Ctihodný občan (2009)

Klasický příběh o muži, který přišel o svou rodinu trpí hlavně svým absolutním odtržením od reality. Pro diváka je tak těžké se vžít do role sympatického Gerarda Butlera. S každým dalším "odhalením" je příběh stále méně uvěřitelný a z Butlera se vlastně stává záporák. Pro pobavení je to dobrý film, ale žádné dechberoucí drama to bohužel není.

District 9 (2009)

Výtečný nápad, originální provedení. Sci-fi s nejen apartheidním myšlenkovým podhoubím natočené dokumentaristickým stylem je trefou do černého. Škoda ale, že hektická kamera dostávala často až příliš prostoru. Na Blomkampovi se mi líbí, že "kreveťáky" nijak nepřikrášluje a ukazuje, že je to smradlavý druh nebezpečný pro lidstvo. Otevřený konec je sice vágní, ale neutrální a relativní. Záleží jen na úhlu pohledu diváka, jestli ho vnímá jako happy end nebo ne. Trochu se bojím, že po úspěchu Districtu 9 se na Blomkampa vrhnou hollywoodští producenti a případné pokračování už nebude stát za to.

Gamer (2009)

Normální sci-fi akčňák se zajímavým námětem, charismatickým Gerardem Butlerem, zlobivým Terry Crewsem a celou řadou videoklipových orgií.

Hledá se Eric (2009)

Jak Man Utd nesnáším, tak tohle pohodové dílko mě potěšilo. Loachovi se podařilo ještě více zbožštit Erica Cantonu a ukázat, že fotbal dokáže měnit životy. Speciální dík pro režiséra za skvělou propagaci F.C. United of Manchester, lidového týmu založeného jako protest proti byznysovému vedení Man Utd.

Kočičky (2009)

Výborný a aktuální námět se bohužel nedočkal důstojného zpracování. Galerianki měly být varováním, nakonec se staly vzorem k následování. Režisérka totiž nedokázala jít do hloubky daného problému, místo toho pouze povrchně popisuje svět pathologické části dnešní zkurvené mládeže. Galerianki byly v Polsku velmi očekávaným filmem, avšak hluboce zklamaly. Nejenže nedokázaly citlivě a věrohodně popsat reálný problém, ale svým přehnaným výkladem nedokázaly řadu lidí přesvědčit, že daný problém vůbec existuje. Film se tak zařazuje do nekonečné fronty snímků, které ani zdaleka nedokázaly naplnit svůj velký potenciál.

Komici (2009)

Docela zklamání. Čekal jsem smutnou komedii o člověku, který si uvědomuje, že umírá. Místo toho Apatow natočil nemastnou-neslanou komedii, která neurazí, ale spíše předlouhou stopáží unudí.

Lítám v tom (2009)

Tak komedie to rozhodně není. To by bylo v pořádku, kdyby si na ni film občas nehrál. Jako komedie s příměsí romantiky je to totiž naprosto nevtipné a neromantické. Jako drama, demaskující nepříjemnou realitu dnešní doby plné povrchních "korporátních" mezilidských vztahů, velmi trefné. George Clooney se do této role celkem dobře hodí, stejně jako tradičně nepříjemná Vera Farmiga. Aktuální smutný výlet do citového vzduchoprázdna.

Nějak se to komplikuje (2009)

Pohodová oddechovka s výbornou ústřední dvojicí a pátým kolem u vozu (Steve Martin). Vtipných situací je dostatek, díky čemuž film uteče rychle jako voda a zanechá velmi sympatický dojem.

Orphan (2009)

Komorní horor s výbornou atmosférou a ďábelsky vynikajícím výkonem malé Isabelle Fuhrman. Jaume Collet-Serra si vybral vhodné herce, a právě také díky nim se podařilo natočit velmi originální horor s napínavou zápletkou a děsivým odhalením na konci. Snad jen ten závěr nemusel být tak žánrově sterilní. Několik menších i větších nelogičností se dá odpustit.

Otčím (2009)

Jak moc může být strašidelný horor, když už od traileru víte kdo je vrah a o co mu celý film půjde? Odpověď zní - nijak. The Stepfather je tak poměrně slušným, avšak zcela předvídatelným hororem se všemi očekávanými klišé. Pár lekaček je však na dobrý hororový film zatraceně málo.