• Mysteriózní

Temný rytíř (2008)

Akce, střih, akce, střih, akce, střih, akce, střih,.... K tomu tradiční "nolanovská" hudba zvyšující tempo filmu. Ten film je tak zběsilý, že se člověk nestačí pořádně ani zamyslet a už vůbec ne si nějakou scénu vychutnat, nasát atmosféru, zařadit ke sledování emoce. Postavy nevykreslené, skvěle promyšlený scénář, jako vždy u Nolena, ale působí to jako celek hrozně chladně a neosobně. Burtonův Batman je numero uno. Nolanovi Batmani jsou proti těm od Burtona naprosto bez atmosféry. Zběsilá rádobymoderní doba si žádá zběsilé činy a Nolan je nástroj moderní doby.

Magická hlubina (1988)

Obrovsky atmosférický film, originální námět, zhoubná touha 2 potapěčů překonat jeden druhého, která samozřejmě končí tragicky.. Hodně se mi líbí Jaques, člověk jedinečný, talentovaný, ale přesto tak skromný a obyčejný. Dost tomu dává i ta francouzština, v angličtině by ten film tak nevyzněl.

Hořký měsíc (1992)

Polanski často točí své filmy podle kvalitní knižní předlohy a je to znát. Navíc k tomu přidává originální, zastřenou kameru, divák má pocit, jako by byl součástí toho, co vidí. Film nabitý emocemi, vášní, živočišnou touhou. Důkaz o zhoubnosti lidských vztahů. Lidé nejsou programováni na to žít v páru jeden/jedna. Navíc koktající Grant a vrozenou svůdností obdařená Emmanuelle Seigner. Pro mě dokonalost.

Thelma a Louise (1991)

Oslava ženství, poprava mužství. Ridley natočil skvělý film, kterým si nejspíš chtěl kvůli něčemu udobřit manželku. Ve feministické Americe se to samozřejmě stalo obrovským kultem. Ale proč ne, akorát nerozumím tomu, proč si pak ženské aspoň nezmění auto a nepřebarví vlasy, když už jsou teda na útěku. Asi zatmění myslidel ze záplavy hormonů..

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Podle mě nejlepší díl. Sly je borec, v dnešní době natočit takhle jednoduchý, přímočarý film, čistokrevnou akci, to chce odvahu. Ch. Nolan by se měl učit, jak se točí filmy, žádné 4 různé reality, ještě zpětně propejené.. A diváka z toho nebolí hlava. Úžasná je scéna, kdy se Rambo díky své vrozené diplomacii octne v sedle 20mm kulometu a začne masakrovat vše, co má aspoň trochu šikmé oči. A potom, co dojde žlutá "vysoká", tak ten jeho samolibý pohled dolů z kopce, něco ve stylu: "Já vám říkal, ať sem vy telata nelezete!"

Forrest Gump (1994)

"No a protože jsem byl milionář a trávu jsem sekal rád, dělal jsem to zadarmo." :))

Modrý samet (1986)

O Lynchovi se říká, že je buď dokonalý cynik, který dělá z lidí blbce, nebo blázen. Možná něco mezi. Každopádně tohle jeho bizarní (nesprávně bizardní) dílo já miluju. Hudba, vykreslené postavy, všudepřítomný fetišismus a hlavně Candy Colored Clown! Na youtube jsem našel geniální komentář k filmu: "This film changed my fucking life you fuckers. I was a goddamn child of Spielberg and Lucas, but when I saw this fucking movie, for the love of fuck, I knew there were motherfuckers out there operating on fucking levels that could pop your shitty neurons and send you a love letter straight from the fucking heart. Do you know what a love letter is? It's a bullet from a fuckin' gun, fucker. If you receive a love letter from them, you are fucked forever." :)))))))))))))))))

Desperado (1995)

Salma (šelma) a její nejživočišnější role. Povrchní scénář mi upřímně nevadí, vždy když se na to koukám, tak pravidelně tak v půlce filmu přepnu na porno, abych ulevil tomu nesnesitelnému tlaku. Když nad tím tak přemýšlím, tak já vlastně Desperado nikdy nedokoukal, možná někdy v dětství..

Klub 54 (1998)

Oddechový film, u kterého člověk nemusí nijak zvlášť přemýšlet, prostě se jen kochat. Nebýt dvojice R. Phillippe a Salma tak je to průměrná americká tuctovka.

Frajer Luke (1967)

V plné záři tohohle skvostu bledne Formanovo kukaččí hnízdo, které není zdaleka tak originální, jak se zdálo. Paul Newman je nezapomenutelný, ty jeho pokusy o útěk.. "I'm shakin' it, boss. Still shakin' it."