Pustina (2006)

Bezduchá, často předvídatelná vyvražďovačka, plná syrových brutálních scén, s nesympatickými postavami, kde není komu fandit (např. dva vyholení, primitivní vypatlanci). Poněkud pochybné morální v závěru vyznění tomu nepřidá. Jedna hvězdička je za krajinu.

Rytíři nebes (2006)

Tešil jsem se na to kvůli letadlům a leteckým bitvám a těch se mi zde dostalo celkem vrchovatě. Nicméně digitálně natočené scény mě přivedly k úvaze, jestli méně není příliš. Dříve si člověk v kině říkal "jak to jen ti tvůrci udělali", dnes každý zazívá a řekne si "hm, počítač". Na reálnosti soubojů v "Rytířích" však příliš nepřidají krkolomné pohledy kamery, ani několikrát opakované odletující kusy křídel přímo na kameru... Nemohu si pomoci, ale právě tohle můj dojem z bitev celkem kazilo (ale zase ne natolik, abych druhý den nezapátral na netu po nějaké bitevní strřílečce s dvouplošníky). Milostný motiv se celkem dal přežít, typicky patriotské hlášky - no, točili to přece Američané, a co také čekat od producenta mustru všech patriotských filmů a "heroických" filmů (ano, mám na mysli Den nezávislosti). A ještě jedna věc mi vadila - úvod. Příliš rychlý, příliš klišé a křečovitých dialogů. U loučení na nádraží jsem si nebyl jist jestli nejde o parodii na staré romantické filmy z dílny Zucker-Abrahams-Zucker. Sama instruktáž létání byla nějak poněkud rychlá, stopáž zase zbytečně dlouhá, na tom se asi shodneme všichni. Nicméně celkový dojem dobrý.

Světlo ve tmě (2006)

Mám rád filmy o spisovatelých žijících a píšících v ústraní. I proto jsem si před časem půjčil Tajemné okno s Johnnym Deppem, které se mi moc líbilo. Po shlédnutí "Světla ve tmě" však lze pouze konstatovat známou frázi, že "tohle vše už tu víceméně bylo". Zde jsou sice nakonec dvě dějová rozuzlení, ale ona už tu obě fakt někdy dříve byla. Co tedy zbývá? Tak za prvé - nepříliš výrazné herecké výkony. Demi Moorovou jsem viděl po delší době a málem jsem ji nepoznal, Hanse Matthesona (Angus) jsem neznal, ale byl patrně ze všech herců nejlepší, o ostatních plochých postavách ani nemá cenu mluvit. Správně si kladete otázku, za co tedy dávám ty tři hvězdičky. A to je právě to "za druhé" - za nádhernou vizuální podívanou. Kamera je bezchybná, tvůrci si opravdu dali práci s každým záběrem, všechno ladí, vše je kompozičně bezchybné. Přítelkyně sice už po 15 minutách "frfňala", že je to zdlouhavé, nicméně musím přiznat, že mi to právě díky těm exteriérům až tak nevadilo. Jo, a taky mám rád filmy o spisovatelích ... ale to už jsem vlastně psal.

Cesta ke zlu (2005)

První půle zdlouhavá - než se něco začne dít, dost dklouho to trvá. Když se pak "něco děje", zase člověk po chvíli ztrácí v nepřehledném ději nit. Zbydou jen různé nechutnosti jako uřezávání vlastního jazyka, střídající se s komickými triky, které se hodí tak leda někam do komiksu (přeměna ďábla apod.)

Hitch: Lék pro moderního muže (2005)

Milá a příjemná komedie, kdy se většinu času vlídně usmíváte a občas i docela zasmějete. Tři hlavní představitelé - co k nim napsat: Will Smith, opět mě nezklamal. Není tady sice tak divoký (ostatně ani díky svénaři být němůže) jako v Miezerech nebo Dnu nezávisloti (od té doby už také nějaká doba uplnula a tak proč se trochu "neusadit"), ale je stále svěží. Eva Mendesová - o té jsem nevěděl vůbec nic, ale pokaždé, když byla na plátně, jako by se rozsvítilo, je to velice krásná herečka! Jako posledního jsem si nechal představitele Alberta, tato postava mi byla od začátku velice sympatická, stejně jako její "přerod" a jako její (opět pro mě neznámý) představitel. Na sobotní večer na DVD výborné.

Hra na schovávanou (2005)

No, narozdíl od různých "šerloků", kteří se tady vyjadřovali o tom, jak zápletku prokoukli hned v začátku, mohu říci že mě konečné rozřešení vůbec nenapadlo, takže jsem si to možná o to víc užil (i když musím uznat že to řešení notně skřípadlo, ale u tohohle typu je to asi normální). Nemohu však souhlasit, že by Dakota Fanning strčila své dospělé herecké kolegy do kapsy - její talent je rozhodně nepopiratelný, ale ty její dlouhé, prázdné a nudné pohledy mě po čase začaly jít na nervy. Ono by vůbec filmu neškodilo větší tempo, dokonce jsem se rozhodoval, jestli nedat spíše tři hvězdičky.

Hříbě (2005) (TV film)

Pro někoho možná drsná romantika, kdy chlapi byli ještě chlapi, pro někoho syrová výpověď o určité části americké historie, kdy chlapi/vojáci nebyli jen neprůstřelní hrdinové, ale lidé z masa a kostí, některří strašpytlové, jiní maskující svou nervozitu a strach drsným chlapáctvím. Film je i mladém vojákovi, který se, nekdy v nejistotě, někdy přímo uprostřed bitvy snaží za každou cenu uchránit hříbě, které se postupně stává jakýmsi maskotem celé jednotky. Ve filmu je ovšem řada emotivně velice silných scén (produkce Hallmarku), zejména ta finální s hříbětem v divoké řece je ... no hodně mě dostala.

Kletba bratří Grimmů (2005)

Čekal jsem sice původně něco jiného, nakonec z toho vyšla komediální fantazy v přesně Hollywoodském stylu, ale proč ne. Hvězdičky tentokrát patří především bezchybné vizuální stránce, dobré kameře či hereckým výkonům Petera Stormara (kde ten hraje, tam se něco děje a jeho výkon mě nikdy zatím nenudil) a Jonathana Priceho (ten je opravdu sladký). Přestože bývá zvykem tu kritizovat dabing, tentokrát se před ním skláním, hlavně před Liborem Teršem, geniálně dabujícím generála s francouzkým přízvukem ("já mít rád romantika u ohníška" - to když nechá zapálit les).

Kousek nebe (2005)

Narozdíl od jisté externí recenze mi tento příběh jako klišé nepřipadá. Myslím si, že zločinnost komunistického systému by měla být stále ukazována a připomínána a tento příběh to splňuje možná lépe než leckteré černobílé dokumenty. Přiznám se sice, že mě více než milostný příběh zajímaly "ty ostatní scény" (zejména "ukázka" popravy na dvoře je velice působivá), ale i tak jde o velice zdařilé dílo, nejen kvůli skvělé kameře, ale i díky hereckým výkonům (Karel ZIma, Ondřej Vetchý a další). Mimochodem, po uvedení v televizi jej následovala povídka "Hranice" dle známé akce "Kameny", a to vše týden před volbami. Že by náhoda? :-)

Mr. & Mrs. Smith (2005)

Velké zklamání. Nevyužitý komický potenciál posazení ostřílených agentů do "bačkor a županu". Motiv, kdy jeden z agentů tají svou skutečnou činnost před partnerem už tu navíc byl dávno v "Pravdivých lžích". Pár slušných fórků tu sice je, ale rozjezd je hrozně dlouhý, s hluchými místy. Samotné akce nic moc, na závěr už je z toho obyčejná střílečka. Škoda.