• Krátkometrážní

O těle a duši (2017)

5* Jsem rád, že jsem se dostal k tomuto maďarskému filmu, který jsem měl už delší dobu v hledáčku a jak je vidět na mé známce, tak jsem nadmíru spokojený. Jedná se o netradiční romantický film, který nese v sobě lehce mysteriózní znaky a hezky do příběhu vkloubil skoro přírodovědný dokument o zvěři z luhů a hájů ;-). Rozhodně však musím varovat diváky se slabou náturou, protože jim by nemusely udělat záběry z jatek příliš dobře ... mají tam však své místo a jen dokreslují atmosféru surové reality. Prostě kvalitně natočený nekonvenční snímek, který nezbývá než doporučit zejména divákům, kteří si libují ve festivalových a artových filmech. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Pouštět draka (2019) (studentský film)

5* neodolám dát tomu absolventskému filmu plnou známku, protože tolik milé a dětské poetiky jsem už dlouho neviděl. Krásná symbolika, velmi slušná a nápaditá animace a k tomu emotivní příběh ... to nemůžu dát jinak. Takže má to mé doporučení a prohlédnout si ho můžete na Filmcentru nebo na stránkách dafilms. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Temná stránka lodní dopravy (2016)

5* Dobře natočený dokument, který ukazuje snad všechny aspekty lodní dopravy se svými klady i zápory. Bohužel celosvětový systém je silně zmanipulovaný, takže negativ přináší mnohem víc. Rozhodně je to velmi poučný dokument, který by měl každý vidět, aby pochopil fungování celosvětového obchodu i bezzubé zkorumpované celosvětové politiky. Začarovaný kruh, ze kterého nejspíš cesta ven není - až je z toho smutno. Plný počet hvězd je tu na místě. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Vlkochodci (2020)

-5* fantasy pohádka, která je plná mystiky a krásných myšlenek o propojenosti s přírodou a svobodě. To všechno zabalené do líbivého kabátku s okouzlující animací. Takový protipól jednotvárných a humorných animáků od Pixaru nebo Dreamworksu, které nedokážou ani z poloviny vybudit tolik emocí jako filmy Tomm Moorea. Nakonec dávám plný počet hvězd, protože nic lepšího v posledních letech jsem neviděl. Doporučuji všem. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Úžasná paní Maiselová (2017) (seriál)

5* Podle necelé tisícovky hodnotících diváků jde o nenápadný seriál, ale díky nim vybojované sté místo je dostatečně silný argument pro jeho zhlédnutí. A to jsem taky udělal a nelituju. Vlastně u tohoto seriálu nejde nic kritizovat - skvělá výprava, práce s kamerou, výborné herecké výkony, zajímavý příběh ... Zatím mám za sebou první sérii a nebudu se bránit pokračování, má to dobře nakročeno možná i k pěti hvězdičkám, ale nechci předbíhat. Asi začnu brát stand-up komiky za umělce ;-). ... Po druhé série, která mě bavila zase o něco víc než předcházejí, zvedám na plný počet hvězd, protože tak kvalitně zpracovaný seriál se jen tak nevidí. Navíc musím pochválit všechny překladatele, že tuhle nálož dialogů zvládli kvalitně přeložit. Po prvním díle třetí série jsem si řekl, že ho musím nějak vyzdvihnout a tak si ho dávám mezi oblíbené seriály (a tímto se omlouvám seriálu Black Books ;-). Protože není nikterak běžné, aby mě bavil snad ještě víc než v předchozích sériích a má vzestupnou úroveň ... A ta kamera a výprava, skvělé ... To se musí vidět! ... A snad se další série někdy dočkám. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ]

Ten den přijde (2016)

5* Ten den přišel a já jsem zhlédl tento dlouho odkládaný, ale za to chválený dánský snímek, na který jsem si potřeboval udělat tu správnou náladu. Je to nutné, protože na podobné filmy plné beznaděje bez možnosti východiska není lehké dívat. Pokud jsou však natočeni kvalitně a vyberou se Ti správní herci, pak je to "radost" vidět a sdílet jejich příběh. Tento k nim rozhodně patří a nemám jedinou pochybnost dát nejvyšší známku a doporučit dále. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ]

Prst na spoušti (2016)

-5* Na Silvestra jsem se dostal k dokumentu (vysílali ho v České televizi), který se k tomuto času vůbec nehodí, ale i tak jsem ho rád viděl. Všude se mluví o teroristech, al-Káidě, Sýrii a islámu, ale vždy tak odosobněně. Ale aby se dostali ke slovu samotní teroristi, kde mluví o svých pohnutkách, svých pocitech, svých rodinách, tak to až tady. Rozhodně je to neomlouvá páchat ty činy, ale aspoň divák si může udělat vlastní obrázek "bez ovlivnění" třetí strany. Prostě zajímavý studijní materiál nejen o náboženské manipulaci, ale hlavně islámské společnosti. Za sebe dávám plný počet hvězd a bojím se, že tenhle systém není kompatibilní s evropskými hodnotami. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Falešné vztahy (2001)

-5* tohle je můj nejoblíbenější Ozpetkům film, tak by bylo škoda ho nechat bez komentáře. Proto jsem si ho zopakoval a přidal ještě hvězdičku. Pokud se to vezme objektivně, tak se tolik neodlišuje od jeho dalších filmů, slušné obsazení, kamera i příběh. Ale osobně je mi nejbližší a dokázal tu nejlíp vystihnout gay naturel se svými pozitivy, ale i těmi nechvalnými stránkami. Ve své podstatě ničím výjimečný, ale aby zapadnul do propadliště dějin, to by si taky nezasloužil a navíc i přes vesměs smutný příběh dokáže nabít pozitivně a optimisticky. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Byl jednou jeden král... (1954)

5* po dnešním zopakování musím této krásné pohádce dát plný počet hvězdiček, které si opravdu zaslouží. Není moc takových pohádek, které po letech dokážou stále bavit a pohladit na srdci svou příjemnou poetikou a veselou atmosférou. Proč se víc rozepisovat a myslím, že se na tomto shodnu s většinou diváků. Je těžké pak srovnávat s jakoukoliv z nových pohádek, kde je ten nebetyčný rozdíl na první pohled vidět. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ]

LSD made in ČSSR (2015) (TV film)

-5* Tady přes stránky České televize se mi podařilo dostat k tomuto zajímavému dokumentu o výzkumech LSD - droze, která je stále zakázána a tudíž nelegální. Dokument dobře ukazuje všechny stránky tohoto fenoménu, jeho vliv na psychiku a zajímavé experimenty, které od šedesátých let v naší zemi probíhali. Myslím, že má dobrou vypovídací hodnotu, za kterou se mu nebráním dát plný počet hvězdiček. Nejspíš jako léčivo na psychické poruchy nebude fungovat nikdy, ani nikdy nebude volně na pultech lékáren, ale pod odborným dohledem by mohla být prostředkem cesty do vlastního podvědomí. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]