• Krátkometrážní

Naprostí cizinci (2016)

Velmi příjemná konverzační oddechovka stojící na kvalitních dialozích a různých malých či větších plot twistech, na moje gusto až příliš moralizující, ale pokud to povede k větší toleranci ve společnosti, tak jen houšť! 80 %

Nebeské dny (1978)

Po právu vychvalovaná kamera, označována jako jedna z nejfenomenálnějších vůbec. Už jenom kvůli záběrům na panenskou přírodu za západu slunce se vyplatí tento snímek vidět; dále samozřejmě kvůli skvělému výběru prostředí a práci s denním světlem a stíny. Možná je však trochu škoda, že přírodní poetika dominuje takovým způsobem, že zastiňuje příběh filmu. 85%

Nespoutaný Django (2012)

Na film jsem vyrazil s velkým očekáváním, které se však úplně nenaplnilo. Tarantinův film tradičně plný dobrých dialogů a neotřelých scén (zubařův povoz, "kukluxklan", večeře a následný pokus o vykoupení otrokyně), avšak neseděla mi Djangova nesmrtelnost v průběhu filmu. 85%

Neutečeš (2014)

Ale jo, i když jsem ze začátku moc nedoufal, tak ve výsledku se jednalo o slušný "céčkový" horor. Co stojí za zmínku, jsou určitě velmi neotřelé prvky (vidiny přenášené sexem s atraktivní hlavní hrdinkou Jay, závěrečná scéna s elektrickými spotřebiči u bazénu) a dobrá kamera. Nicméně v kombinaci s debilním chováním Jay a omezeností přízraků se jedná pouze o nadprůměr - 60% (viděno po cca litru chardonnay na KVIFF)

Osvícení (1980)

Nejsem sice příznivec hororů, ale zde se jedná o mistrovské dílo i v rámci psycholgického dramatu. Filmu naprosto dominuje Jack Nicholson, ze kterého jde postupem filmu čím dál větší strach. Atmosféru dodává interiér obrovského hotelu Overlook a nedaleký labyrint. Pochvala samozřejmě patří i režiséru Stanley Kubrickovi. Smekám. 100%

Panický záchvat (2017)

Příjemný film, který ale neurazí, ani nenadchne. Polští tvůrci vsadili na jistotu v podobě šablony sbíhajících se příběhů a jejich postupném prolínání se v časové ose. Snímek mě celkem bavil, hlavně verze použití magického a krásně zvučného slova "kurwa" v různých vtipných nebo napínavých situacích, ale nic originálního opravdu nepřinesl. 60 % (KVIFF)

Pařba na třetí (2013)

Nevím, asi jsem čekal něco jiného, minimálně pokračování plné hangoverského situačního humoru. Tvůrci se ve trojce (logicky) pokusili o jiný příběh, který ale nebyl z nejsilnějších, a navíc byl hodně na úkor humoru. Celý film v podstatě odtáhl Zach Galifianakis, marně jsem čekal na moment, kdy se přidají ostatní a rozjede se šílený kolotoč jako v předchozích dílech (díky alespoň za titulkovou vsuvku).

Pařba ve Vegas (2009)

Pro mě jde asi o nejlepší klasickou komedii vůbec. Poměrně jednoduchý námět, který je ale zajímavě retrospektivně podáván divákovi. Originální hangoverský humor mně nesmírně sedl (Mike Tyson, tygr, fotky z party na konci), celý film je nářez kvalitních gagů a moje bránice opravdu dostala zabrat. A o tom komedie jsou. 100%

Pásky z Nagana (2018)

Skvěle podáno, potěšilo mě, hlavně pro zahraniční diváky přínosné, zasazení do historického kontextu. Theo Fleury byl naprosto vynikající, dlouho jsem neviděl nikoho tak autentického. Jediná věc, na kterou jsem marně čekal, bylo uzavření kruhu v podobě Svobodových neúčastí na vítězných party, o tom mohla být krásně poslední kapitola. 90 %

Podraz (1973)

Skutečný skvost světové filmografie, možná nejlepší a nejpřekvapivější vyústění filmu vůbec. V průběhu doslova září dvojice Redford + Newman, kteří se nezastiňují, ale vhodně doplňují. Po závěrečné scéně jsem ještě dobrou chvíli nemohl uvěřit, co jsem to vlastně viděl... 100%