Shoky & Morthy: Poslední velká akce (2021)

Zajímavé, neotřelé a občas i vtipné. Trochu mi to připomínalo snímek The Blair Witch Project. Také kvituji obsazení, že to zkrátka není ta samá partička, kterou vidíme ve většině českých filmů z poslední dekády.  Děkuji.

Na nože (2019)

Titul: Na nože je názornou ukázkou toho, že žánr detektivních příběhů od dob Agathi Christie ušel obrovský kus cesty. Film bohužel používá dnes již překonané schéma, které byla zvyklá před sto lety používat A. Ch. u příběhů Hercule Poirota. Tyto detektivky se odehrávaly zhruba takto: 1) Vražda a to velmi bizarní a překombinovaná. 2) Malý okruh blízkých, mezi nimiž se skrývá vrah. 3) Zdlouhavé vyšetřování jednotlivých figur, přičemž se pokaždé zdá, že motiv mají všichni, a většinou všichni lžou – všichni pochopitelně do konce vyšetřování nesmí opustit místo. Taky zapomeňte na nějaké forenzní metody – H. Poirot / D. Craig používal převážně své šedé mozkové buňky. 4) Svolání podezřelých do jedné místnosti, ve které detektiv Poirot nejprve všem sdělí, jaké měli motivy a příležitosti k vraždě, ale proč ji nespáchali. 5) Jako poslední je potom odhalen skutečný vrah. Někteří tvrdí, že je film poctou Agathě Christie, já si však myslím, že dnes to už nestačí. Byla to docela nuda - určitě by prospělo zkrátit film alespoň o 40 minut a přizpůsobit ho dnešním vyšetřovacím metodám. Za mě 2 hvězdy z milosti - pokud bych na to šel do kina, byl bych zklamán a pro TV je to zase příliš dlouhé (2hod. 10 min.)

Prvok, Šampón, Tečka a Karel (2021)

Zaplať pán Bůh, už jsem si říkal, že se letos ničeho podobného nedočkám - Bravo! Opravdu povedená nekorektní macho komedie z prostředí „drsnejch chlapů před padesátkou,“ kteří již mají něco za sebou, občas sice balancují na hraně, ale pořád ze sebe dokážou vykřesat ty naivní puberťáky, jakými byli kdysi na gymplu. Do plného hodnocení mi chybělo epické finále. Závěr filmu mi přišel useknutý a na rozdíl od zbytku snímku se držel příliš při zemi. Přesto je to za mě poctivých 80%. PS: Mirka Spáčilová, ve své recenzi u snímku rozhodně nešetřila kritickými slovy a větami, nakonec však udělila 60%, což rozhodně hovoří o kvalitách Prvoka, Šampóna, Tečky a Karla. Spoiler na závěr: snímek se sice tváří jako komedie, ale téma je překvapivě vážné a poselství neveselé - pokud před padesátkou bilancujete dosavadní život, může se Vám lehce stát, že ač jste, bohatý, celebrita, uznávaný nebo vážená hlava rodiny, musíte si poctivě přiznat, že Vašemu životu něco podstatného chybí, a že jste v podstatě v prde.i!

Chyby (2021)

Chodím rád na české filmy, ale vztahová dramata nemusím, takže nejsem cílovou skupinou pro tento snímek. Nápad a námět fajn, zahráno perfektně, ale mrzí mě klišé, která se filmem táhnou. Říká se, že nic není tak staré, jako včerejší noviny, proto řešit pět let starý přešlap protagonistky, kterým je „doživotně“ traumatizovaná mi připadá poněkud přestřelené. Rovněž upřímně doufám, že všichni intelektuálové nežijí pouze v Praze a všechny ostatní malé obce nevypadají tak, jak nám to vykreslují v tomto snímku, tedy jako společenství nevzdělaných, závistivých vidláků, kteří přes den pracují v nějakém manuálním zaměstnání a v noci chlastají se svými pubertálními kamarády z mokré čtvrti v jediné místní hospodě čtvrté cenové kategorie. Ještě podotýkám, že všichni vidláci jsou sice pubertální, ale ve věku 40+ a více. PS: taky Vám připadá, že Pavla Gajdošíková nápadně připomíná mladší vydání Luciany Krecarové, alias Anny K?

Vetřelec: Covenant (2017)

O dost lepší než Prometheus. Technicky dobré, film má spád, i když Scott občas vykrádá sám sebe. Herci mi přišli nevýrazní a bez charizmatu, přesto se mi film líbil víc, než Vetřelec: Vzkříšení z roku 1997. Díky velké kritice filmu jsem očekával hrůzu, ale byl jsem příjemně překvapen.

John Wick 2 (2017)

Zhruba stejně špatné jako první díl. Nelogické, neoriginální, nezáživné s nesmrtelným hlavním hrdinou, této dojemné story, citlivě natočené podle skutečného příběhu. Vážně! Přísahám!!!

Blade Runner 2049 (2017)

Druhé díly slavných filmů to mají extra těžké, musí být natočeny ve stejném duchu, aby se nejednalo o úplně jiný film, ale zároveň to musí diváka posunout dál, a být ve všech ohledech lepší než původní snímek. Na Blade Runnera 2 alias Blade Runnera 2045 jsme čekali 35 let, přesto to nedopadlo tak dobře, jak bych si přál. Snímek má téměř 3 hodiny, ale je to ve srovnání s jedničkou utahané a o ničem. Navíc to nepřináší příliš nových nápadů. Výprava, i ve srovnání, s prvním dílem mi přijde velmi skromná. Film je celkově velmi tmavý, chybí vypjaté i akční scény, je to občas nudné a nezaznamenal jsem ani jediný záběr, ze kterého by mi spadla čelist. Za mě slabší tři hvězdy - škoda.

Kronika mutantů (2008)

Hrůza a běs. Klišé, bez nápadu a navíc výprava a triky ve stylu nízko nákladového dokumentu. Musím však ocenit hudbu a některé neobvyklé drobnosti, jako například parní letadla. Celkově to však byla bída a shlédnutí filmu hodnotím jako naprostou ztrátu času - asi bych byl dost naštvaný, pokud bych za tuto věc platil, či na ní šel do kina.

Místo zločinu Plzeň (2015) (seriál) odpad!

Fandím každému českému počinu, ale tohle bylo nad mé síly! Začněme příšernou kamerou, vážně to nebylo natočeno podnapilým výrostkem na obstarožní mobilní telefon? Herecké výkony tomu také mocně sekundovaly. Laťka byla nastavena na nejnižší myslitelnou amatérskou úroveň. Berenice Kohoutové jsem ani na chvíli nevěřil, že je policistkou a závěrečná scéna ve výtahu, kdy neohrožená žena zákona zneškodňuje útok injekční stříkačkou a z kořisti se následně stává lovec, vážně stála za všechny drobné. Výslech slečny Jany od koní by vrcholem detektivní souhry kriminalistů (34:46 – 35:54) Pat i s Matem se mohou jít zahrabat. Celé to působí jako narychlo spíchnuté a natočené na první pokus bez zastavování kamery, bez střihu a pouze s drobnými zásahy bohémského zvukaře – v každém ohledu amatérská fušeřina!

Polda (2016) (seriál)

Mně se to docela líbilo. Je to příjemná, i když ne příliš originální, oddechovka, u které nesmíte příliš přemýšlet (viz. zázračný nárůst svalové hmoty hlavního hrdiny během čtrnáctidenní rehabilitace poté, co se probral z 20 ti letého kómatu, …), ale s tím se u tohoto typu zábavy počítá. V konkurenčním Raplovi je Hynek Čermák o kapku přesvědčivější, ale i tak měl první díl Poldy spád. Mezi hlavními postavami to jiskřilo, klaďák byl drsný, jeho hlášky vtipné a samozřejmě nechyběla pěkná kočka, ze které se možná v dalších dílech stane dáma v nesnázích. Polda asi hned nebude zachraňovat celou planetu Zemi, ale zřejmě se pro začátek spokojí se záchranou Policie ČR, nebo alespoň některých občanů našeho státu. Hudba byla skvělá, kamera ok (na rozdíl od kamery v hrůze jménem Místo zločinu Plzeň) a mělo to celkem hlavu i patu (opět doporučuji srovnání s Místem zločinu Plzeň, kde v úvodní koupelnové scéně můžete v nerezovém tlačítku splachovadla vidět kameramana, v západočeské metropoli si v seriálu zase zahrála jedna známá pražská nemocnice, nebo můj údiv, když honička ve sklepích skončila pádem ze střechy, ... ) PS: všimli jste si, že se v prvním dílu Poldy ani nestřílelo, a ani zde netekly potoky krve? Doufám, že ostatní díly budou alespoň tak dobré jako jednička!