Sucker Punch (2011)

Uááááu, mám pocit, že minimálně horní část mého těla, tj. oči, uši, mozek a srdce, právě prožila několikanásobný filmový orgasmus. Něco jsem očekával, ale tohle...! Tak, orgasmy vypršely, a teď se jde hodnotit realisticky, i když teda o tomhle filmu se jako o realitě nejspíš mluvit nedá. V prvních minutách jsem se opravdu ztrácel a říkal jsem si, co tím autor asi zamýšlel. Nicméně v následujících částech jsem začal chápat všechny ty surreálné, ale milé, věcičky okolo všech dračic. Připočteme hudbu a vizuální stránku, která hrála víc než kurevsky velkou roli, a máme tu kvalitní práci s peroxidkou v přední linii. Jo, já jem si to užil... a až někdy naberu síly, užiju si to s chutí znovu.

X-Men: Poslední vzdor (2006)

Dvojka byla nadějná, trojka to opět klasicky (jak podle šablony) zabila. Znovu zde převládl ten divný americký komiksový naivismus, který bohužel ovlivnil velkou část filmu, nejvíce tedy beznadějně trapný scénář... I když, člověk každý den neslyší z úst prezidenta USA ono "Magneto chce válku! A my mu ji dáme"... No, blockcornově béčkový průměr.

X-Men 2 (2003)

Tomu říkám legitimní silný nástupce svého předchůdce. Druhý díl ságy o X-Men nepostrádal (narozdíl od jedničky) dynamiku, akci, kvalitní zápletku a luxusní souboje. Vypadá to, že právě díky tomuto filmu začnu mít komiksárny rád... brrrr, snad nedopadnu jako zoufalý panic s půllitrama na očích, jednou rukou v kalhotech a druhou na nejnovějším vydání nějakého Wolverina.

X-Men (2000)

Koukatelné nebo nezábavné? Z obojího něco. První z řady filmů o X-Men si mě získal jen částečně. Snad to bylo nedotáhlostí některých věcí, divným scénářem či takovou tou komiksovou naivitou, která je pro tyhle snímky typická.... Všechno mi to připadalo, jako by Bryan Singer věděl co točí, ale nevěděl, jak se toho má chopit. No, pro mě jsou to tentokrát kvalitní tři hvězdy a uvidíme příště.

X-Men: První třída (2011)

Hmhmhm, Vaughn nám tentorkrát naservíroval luxusní popcornovku, a to i s máslem na povrchu. Narozdíl od jiného béčkového kolegy z letošního roku - Transformers 3 - X-Meni měly ty pravé koule, za které stačilo jen správně chytit a člověk si užíval celou 132 minut trvající našláplou show. Nechyběly nádherné slečny, nádherné efekty, nádherná průměrná zápletka, prostě takřka nic. Z toho všeho snažení vychází dost poctivé čtyři hvězdy s pusou pro January Jones a Jennifer Lawrence navíc.

Transformers 3 (2011)

Až se mě jednou moji vnoučci zeptají, jaké bylo to nejkrášnější a nejprůzračnější béčko roku 2011, hrdě jim oznámím, že to byly Transformers 3. Režisér Bay uzavřel tuto kostrbatou trilogii o autobotech a jejich nepřátelích, o soužití robotů a lidí na Zemi a konečně tím ukončil snad nejtragičtější love story v dějinách barevného filmu. Nejdřív mne mrzelo, že u toho není Megan Fox, ovšem když Bay na mě vytáhl jiný kalibr jménem Rosie Huntington-Whiteley, obrátil jsem. Nicméně ani tato botoxová princezna nezachránila to, co už vlastně zachránit nešlo - 154 minut, z nichž minimálně těch 54 minut jsou neskutečné a absurdní srač.. Jako udělat z programu Apollo nějakou misi za mimozemšťanem, to už je možná přespříliš. Každopádně zbylých 100 minut mě prostě bavilo - od robotů ničících Chicago až po transport celé planety k Zemi, to je prostě luxus, který člověk každý den nevidí. Takže až budou chtít moji vnoučci doporučit to nejlepší z roku s jedničkama na konci, Transformers 3 bude mezí tím NEJ Bé.

Královna (2006)

Po masakru (myšleno v pozitivním duchu) jménem Špína Londýna nám Stephen Frears naservíroval snímek, v němž se zaobírá absolutním opakem zmíněné "špíny", a to rovnou nedoknutelnou britskou královskou rodinou. Sousto si vzal velké, ale poradil si s ním naprosto mistrovsky. Není snad jediná věc, kterou bych mu mohl vytknout. Vše do sebe dokonale zapadalo - scénář, obsazení v čele s "dvojčetem Elizabeth II" Helen Mirren, hudba, kulisy, průnik televizních záběrů princezny Diany s reálnými obrazy, prostě vše. The Queen se tedy může hrdě zařadit ke Králově řeči, Mladé Viktorii a jiným snímkům, které důstojně mapují "tisíciletou historii nejmocnějšího trůnu v Evropě."

Královna Alžběta (1998)

Období vlády Tudorovců miluji, pro mě je to snad to nejlepší, co nám kdy Anglie ve své historii nabídla (kromě vlády královny Viktorie). Obzvláště po smrti Jindřicha VIII. nastaly časy plné intrik, bojů o trůn, přetvářek a lží. Jedná se tedy o dost bohaté, nicméně poměrně špatně uchopitelné téma. Proto jsem byl plný očekávání, jak se s tím vším Shekhar Kapur popere. No a má očekávání se bohužel nenaplnila. Po celou dobu filmu jsem měl pocit, že je to všechno špatně. Kamera - nic. Hudba - promiňte, ale dát do anglické renesance klasické Mozartovo Requiem, to je trochu mimo mísu. Scénář a jednotlivé poskládání scén byly taky špatně. Takže vlastně jediné, co bylo kvalitní a velkofilmové, byla slušná výprava, obsazení a kostýmy (i když v takových Tudorovcích si s nimi vyhráli mnohem více...). Průměr jak vyšitý, bohužel.

I Love You Phillip Morris (2009)

Ehm... V první řadě je tenhle film jeden z mála, kde mi nevadí Jim Carrey. Hrál to co měl, nedělal debila a obešel se i bez svých exibicionistických ksichtů alá "já jsem kretén, světě, dívej se na moje zuby!". V druhé řadě je Phillip Morris jedna z mála rolí, v níž mě Ewan McGregor nějak extra nevzal. Role teplého vězně mu podle mě nesedla, byl v ní prostě moc... teplý. No a ty jeho ještě teplejší úsměvy... hrůza. Stejně jako hlavní herecké obsazení, i film jakožto celek byl půl napůl. Chvilku zábava, chvilku nuda, během které jsem sjížděl novinky na Facebooku, sem tam nějaký ten vtip, sem tam ta rádoby slza. Bez nějakých zbytečných leců navíc, tohle je průměr jako poleno.

Městečko South Park (1997) (seriál)

Po čtrnácti sezónách - Love it! Love it! Love it! A ostatní, co se jim to nelíbí: Screw you guys, let's watch the South Park!