Na doraz (2010)

Piatu hviezdičku pridávam hlavne kvôli lokálnemu mizernému hodnoteniu. Už to rozhodne nie je hangover, Downey je rozhodne Downey ako bolo poznamenané, interakcia s (grécke priezvisko) vyzerá občas dosť umelo, no nájde sa kopec svetlých momentov ktoré to celé oddeľujú od vtípkov z hangoveru. Som milo prekvapený, a ešte raz, piatu pridávam kvôli pre mňa nepochopiteľnému 'modrému' skóre.

Na západní frontě klid (1930)

Dosť strojené herecké výkony, ale občas sa tu strúhne aj niečo emocionálne hlbšie. Čo sa týka akcie, na 30. roky to bolo nad moje očakávania, aj keď tu šlo o niečo iné samozrejme. O štipku viac osudovejších momentov (ala záver), a nemal by som čo vytknúť, v každom prípade dôstojný film o 1. svetovej vojne a vojne celkovo. 4*

Doktor Živago (1965)

Časovo náročný epos, ktorý som vlastne ani nemal problém pojať, ale predsa by sa mu hodila kratšia stopáž. Užíval som si vyobrazenie Ruska začiatku 20. storočia, sneh, mráz, sane...revolúcia. Na to, koľko bolo snímku poskytnutého času, mi chýbali isté vývojové medzistupne k absolútnym stavom lásky k akým tam dochádzalo. Čo je vlastne dosť podstatné vzhľadom na to, že je to do veľkej miery romantický film. Každopádne kulisy, kamera, nádherné scenérie s úžasnými kompozíciami (hlavne prírodnými), herecké výkony a príbeh, síce s pár nedokonalosťami, no predsa na vysokej úrovni, posúva tento film do elitných oscarových vôd, a myslím, že do istej miery zaslúžene.

Černé zrcadlo (2011) (seriál) odpad!

Po prvej epizóde prvej série som priam znechutený. Na nešťastie to nie je sexom, sviňou ani priesečníkmi týchto dvoch nekonečných priamok, ale hereckými výkonmi, zápletkou a iracionalitou jednania jednotlivých postáv. Dám tomu celému ešte druhú šancu, no na poukázanie na zvrhlosť tohto technologického veku, by som si vedel predstaviť aj sofistikovanejší koncept.

Pravidla moštárny (1999)

Nemám vlastne čo vytknúť, až na nesúrodé zmeny prostredia a podivné príbehové zvraty.

Dogville (2003)

Ešte stále krútim hlavou pri písaní tohto komentára zatiaľ čo mi v ušiach znie hudba záverečných titulkov. Kde začať, tak nehorázne nudný úvod tohto snímku s kulisami minimalistickými ako interiér smradľavého kartónu na rohu trafalagar square, s ešte smradľavejším poliakom vo vnútry, som už dlho nezažil. Vďaka budhu počiatočné potešenie s prihliadnutím na minutáž potápajúceho sa titanicu, napokon opadáva asi v strede stopáže, kde sa veci začínajú kryštalizovať na ten najčistejší materiál aký si jeden cynický nedôverčivý bastard ako ja, môže predstaviť. Druhá polovica doháňa všetko čo prvá načrtla a v konečnom dôsledku, nemám snímku čo vyčítať (prihliadam na to, že som siahol po director's cute-e). To celkové charakterové pretavenie a konečných 15 minút, ktoré som si vetu po vete vysníval v hlave. 15 minút ktoré ma nechalo v nepríčetnom smiechu, s krútiacou sa hlavou, a pocitom zadosťučinenia naplnili, priam predčili moje očakávania a ja smekám, ja skutočne smekám nad týmto temným klenotom, ktorý radšej skryjem pred známymi do posledného šuplíka a zabetónujem lebo ma ich stoické a kresťanské oči prebodnú ako ako jánošíkové rebro. 5*

Single Man (2009)

Komorný, dojemný, vizuálne vyšperkovaný, miestami strohý a predsa veľa prezrádzajúci. Firthov Single Man je od začiatku zameraný na vizuálnu stránku, no ako sa približujú záverečné titulky, emociálny parameter sa stupňuje, až by som povedal, že napokon dobieha vizuál a uzatvára skoro v správnom momente celú túto do detailu premyslenú ságu.

Krvavý diamant (2006)

Sociálno politická problematika afrického kontinentu je niečo extrémne komplexné a obšírne, taktiež to pritiahlo môj záujem, a vzhliadnutie Krvavého Diamantu pre mňa znamenalo nahliadnutie priamo do inferna občianskej vojny. Obávam sa, že to ale vyšlo len na polovicu. Krvavý diamant ma zaujal práve tou obyčajnosťou charakterov s rôznymi cieľmi v situácií bez vymedzených pravidiel, kde komodita akou je diamant je hodná životy tisícov. Romantická linka mala svoje čaro, akčné scény mi nijak zvlášť nesadli, no celkovo hodnotím dobrodružné sekvencie kladne. Zlomové scény mali potenciál, to nedokázali ma upútať a zaraziť ako by som si želal, čo ani nevyčítam filmu skôr môjmu stavu pri sledovaní. Myslím, že Krvavý diamant si zaslúži minimálne silné 3 hviezdy a chýbal len malý kúsok od solídnych 4. It was all good bru.

Rick a Morty (2013) (seriál)

Je to cynické, je to vulgárne, je to nekorektné ale hlavne, je to niečo čo si ide svojou cestou. Iste, môžem tu menovať kopec viac či menej podobných programov, avšak v polovici druhej sezóny môžem prehlásiť, že síce občas Rick a Morty neoplýva nejakým úžasným príbehom či dialógmi, za tie scény až celé epizódy s priam legendárnym materiálom sa to proste oplatí vyzdvihnúť na úroveň momentálnej špičky. Edit: Posledné série nepriniesli až toľko originality, preto uberám jednu hviezdu na viac zaslúženejšie 4*.

Barry Lyndon (1975)

Prekvapivo monotónny Kubrick s nadmerným množstvom chromatickej aberácie. S ohľadom na rozsiahlosť diela, nosných pilierov v podobe silných momentov je žalostne málo. Hlavný hrdina môže prejsť náhlou životnou metamorfózou aj nieľko krát, no skutočná údernosť týchto možno na papieri dosť úderne znejúcich pasáži obávam sa zaostávala za mojimi očakávaniami. Pre mňa len priemer a najslabší Kubrick.