Bratříčku, kde jsi? (2000)

Vskutku výjimečný počin bratří Coenů. Co činí tento film výjimečným je krásná vokální jižanská hudba (některé kousky byly sebrány v meziválečném období folkloristou Alanem Lomaxem), kouzelný jižanský akcent aktérů a vůbec naprosto věrohodná atmosféra, kterou bratři Coenové vytvořili. Bravo.

Bio Ráj (1988)

Krásný film s velkou hloubkou.

Szabla od komendanta (1995)

Příběh se odehrává v 70. letech v jedné typické zapadlé polské vesničce, kde vedle sebe žijí čtyři dědečkové - veteráni z Piłsudského legií. Všichni dostali od Komendanta nějaké dary za službu vlasti a všichni je propili, až na Jakubka, který stále má svou milovanou šavli. Všichni čtyři spolu odedávna žijí a počítají i s tím, že spolu zemřou, v této vesnici, jeden po druhém. Právě Jakubek je nejstarší a chystá se na to, že tedy už zemře. Jednou se dostane až na druhou stranu, kde už už má vlézt do ráje, ale sám Komendant ho pošle zpátky mezi živé. Jakubek totiž podle polské vojenské tradice musí předat svou šavli svému vnukovi. Jenže Jakubek má pouze syna, vědátora, který provádí různé Mičurinovsko-Lysenkovské pokusy s ovocem. Synátor na ženské vůbec nemyslí a tak je úkol čtveřice veteránů jasný... Začíná tedy jejich konspirační akce jak najít ve vsi synátorovi tu pravou... Jan Jakub Kolski natočil velmi milou a vkusnou komedii, která vás vtáhne do snové a poklidné atmosféry polského venkova tak, že budete chtít přeskočit do filmu, sednout si pod zelenými stromy a vypít s legionáři nejednu štamprličku denaturátu.

Křižáci (1960)

Nebudou nám Němci srát na hlavu! :)

Hezké vesnice hezky hoří (1996)

Na to, že to točili Srbové, a ještě v roce 1996 to je vskutku výjimečný počin. Hrůzy Bosenské války jsou zde spíš jen naznačeny, není to tak emotivně otřesný zážitek jako britští Warriors, ale to také asi nebylo záměrem tvůrců, kteří se spíše soustředí na jednotlivé srbské postavy. Je to vlastně příběh o ztraceném přátelství a uzavřeném kruhu nenávisti. Lepa sela lepo gore jsou pouze dalším důkazem, že Balkánci točí výborné filmy, i když jejich hodně černý humor mě někdy nepřestává udivovat.

Eroica (1957)

Výborná klasika. Oba příběhy originálním způsobem zobrazují osudy Polska za druhé světové války a výklad slova "hrdinství". Malý velký film.

Pleasantville: Městečko zázraků (1998)

Nádherný film. Krásná vizuální stránka i hudba Randyho Newmana na tom mají lví podíl. Vskutku výjimečný filmový zážitek a jeden z mých oblíbených filmů.

Disturbia (2007)

Dost dobrý teenagerovský thriller. A to jsem si už myslel, že takové přestali točit. Disturbia však vydělala hodně dolarů, a tak se můžeme těšit na sequel. Atmosféra filmu je výborně budována, ten pomalejší začátek je nutný, přináší totiž onen dojem mírumilovné tiché ulice na předměstí. Chválím herecké výkony ďábelsky mrazivého Davida Morse a mladého talentovaného Shii LaBeoufa, který si za svůj výkon po zásluze odnesl několik cen na prestižních Teen Choice Awards. Disturbia je filmem, který si vychutnáte sami i s celou partou zhulených přátel. Tento velmi volný teen remake Hitchcockova Rear Window tak mohu jen doporučit.

Den cvoka (2002)

Výborný pohled očima blázna, který byl do svého stavu vehnán společností a životem, který ho připravil o všechny iluze. "Kurwa, ja pierdolę!" :) Marek Kondrat znovu dokazuje, že je výborným hercem.