Kontraband (2012)

Jedna je za rozhovor O´Hary s Fosterem, jedinej moment, kterej je "živej", jinak je to paskvil. Že byste mohli několikrát ( !!! ) dát do tlamy chlápkovi, kterýmu Vaše famílie dluží, a zůstalo to bez větších následků, tak to je fakt krutě reálný. A celý je to jalově natočený, zahraný, sestříhaný...

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Bratři, sestry, sestřenci, bratranice, celá rodino Wachovských - čumte!!! Čumte, JAK se to dělá - mnohem líp za mnohem míň peněz.

Mistr (2012)

Freddie Quell to nakonec dal, zvládl to, přišel na to, jak žít "bez mistra" a vydržet to. V tý poslední postelový parafrázi na tu obskurní Doddovu metodu to všechno je. Všechno. Jinak k tomu není co dodat, tohle je prostě FILM. Phoenixův výkon je nadpozemskej, a všichni ostatní jsou soustředěný a přesný. A "poselství" - serte na mistry, ujeďte jim na vehiklech, který Vám daj, aby Vás u sebe udrželi. Smiřte se s tím, co už nezměníte, hodně se smějte a ... co nejvíc ho tam mějte! :-)

Prometheus (2012)

No potěš koště, taková haluz! Scott nám chtěl určitě něco strašně důležitého sdělit (třeba o našem vztahu k technologiím), taky nám chtěl ukázat moc kůl obrázky a taky nás chtěl k smrti vylekat. Nepovedlo se, protože PŘÍBĚH, který nám měl tohle všechno přinést, zdechul pod tou tíhou někde na půl cesty. Takže tam, kde jsme měli následovat hloubku vyřčených pravd, kde jsme se měli utápět v převratném vizuálu, kde jsme se měli bát, všude tam zbývá jen spousta UOT-D-FOK momenů. K virálním serepetičkám a možné režisérské verzi na dvd: Jak trefně poznamenal jeden anglofonní recenzent - nemůžete chtít pochvalu za něco, co jste do filmu nedal, protože .... to v tom filmu prostě není! Asi tak. Jedna věc mě ale opravdu vyděsila, a sice představa, že by se Scott steným způsobem vrátil i k Blade Runner...

Skyfall (2012)

Jo! Jo!! Jo!!! Je tohle eště Bond? No - je to Bond, ale.. to řemeslo, ta bravůra, ten nadhled!! Když Craig ve finále vezme fotrovu flintu, aby bránil rodnej barák, a potom prohlásí, že ho to místo ".. stejně vždycky sralo...", tetelil jsem se blahem. A Bardem jako megalomanskej (co do rozsahu cílů - jak Bondovi jednu chvíli předvádí) záporák, kterej je takovej proto, že "už ho maminka (M) nechtěla" - zde podobnost s Alexandrem Velikým - je prostě k "sežrání" (myšleno samozřejmě obrazně, nikoliv tak, jak on Bondovi navrhuje :-D ). Silva je "obraz" Bonda (a i to zrcadlo tu v jednu chvíli máme reálně), jak by dopadl, kdyby ono zjištění že "M na mě nijak zvlášť nezáleží" (potom, co ho M nechá na začátku postřelit) neustál. Po zdárném vyřešení problému ženská M mizí (umírá) a na její místo nastupuje otcovská figura - Fiennes. No, a do tohodle freudovskýho gambitu je vetkaná ta linka "chlap stárne" - s lehkostí, s ohromnou mírou vhledu... Tenhle film je prostě - geniální!

Sněhurka a lovec (2012)

Kristova noho!! Jedna hraje antickou tragédii pro nahluchlý, druhá intimní drama pro tichý intelektuály, dohromady je to jako pěst na voko. Do toho se nakýbluje tendlencten Thor, kterýho jen trochu zašpinili (asi aby to bylo víc dárk, reál, epik nebo já nevím co). A trpajzlíky uměl pořádně udělat (namaskovat, nadablovat, natočit) novozélanďan s nadváhou už před víc jak deseti rokama. Dohromady je to sterilní protivnej slepenec - s trolem, co se hejbe jako gorila. Těžkej průvar.

Spring Breakers (2012)

Zatím je to za 4, ale nevylučuju, že to časem změním. Ani vlastně nevím jak, ale nepadá mě, že to je něco jako Americký Psycho pro další století (i když ty filmy jsou formálně jiný, samozřejmě). Zatímco tomu makléři v AP se jeho pudy (sex a násilí) probourávaly z vytěsnění do jeho naoko spořádanýho života, tady ty 4 žáby už nic neskrývaj, chtěj bejt a jsou otevřeně lascivní i násilný (to přepadení přehrajou znova na tom nočním parkovišti před nějakou sámoškou, a je jim u zadků, jestli je někdo vidí... nebo možná spíš chtěj, aby je někdo viděl). Zatímco Bale v AP s tím bojuje (a prohrává), tyhle to (sex a násilí) už definujou jako "ten lepší život", kterej je vytrhne z šedi a udělá z nich "jiný lidi". Docela příznačnej posun. No a Alien? - Franco je prostě pan herec, tohle vtělení sex´n´violence podal na jedna. Celý to asi eště párkrát uvidím, některý prostřihy (čuchání k penězům) mě nutěj myslet si, že jistá část toho filmu je něco jako alegorie nebo metafora na to jejich ElPaso. Uvidíme. Každopádně je to slušný.

Tajemný muž (2012)

Tak to se zas jednou něco hodně nenápadnýho hodně povedlo. Laugier přesně ví, jaký emoce, sympatie nebo antipatie chce v ten kterej moment z diváka vymáčknout, a bezezbytku se mu to daří, takže jsem si postupně po skončení uvědomoval, jak mě celým filmem protáhl jako na udici (a i ten naviják bych zbaštil). A to dilema pro publikum nakonec.... hodně slušný. Jen víc takovejch filmů.

Temný rytíř povstal (2012)

Tak tu chvíli si budu pamatovat hodně dlouho - je deset minut po skončení filmu, ale já neodcházím ze sálu, protože nemůžu najít svoji spodní čelist. Nolan je PÁN. Nolan udělal tímhle filmem z Avengers - který mě v kině docela bavili - umolousaný leporelo pro retardy. Kde má Whedon zelený pozadí a počítačový triky, má Nolan 1100 komparzistů a praktický vychytávky přímo na place, kde v Avengers herci odříkávaj text, tam to těm (všem), co hrajou v TDKR, žerete celou dobu, kde mstitelé utrží oděrky a má to bejt jakože krutě na vážno, tam Hardy seřeže Balea jak sviňa... Nic na plat, takhle má vypadat VELKÝ KINO. Je to chytře napsaný, mistrně natočený, bravůrně zahraný. TDKR letos jednoznačně kraluje.