Zmizení (2013)

Jeden z nejlepších snímků roku. Vynikající scénář s bravůrní režií, a hlavně kamerou, kterou musím zvlášť vyzdvihnout, vytvářejí skvělý psychologický thriller. Atmosféra i napětí prakticky graduje exponenciálně celý film a opadne až se zobrazením závěrečných titulků. Herecké výkony Jackmana a Gyllenhaala jen dotváří silný dojem, který ve mně film zanechal.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Ať se Jackson snaží sebevíc, z Hobbita Pána Prstenů neudělá. Není totiž z čeho, takže si musí vypomáhat postavami, které se v knize nevyskytují a natahovat scény jak jen to jde. Hobbit je skvělým příkladem, kde peníze nahradily kvalitu. Absenci silného příběhu z Pána Prstenů si kompenzuje a svou touhu ukájí digitálními orgiemi. Problémem je, když se vám míchají záběry pořízené kamerou z helmy Štěpánky Hilgertové při vodním slalomu s 60 vteřinovou sekvencí záznamu jako z videohry, kde je CG za hranicí únosnosti, ale hlavně je na první pohled poznat jak moc se tato čast liší od zbytku filmu. Pána Prstenů jsem si mohl pouštět dokola a furt mě bavil, oba díly Hobbita jsem viděl jednou a nemyslím si, že bych se k nim brzy vracel.

jOBS (2013)

Životní výkon Ashtona Kutchera, který si osvojil chůzi, mluvení i vzhled Stevea Jobse. Trochu jsem se bál jak si s životem Stevea filmaři poradí, ale nakonec jsem byl spokojen. Je jasné, že život Jobse obsahuje mnohem více klíčových událostí, které by stálo za to zfilmovat, ať je to nemoc, 'spojení' se s Billem Gatesem a ta 'slavná' prezentace, či představení iPhone. K takovému filmu by posloužila dobře kniha od Waltera Isaacsona. Ale už k filmu, ten i když skáče v čase tak působí poměrně uceleně a nebojí se ukazovat Jobsovy stinné stránky, kterých bylo často mnohem více. Je to těžké, mohl se pokrýt větší časový úsek, ale celkově film stojí za shlédnutí.

Rychle a zběsile 6 (2013)

Jo, nekonečná ranvej, možná i trochu více jak nekonečná. Furious 6 je sice přepálená, soudnost postrádající a akcí nabitá zábava, ale furt to funguje. A furt mě to baví. Prosím, dále a více!

Perníkový táta (2008) (seriál)

Nejlepší seriál, který jsem měl možnost shlédnout. Jen málo seriálů si udrží laťku, kterou si nastaví první, popřípadě druhou sezónou. U Breaking Bad je tomu naopak, děj a akce postupně graduje až se dostanete do bodu, kdy opravdu nevíte, co se může stát dál a která z postav to schytá další. Proměna a vývoj hlavní postavy (již tolikrát zmiňované) patří k tomu nejlepšímu, co jsme mohli na televizních obrazovkách vidět. Skvěle napsané dialogy, scénář a komplexnost celého děje dělá z Breaking Bad to co je. K tomu přidejte skvělý casting - Bryan Cranston, Aaron Paul, Dean Norris či Giancarlo Esposito a pár ohromujících season finale a víte, že se díváte na něco speciálního. To, co se Vinci Gilliganovi a ostatním stojícím za BB povedlo tu po nich zůstane ještě dlouho. Velké finále pak dosáhlo očekávání a Breaking Bad se zařadil mezi nejvypilovanější skvosty na poli TV seriálů. 5 sérií je tak akorát, tvůrci se zaměřili na kvalitu a ne kvantitu. A ani po obrovském úspěchu této show z toho nechtěli z toho vyždímat co se dá a za to jim patří můj velký dík. (Ponaučení do budoucna by si z toho mohli vzít např. tvůrci Dextera.) 1. série - 95%, 2. série - 95%, 3. série - 100%, 4. série - 100%, 5. série 100%. ALL HAIL HEISENBERG!

Apokalypsa v Hollywoodu (2013)

'Hermione just stole all of our shit.' Skvělá komedie ve které si Seth Rogen a Evan Goldberg vzali na paškál celý Hollywood. Všichni si zde dělají srandu ze sebe samých a z filmů, které natočili a nejlépe se to vede Jamesi Francovi a Jonahu Hillovi. Hlášky jsou občas úplně boží, někdy trochu slabší. Je škoda, že si film neudrží kvalitu, protože první polovina (Michael Cera, Emma Watson) je neskutečnej nářez, poté to trochu upadá. Celkově ale stojí za shlédnutí. A těch povedených referencí na všemožné filmy a herce (většina i účinkuje), to prostě stojí za to. PS: Jonah Hill je král.

Millerovi na tripu (2013)

Jennifer ty BOHYNĚ! Naposledy jsem se u komedie takhle bavil, když nám Jennifer a Jason naservírovali Horrible Bosses. Millerovi jsou podle mého názoru ještě o něco lepší, oni totiž doslova hýří vtipem a hláškami a to téměř na všechno. A většinou ne úplně korektním způsobem. Dočkáme se zde tak pár svéráznějších scén, ale i klasicky předvídatelných rozuzlení. Vtip je v tom, že to dohromady dokonale funguje a člověk se skvěle baví. Navíc ty klišé-scény jsou vesměs (kromě konce, jak jinak) parádně rozseknuté nějakou hláškou. A Jennifer... jak jsem řekl, to je bohyně, takový tělo v jejích letech, klobouk dolů. Kluk-dement byl taky výbornej, takhle pitomej výraz jsem dlouho neviděl. Pro mě velké překvapení a všem doporučuji, "if you know what i'm sayin' yo..."

Smrtonosná zbraň (1987)

Nestárnoucí klasika, která nevyhasne ani po všech těch letech. Skvělá akce s pořádnou dávkou humoru a napětí. Ale i akce je nakonec v pozadí, protože geniální duo Gibson/Glover exceluje v jednom z nejlepších filmů 80.let a dělají tenhle film tím, čím je. Kultovním snímkem.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Pokud byl Star Trek výborným restartem celé série, tak v Into Darkness to J.J. Abrams dotáhl k dokonalosti. J.J. dokázal oživit zašlou slávu kultovního sci-fi, které vtiskl moderní vzhled. Jeho nové, akčnější pojetí Star Treku prostě funguje. Oproti trochu složitější výpravě (jak už u JJ bývá zvykem), kterou nám naservíroval v jedničce jsme se v Into Darkness dočkali lehce jednoduššího pojetí, avšak na kvalitě to vůbec nebylo znát. Naopak. Film funguje skvěle po celou dobu stopáže a nejsou zde žádná hluchá místa. Pine a Quinto v Into Darkness vyzráli do toho pravého vztahu Kirk/Spock a já se jen těším, až mě Abrams vezme na další putování vesmírem na USS Enterprise.

Iron Man 3 (2013)

Marvel se konečně snažil trochu rozvést i psychologii hlavní postavy a ono to (zřejmě kupodivu pro Marvel, protože to, co předváděli do teď mělo klasické schéma, ať se jednalo o jakéhokoliv hrdinu) funguje. Downey je skvělej a konečně film nebyl celý o explozích a efektech jako např. Avengers. Po velmi slabé dvojce jsme se tak dostali na úroveň jedničky a v mnohých aspektech jí překonali. Marvel by se touto cestou měl vydat ve všech svých filmech. Důstojné zakončení trilogie.

Časové pásmo bylo změněno