• Rodinný

Fantomas se zlobí (1965)

Zdařilé pokračování. Trošku (ale opravdu nepatrně) ubylo tajemno, ale veškeré Fantomasovy podzemní prostory i jeho družina jsou i po mnoha desetiletích nesmírně působivé, stejně jako vtipné pátrání a pronásledování v podání trojice Juve, Fandor a jeho družka.

Loď snů - Kuba (2017) (epizoda)

Musím říci, že to docela sedlo. A protože mám dobrou náladu, dám asi poprvé a naposled filmu z této série takové hodnocení, že kdekteré umělecké dílo bude závidět. Sešly se tentokrát (nejen na německé poměry) sympatické postavy (a v rámci série i docela zajímavé). Dialogy mezi ústřední dvojicí, co se má dát na lodi dohromady, sice byly ještě strojenější a umělejší než obvykle, ale mě docela bavily, stejně jako další linie děje. Ovšem, jak prošlo přes pověstnou pečlivou německou autocenzuru ukázání Kuby jako učiněného ráje na zemi, kde se jenom jezdí starými bouráky, hraje a tančí, to zůstává trošku záhadou. Ale zároveň nám film i pořádný kus kubánských scenérií ukázal takovým způsobem, že by nejeden cestopis mohl závidět. Jen kapitán ten závěrečný deus-ex-machina proslov, na který se vždycky těším a u kterého se vždy královsky bavím, tentokrát trochu odflákl. Pohodovka, které se, pokud na ni máte náladu, nemusíte bát.

Jezerní královna (1998)

Tato pohádka to ze všech možných stran docela schytává, ale já musím přiznat, že jsem byl moc příjemně překvapen. Ze záplavy dalších pohádek se vymyká svou pochmurností a vyniká opravdu působivou ponurou atmosférou. Aspoň jednou vidíme, že vysvobodit princeznu není zase taková legrace, jak by se to mohlo zdát u jiných příběhů. Na další level ji povyšuje hudba Ondřeje Soukupa, na kterou ale nebyl sám, pomáhal mu s ní i mistr Petr Iljič Čajkovskij. Jitka Schneiderová jako princezna - labuť výborná, němečtí herci také nevadili, a jelikož hrál blbce, tudíž svou přirozenou polohu, tak mi sedl i Jan Hrušínský.Tři hvězdičky by byly příhodnější, přiznávám se, že trochu vyrovnávám.

Velkolepé století (2011) (seriál)

Hehe, občas stihnu zahlédnout kousek, když čekám na další film, a vždycky se tím totálním patosem královsky pobavím.

Barbora Poláková: Kráva (2012) (hudební videoklip) odpad!

Čekal bych, že dotyčná toto nepovedené domácí video po letech smaže a otřese se studem. A ona se k němu hlásí...

Strašidla (2016)

Tohle bylo fakt dost strašné (v duchu názvu filmu, jestli se to dá filmem nazvat). Dvě hodiny nesnesitelného pitvoření bez jakéhokoli děje. To, co předvedli Tereza Bebarová, Petr Nárožný nebo Tereza Kostková, bylo čiré utrpení. Dívat se dalo jen na celkem přirozeného  Bronislava Kotiše a na Sáru Sandevu. Ano, druhá nejnormálnější a nejpřirozenější postavou filmu je skutečně nějaká rusalka, která celou dobu tančí. Když už někteří srovnáváme s Dr. Mráčkem, tak mohu říci, že lezení vodníků do odpadu umyvadla ve zmíněném Dr. Mráčkovi bylo přirozenější a věrohodnější než kterýkoli dialog ze Strašidel.

Loď snů - Cookovy ostrovy (2016) (epizoda)

Poprvé jsem viděl Loď snů s novým kapitánem. Tři čtvrtě filmu jsem dělal něco jiného než civění na obrazovku, ale myslím, že ani tak mi nic z obvyklých pro německou žánrovou kinematografii tak typických zápletek neuniklo. Ba dokonce se na scéně objevila i jedna poněkud rozporuplná postava, což se na Lodi snů jeví jako téměř anarchistický počin. Nechyběl samozřejmě tradiční vrchol filmu, kterým je vždy kapitánova závěrečná metaforická rekapitulace života a díla všech zúčastněných výletníků, přičemž se nový kapitán ukázal jako dokonalý klon svého předchůdce.

Ať žijí duchové! (1977)

Jedna z legend z ranku filmů pro děti. Asi toho není třeba moc dodávat. Film proslavil Danu Vávrovou, která se pak tvorbě pro děti věnovala i v dospělosti (film Hurá na medvěda si vydupala ze země ona sama). V souvislosti s natáčením tohoto filmu se nejvíce vypráví o tom, jak Jiří Sovák neměl rád děti, které si tak vyslechly i nemálo parchantů a podobných výrazů :-) Což je s podivem, protože snad žádný jiný herec (kromě Vlastimila Brodského) se ve filmech a seriálech pro děti neobjevoval tak často jako právě Jiří Sovák (Létající Čestmír, Arabela, Šest medvědů s Cibulkou a mnoho dalších...)

Můj přítel Monk - Pan Monk nemůže v noci spát (2007) (epizoda)

V tomto dílu tvůrci ukázali, že jsou opravdu PÁNI FILMAŘI. Natočit v rámci tohoto seriálu, který se nebere moc vážně a leckdy paroduje sám sebe, takový mistrovský mysteriozní díl, to si zaslouží uznání. A to je ten důvod, proč opravdu nemá smysl, aby se české stanice poukoušely o nějaké Profesory T či jiné pokusy o přiživování na kultovních seriálech.