Pomáda (1978)

Moje hodnocení: 90%

Most přes řeku Kwai (1957)

Úžasně strhující dílo mapující životy a osudy britských válečných zajatců v Jihovýchodní Asii při stavbě mostu přes řeku Kwai. Britská morálka a odhodlání v kontrastu japonského smyslu pro čest a odvahu jsou zajímavým porovnáním vlastností dvou válčících stran. Zajímavosti: * Ačkoli most byl ve filmu zhotoven za dva měsíce, ve skutečnosti byl postaven na Cejlonu britskou společností pro filmování za osm měsíců. Byl dlouhý 130 metrů a 15 metrů vyčníval nad vodou. Dělalo na něm 500 dělníků a 35 slonů. To vše bylo zničené během pár sekund a celkové náklady byly 85000 liber, což by v roce 2002 bylo asi 1,2 milionů liber * Po natočení závěrečné scény dopravil producent Sam Spiegel natočený materiál na pět různých letadel, ale minimalizoval riziko ztráty * Skutečný major Saito byl narozdíl od Sessue Hayakawy jeden z nejrozumnějších japonských důstojníků * Skutečný most přes řeku Kwai byl po dvou letech užívání v roce 1945 zničen * Moje hodnocení: 90%

Muž, který sázel stromy (1987)

Neskutečné inspirativní krátky animovaný film, který nám ukazuje příběh poustevníka a sílu lidského ducha, že pokud si opravdu člověk něco zamane, tak je schopen velkých věcí. Vyzdvihl bych v tomhle, že je brán důraz na velké pozitivní věci, nejenom ničení jak to většinou známe. Moje hodnocení: 95%

Nikde v Africe (2001)

Nikde v Africe je film, který nám nabízí pohled do osudu jedné židovské rodiny v době temna nacistické říše, kdy jsou nuceni za pět minut dvanáct opustit svoji rodnou zem a vydat se do neznáma daleké Afriky v područí Britského impéria. Nádherná scenérie afrického kontinentu s pohledem na těžkosti doby, kterou prožívá jedna obyčejná rodina dělá z tohoto snímku kvalitní dílo k zamyšlení. Moje hodnocení: 90%