly. Proč? Vizuální efekty i hudba zůstaly na stejné (a nutno poznamenat vysoké) úrovni. Děj sice pádí vpřed rychleji, než Bolt na olympiádě. Co však silně kulhá (jako co si nechám pro sebe) je logika. Mnoho lidí tu na to naráží. Dále to bude trochu SPOILER, tak abyste věděli, než budete číst dál... Proč se AS přidal k temné straně síly? Aby zachránil manželku nebo republiku. Osobně jsem nepochopil přesný důvod. Nakonec byl ale ochoten ji (téměř) zabít a o její zdraví (natož dítěte) se nestaral. Pokud jde o republiku, tu pohřbil prakticky stejně jako svou ženu. Bez emocí. Nechápu, jak tento díl může (byť fanoušek) hodnotit lépe než ostatní (díly SW), když vlastně ústřední část celého nekrátkého filmu absolutně nezapadá. Ano, AS byl impulzivní, nedržel se pravidel... ale jeho pohnutky byly po celou dobu dobré. Až... no právě... žádný zlom v tomto nenastal (alespoň já jako divák ho neviděl) Prostě najednou byl zlý až do morku kostí a hotovo. Na druhou stranu je ovšem třeba přiznat, že většina diváků (alespoň podle hodnocení) to Lucasovi sežrala naprosto v pohodě. Ságu sleduji podle pořadí dílů (nikoliv natočení). Schválně jsem již viděl (pro mě zatím nepřekonanou a nepřekonatelnou) 4ku. Tento dílek skládačky mi bohužel nezapadl, jak měl... hodnocení by asi bylo vyšší, kdybych přecejen neporovnával s ostatními díly. Přesto ta logika děje je velké zklamání.

Bledý jezdec (1985)

Není to nejlepší Clintův western. Přesto je to opět on a ve formě. Občas hodí hlášku, ale mě osobně prostě stačí, když v té své typické westernové póze vkročí na plátno. V tomto filmu ani není tolik vidět, jako jinde... tzn. není to jen taková one man show, což by mi asi sedělo trochu víc. Film by mohl být klidně delší o to, že by se divák (teda já) dozvěděl něco o jeho minulosti. Jinak nestřílí se tu tolik, jako v jeho jiných filmech... ale to mě osobně nevadí. Jak jsem psal, jestli si nějak představuju Divoký západ, tak právě jako ve filmech, kde hrál on. Nekažte mi tu krásnou a drsnou iluzi.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Nechci nikoho urazit... ale jak může někdo dát tomuto snímku 5* je pro mě nepochopitelné. Nemít to fajn hudbu, asi bych nedal ani ty 2. U málo filmů jsem se jednak nudil, druhak zřejmě nepochopil (asi umělecký) záměr. Proč nudil? Ano, když člověk vidí prvně v životě vesmírnou loď, rád si to vychutná... když je to podruhé, je to ještě fajn, ale dál už je to pořád totéž. Člověka jít, něco dělat, běžet, jíst jsem viděl mnohokrát a tady mi přišlo, že se občas nic jiného nedělo. V jednu chvíli jsem doufal, že se film rozjel a konečně už se bude něco dít a bude mít i spád... nestalo se. Jak jsem už napsal. Hudba fajnová. Celý film bych zkrátil tak na 1/3 a u toho bych už asi zvládl vydržet. Beru to sice jako jednu z prvních scifi, jsem ochoten "historickým" filmům i leccos odpustit. Například z podobné doby je Star trek... mluví tam do něčeho, co snad i v tehdejší době připomínalo staré rádio překryté struhadlem... ale nikdy jsem se u dílu nenudil. Tady je krásně vykreslené množství přístrojů, jakýsi pohyb v časoprostoru (nebo co to bylo sám nevím), jsou tu vychytávky jako jídlo do vesmíru atd. fajn. Ohledně děje, asi jsem ho skutečně absolutně nepochopil... závěr už vůbec, vlastně nechápu, co se na konci celého filmu stalo, zda je příběh otevřený či uzavřený... kdo pochopí, může mi to napsat do pošty, budu rád. Knižní předlohu jsem nečetl. Možná bych to díky ní pochopil... čtu rád, ale pokud je k pochopení filmu NUTNÉ si přečíst knihu, pak film dle mého názoru nemůže být dobrý. Možná mi ale jen něco uniklo... celkově je pro mě tento film (možná i kvůli většímu očekávání) spíše zklamáním. Nejsem si jist ani těma 2*, přesto za tu hudbu a krásné vykreslení atmosféry je film dostává, přestože (znovu opakuji) VELMI mě nudil.

Rudá Sonja (1985)

Nejdříve k tomu dobrému, či výbornému... Hudba je skvělá, ba téměř dokonalá. Už za ní si film dle mého názoru minimálně jednu hvězdičku musí zasloužit. Druhým velkým kladem je vykreslený fantasy svět. Dle mého názoru je velmi "realistický", dá-li se v tomto významu o realističnosti psát. Herecké obsazení mě osobně vyhovovalo, takže ho hodnotím opět kladně. Dalším kladem je absurdní zápletka a dalším... jen, to už jsem se dostal do záporů. Představa zápletky, kdy všichni vidí, jak se svět hroutí a hl. záporák (tady vlastně záporačka) si toho nevšímá a dělá, jako že nic... no nevim nevim. To, že je film fantasy podle mě neznamená, že fyzikální zákony přestanou platit. Proč hrad, který je ničen zemětřesením a tak trochu výbuchem sopky, která se pod ním utvoří, vybuchuje odshora? Nechápu. Těch záporů je poměrně hodně... hlavním je u mě celkově hodně slabý příběh a trochu i zpracování akčních scén, které člověka tak nechytnou (navíc se tam Arnie vynoří vždy najednou a odnikud). To, že ve fantasy figuruje v jednu chvíli stroj (po našem robot) by mi nevadilo. To, že to hl. hrdinové jen okomentují slovy: "Je to stroj, nelze zabít!" Mi ovšem vadilo poměrně dost. Copak mají robota za každým rohem? Tím výčet končí. Přes všechny zápory se na tento film rád podívám ještě alespoň jednou, byť především kvůli skvostné hudbě, která mi tu při psaní hraje...

Zástupce velitele (2006)

Celkem nápaditý "remake" 7mi statečných... Prostě hrstka vojáků se brání obří přesile. Vypadalo to celkem slušně, ale jednak kvůli závěrečným "zvratům" (bohužel by se mi do toho slova hodilo spíše ještě písmeno k) mi to přišlo skutečně hodně slabé. Takže nakonec jen 1*, prostě celkově mě film úplně nechytl a navíc ten konec, to jsem málem zvracel...

Četnické humoresky (2001) (seriál)

Výborné scénáře, hvězdné herecké obsazení a k tomu patřící herecké výkony pasují tento seriál na (dle mého názoru) jeden z nejlepších vůbec. Snad u žádného dílu jsem se nenudil a rozhodně na zajímavosti přidává i to, že ve většině dílů nejde (jako u drtivé většiny kriminálek) o jeden případ, okolo jehož vyřešení se točí celý díl. Samozřejmě mnoho dílů je také takových, ale mě zaujal spíše pohled na "běžný" život pátračky, kdy je třeba se rozhodovat, nad důležitostí jednotlivých případů (které bývají na jeden díl většinou dva)... pro mě naprosto zasloužených 5*,

Herkules v New Yorku (1970)

Tak u filmu, který mě odpuzoval už názvem jsem se mrknul na zdejší hodnocení a říkal si, že to asi bude velká hrůza. Začátek tomu skutečně odpovídal. Začátek filmu "na Olympu" se sice dal čekat, ale bylo to opravdu špatné... pak jsem se ale dobře bavil a do poloviny až 2/3 filmu mi to přišlo ok. Také se zrovna neobjevovali žádní bohové a to filmu spíše přidávalo. Ukazoval se pouze střet reality s Herkulem... bohužel přišla i "zápletka" s božskou neposlušností a tam se film začal obracet přímo směrem k hodnocení odpad. Kdybych hodnotil tu první část, 3* bych dal... nápad je slušný, zpracování také. Závěr to ale vše naprosto kazí, tam je i odpad hodně dobré hodnocení... dokoukal jsem to jen proto, že už zbývalo pár minut, jinak bych na to asi dlabal.

Pan Popper a jeho tučňáci (2011)

slabší 4*. Čekal jsem, že to bude úplná blbost... Když se člověk dívá na příběh, tak to blbost je... ale přesto jsem se bavil a bavil jsem se dobře. Sice jsou to opravdu slabší, ale přesto 4*.

Muž na Měsíci (1999)

Nejlepší film Jima Careyho. Zůstal jsem po celou dobu trvání filmu přikován k obrazovce a jen těžko se mi zvedalo po skončení. Od příběhu, přes jeho dokonalé zpracování, až po dějové zápletky, zvraty a herecké obsazení... snad vše na 5*... smekám.

Pěst plná hněvu (1972)

Podle mého jeden z nejlepších akčních filmů věnujících se bojovému umění. Nejen, že příběh je dobrý a i dobře zpracován, ale na pomyslný vrchol žánru dostává tento film právě Bruce Lee... ani se nedivím tomu, že při premiéře aplaudovalo publikum ve stoje... kdykoliv se rád podívám na tento film znovu.