Spring Breakers (2012)

Zatím je to za 4, ale nevylučuju, že to časem změním. Ani vlastně nevím jak, ale nepadá mě, že to je něco jako Americký Psycho pro další století (i když ty filmy jsou formálně jiný, samozřejmě). Zatímco tomu makléři v AP se jeho pudy (sex a násilí) probourávaly z vytěsnění do jeho naoko spořádanýho života, tady ty 4 žáby už nic neskrývaj, chtěj bejt a jsou otevřeně lascivní i násilný (to přepadení přehrajou znova na tom nočním parkovišti před nějakou sámoškou, a je jim u zadků, jestli je někdo vidí... nebo možná spíš chtěj, aby je někdo viděl). Zatímco Bale v AP s tím bojuje (a prohrává), tyhle to (sex a násilí) už definujou jako "ten lepší život", kterej je vytrhne z šedi a udělá z nich "jiný lidi". Docela příznačnej posun. No a Alien? - Franco je prostě pan herec, tohle vtělení sex´n´violence podal na jedna. Celý to asi eště párkrát uvidím, některý prostřihy (čuchání k penězům) mě nutěj myslet si, že jistá část toho filmu je něco jako alegorie nebo metafora na to jejich ElPaso. Uvidíme. Každopádně je to slušný.

Zpráva o Europě (2013)

Po formální a herecké stránce je to dokonalé, naprosto dokonalé. Víc nemám, co bych dodal.

Muž z oceli (2013)

Uff. Kde začít? Žuk Šnajdr je co se designu a formy týče až zoufale nepůvodní. Tenhle zběsilej zoom používal Lukas během závěrečný bitvy v Klony Útočí, ta Jor-elova létající potvora taky jakoby vypadla z nový série Hvězdnejch Válek, Kryptonský komunikátory - měnící se něco v oválným tvaru - to je samozřejmě Matrix trojka - "obličej" Zdroje, kryptonská líheň, to je zase Matrix, tentokrát jednička (včetně několikanohý potvory, která embria sbírá), tvar Zodovejch vznášedel na Kryptonu je stejnej jako vznášedla Lucasovi kloní armády, snová část "pokušení na poušti" (rozhovor Zod - Kal-El), to je jak z Terminátora dvě (včetně pole lebek a ohořelý dětský houpačky), ta průpovídka s "měřením dyků" taky není nová, jen si teď nevybavím, kde jsem ji slyšel.... kdyby to člověk viděl víckrát, asi by se dalo pokračovat. V tomhle směru dám plus body snad jen za hezký skafandry Zodovejch nohsledů. Co se příběhu týče: Když už se nám tady okatě presentuje paralela s Kristem (33 let, kostel, son of El jako son of God...), čekal bych taky nějaký hutný pokušení, nějaký hutný váhání (nejlíp v noci v zahradě :-)) ), a nějaký hutný "křižování". Není tam ani jedno. No, pokud to vezmeme hrdinskou linkou, čekal bych přinejmenším, že Kal-El dostane od kryptoňanů nejdřív zhusta po držce, že ho ponížej jak sviňa, že zkrátka projde aspoň náznakem něčeho, čemu se říká "iniciační smrt" (a hrdinům se to většinou stává - dokonce i Tonymu Starkovi ve trojce Ironmana :-) ), a že teprve ohrožení celýho mankind ho vyburcuje k nadkryptonskejm výkonům. Nestalo se. Tenhle maník z vocele to má na můj vkus až moc jednoduchý. Snyder klouže po nablejskaným povrchu, ve "vzpomínkách" na dětství a půbertu toho má tak maximálně po kotníky, do hloubky opravdu nejde ani jednou - a musím dodat, ža Arbiter má ohledně Sucker Punch asi pravdu. Zachraňujou to herci - s vyjímkou Ayelet Zurer, ta je v roli Kal-elovy máti otřesná - který i to málo, maloučko, co k zahrání bylo, odvedli tak, že to celý z halabala digi slátaniny vytáhli na snesitelnej biják. Shrnuto - nenudil jsem se, ale "nenatáhlo mě to", zůstal jsem mimo. Slabší tri. No a nevim, jak s takovoudle chtěj poladit tu Juicytits League, fakt nevim :-)___ dodatek jedna: Světovej motor připomíná jeden futuristickej snobskej vymačkávač citrónů :-D ___Dodatek dvě: Kde se na půzkumný lodi z dávný kryptonský minulosti vzal voblek echt pro Kal-Ela???? Proč do psí prd.le chtěl Zod mít na palubě svý lodi Lojs Lejnovou????? Jen proto, že to bylo ve scénáři? Nebo mi něco uteklo? Dík za případný odpovědi.___ Dodatek tři: Nemůžu si pomoct, ale ten Zodův proslov k pozemšťanům mi hrozně připomínal proslov Galaxara v Monsters vs aliens :-D.____27.6.2013 Při bližším a delším pohledu se to celý drolí. Snižuju na slabší dvě. Taky pro ten nechutnej útok na evoluční teorii (Faora).

Iron Man 3 (2013)

Vidím to živě - altrnativní konec pro Zero Dark Thirty: Když jednotka ALPHADELTAULTRASEAL vtrhne do poslední místnosti, Vousáma začne blábolit " Cywe ne do ksichtu, kemo, já sem hérec" :-). Třetí Iron man je povedenej a hlavně chytrej. Technologickej "zámotek", do kterýho se Tony ukryl v prvním díle, je tady téměř neustále funkční jen na půl, nefunkční, a nebo se rozpadá - chvílema z Tonyho doslova opadává. A to, že s démonama jeho minulosti si to nakonec vyřídí jeho ženská (a je to stvrzení jejich vztahu)... co dodat, paráda.

Stoker (2013)

Nedá se nic dělat, takovejhle náser je za plnej počet - a dal bych 10, kdyby to šlo. Park jednou rukou předvádí totální řemeslo, druhou si s Darrenem a jeho "slavnou" černou labutí doslova vytírá řiť. Do dospívání mladý holky (o ničem jiným než o přerodu z holčičky v ženu ten film není) hold vidí mnohem víc, hloub, a dokáže to podat mnohem preciznějc než Aronofsky. Tenhle film mě jen tak neopustí.

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Hohoho! Famke Janssen goes BLACK METAL! Dávám čtyry, už za tu odvahu pleskout masitej chrchel do tváře byvší bond girl. Jak tohle mohlo tomu Wirkolovi v holivůdu projít...???

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Jo, tak tohle bylo něco přesně podle mýho čerstvě čtyřicátnickýho gusta - až starosvětská oslava pomalý, úsporný, a při tom zarputilý racionality. I když se ten chlápek s jednou košilí pere, neudělá ani jeden pohyb navíc nebo zbytečně na efekt - a ví, že někdy je prostě lepší zůstat ležet a nechat svoje protivníky utopený v adrenalinu, ať se umlátěj sami (ta koupelnová scéna je skvostná, a když se nad tím jeden zamyslí, není zas tak nereálná).Ta Herzogova figura jako vtělení až zvířecího pudu přežít a urvat pro sebe co nejvíc za jakoukoliv cenu tam sedí jak pozadí na hrnec, symboličtějšího protivníka Cruise ani dostat nemohl. Ve světě filmů o borcích v maskách a s kdovíjakejma nadpřirozenejma schopnostma je tenhle jako živá voda.

Hunger Games (2012)

Se na mě nezlobte, ale hentý japoncí kdysi dávno tohle zvládli mnohem líp (Battle royale), svižnějc, soustředěnějc, bez těch politickejch serepetiček okolo a s normálníma kostýmama. Tohle se táhne jak vožužlanej karamel.

Bez záznamu (2012)

Takže co? Detektivka? Špionážní thriller?? Drama stárnoucího agenta??? Sonda do hlubin atetátníkovy duše???? Vod všeho trochu - halabala nahňácaný jedno přes druhý - takže prasopes.