• Krátkometrážní

Ten den přijde (2016)

5* Ten den přišel a já jsem zhlédl tento dlouho odkládaný, ale za to chválený dánský snímek, na který jsem si potřeboval udělat tu správnou náladu. Je to nutné, protože na podobné filmy plné beznaděje bez možnosti východiska není lehké dívat. Pokud jsou však natočeni kvalitně a vyberou se Ti správní herci, pak je to "radost" vidět a sdílet jejich příběh. Tento k nim rozhodně patří a nemám jedinou pochybnost dát nejvyšší známku a doporučit dále. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ]

U mě dobrý (2008)

+1* tak co čekat od Hřebejka a Jarchovského a Šabacha jiného než návrat do starých časů. Tentokrát to není tak moc a porevoluční atmosféra taky skýtá mnoho nápaditého pro zfilmování a autory zaujali skořápkáři a proti nim postavili partu kamarádů ze zahrádkářské osady. Zajímavé téma? Moc ne, ale byl jsem zvědav, co se z toho vyvine. Na pár zajímavých momentů jsem si musel počkat až na konci, jinak to byla jen utahaná čecháčkovská šeď a ani slušné obsazení nenadchlo. Celé se to tvářilo jako od Hrabala, ale to by muselo mít nějakou šťávu. Prý komedie a přitom taková nuda ... zbytečně natočená nuda a mé zklamání se odrazilo i v mém hodnocení. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 0 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Simon Konianski (2009)

2* na začátek roku přišlo zklamání při výběru neznámého filmu naslepo, i když námět a pár spřízněných duší slibovali víc. Vůbec jsem nepochopil pojetí této crazy židovské road movie komedie - najdete tu narážky na různé židovské stereotypy, provokace, snahu o poučení - nudná to rozhodně není, ale.... Na začátku jsem se dobře bavil, ale postupně to pro mě ztrácelo kouzlo a začalo mi to připadat křečovité, roztříštěné a divné. A nebo je zásadní chyba, že nejsem žid ... kdo ví? [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 3 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Pad Man (2018)

+3* rozhodně zajímavý a podnětný indický film, ale bohužel hodně utahaný s hrozně dlouhým rozjezdem, díky kterému mu nedokážu dát ani čtyři hvězdičky, i když ty by si kvůli závěru a poučení zase zasloužil. Jak jinak taky dostat k běžnému indickému divákovi ze zapadlé vísky podobné civilizační výdobytky - jako jsou dámské vložky ;-). Já jsem už na jejich popularizační kinematografii zvyklý, ale nevím jestli by tento film zvládli naši diváci nepoznamenaní indickou kulturou. Za sebe musím říct, že za pozornost stojí - už kvůli skutečnému předobrazu, který je určitě náležitě přibarven, aby to bylo poutavé a hlavně dojemné. Takže rozhodnutí zda jít do tohoto filmu je jen na Vás. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Patrick (2019)

+2* díky svému prostředí hodně atraktivní a originální festivalový film. Ani tady bych rozhodně komedii mezi žánry nedával, i když je pár situací zábavně absurdních. Hlavní pocit po skončení filmu byl "zajímavé, ale zbytečné" a nebýt nudistického kempu, tak by to bylo opravdu jen zbytečné. Možná artoví fajnšmekři budou mít jiný názor, ale to je jejich věc. A vzkaz pro šmíráky: sledovat ho jen kvůli kráse lidského těla je zbytečné ještě víc ;-). [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 2 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Prst na spoušti (2016)

-5* Na Silvestra jsem se dostal k dokumentu (vysílali ho v České televizi), který se k tomuto času vůbec nehodí, ale i tak jsem ho rád viděl. Všude se mluví o teroristech, al-Káidě, Sýrii a islámu, ale vždy tak odosobněně. Ale aby se dostali ke slovu samotní teroristi, kde mluví o svých pohnutkách, svých pocitech, svých rodinách, tak to až tady. Rozhodně je to neomlouvá páchat ty činy, ale aspoň divák si může udělat vlastní obrázek "bez ovlivnění" třetí strany. Prostě zajímavý studijní materiál nejen o náboženské manipulaci, ale hlavně islámské společnosti. Za sebe dávám plný počet hvězd a bojím se, že tenhle systém není kompatibilní s evropskými hodnotami. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Falešné vztahy (2001)

-5* tohle je můj nejoblíbenější Ozpetkům film, tak by bylo škoda ho nechat bez komentáře. Proto jsem si ho zopakoval a přidal ještě hvězdičku. Pokud se to vezme objektivně, tak se tolik neodlišuje od jeho dalších filmů, slušné obsazení, kamera i příběh. Ale osobně je mi nejbližší a dokázal tu nejlíp vystihnout gay naturel se svými pozitivy, ale i těmi nechvalnými stránkami. Ve své podstatě ničím výjimečný, ale aby zapadnul do propadliště dějin, to by si taky nezasloužil a navíc i přes vesměs smutný příběh dokáže nabít pozitivně a optimisticky. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Rebooted (2019)

-2* tento autorský animák má své osobité kouzlo i pojetí, které mě bohužel minulo. Ani neslaná nemastná pointa mi nezlepšila chuť, takže zůstanu tentokrát jen u dvou slabých hvězdiček a víc ze mě nevydoluje, i když to nejspíš dalo hodně práce. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Dokud nás vražda nerozdělí (2020)

-3* s chutí na bláznivý kousek (aspoň podle toho, jak napovídal trailer) jsem šel i do tohoto světle promodralého kousku (podle místního celkového hodnocení), které mě neodradilo. Ani ústřední dvojice mi vlastně nepřišla tak sympatická, ale jejich příhody nakonec za to stály. Sice by to mohlo být mnohem míň ukecané a uřvané, ale to by možná taky ztratilo své kouzlo. A nemůžu říct, že bych se nebavil, i když tohle téma by se dalo zpracovat určitě mnohem lépe i zábavněji bez všudypřítomných narážek na lidi, co neznám (být cool afromeričan, tak bych byl asi v obraze ;-). Takže mé tři hvězdičky si pro jednou zaslouží, ale druhá jízda by mě nejspíš už neuspokojila. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 3 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Okno naproti (2003)

+2* filmy Ferzana Ozpetka mám vcelku rád pro jeho zvláštní atmosféru a tak jsem zkusil i tento. Bohužel jsem byl teď z něho trochu zklamaný a rozhodně nejen tím, že gay linka v něm byla téměř neznatelná, ale hlavně že příběh nebyl nikterak nosný a nic mi vlastně nedal. Sice herecky je to slušný, stejně i atmosféra, ale k čemu to, když jsem se u něho spíš nudil a čekal jsem na NĚCO a nedostal jsem NIC. Takže příště zkusím raději jiný jeho film, protože k tomuto je zbytečné se vracet ... přesto ho nezavrhuji. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]