Chvilka poezie (1968) (pořad) odpad!

Zasloužilí soudruzi umělci a soudružky umělkyně zde s nádherným patosem oslavují tu hrdinné vojáky Rudé armády, tu kolektivizmus, tu proletáře. Odpad, ale tedy kultovní. Jako výstraha před tím, co jsou komouši (stále) zač, také použitelné. Využitelné i jako recese pro pobavení a připomenutí, jaké hrůzy se vysílaly za minulého režimu. Stanislav Kostka Neumann Rudé zpěvy-Socialistickým ženám Soudružky, zastavte proudy své výmluvnosti, zadržte řinčivé výhrůžky! Házíte hladovým ohlodané kosti, a revoluce není řečnický výlet: Učte se střílet! Pryč s feminismem! Je žena X a muž je Y, leč srdcí dvé můž zníti jako jeden zvon, když s puškou v ruce jde se za cílem. S manlicherovkou vojandy rudé ve vratech, oknech, na vozech tramwayí – s těmi to pu’de na města šampusů, vesnice keťasů. Ti, co se chechtají pak budou kvílet: Učte se střílet! Nechte si lékařské rady! Je revoluce nejlepší hygiena. Jen obvazů pro kamarády ať máte plné kapsy! Buď každá jak blesk a krvavá fena, a na psy! Kulomet bude šílet: Učte se střílet! Pryč s akademickou prací a dolů s kazatelen! Aut revolučních buďte síla hnací, by z měšťáka stal se jelen. Pryč s moralinem, maloměšťačky! Se sentimentalitou krbu! Na mračna nesete řehtačky, ctnost vidíte ve svém hrbu. Nechte si tirády proti alkoholu! Tím nevyprázdníte sklepů. Až přijde den, tak rozbijeme spolu všecko, co ničí energii molů v kožiše panstva. Zahoďte dětské trumpetky! Zbytečně piští a kvičí. Odhoďte sobectví, přijměte důsledky! Vítězem ten, kdo sebe v díle zničí. Matky a ženy, dcery a milenky, na řetěz citečky sladké i bolné! Spalte své myrty, spalte své pomněnky, soudružky, buďte volné. Jen kázeň revoluce chtějte s námi sdílet, učte se střílet!

Tlustí, nemocní a téměř mrtví (2010)

Jako motivační video pro ty, co chtějí změnit svoje stravovací a pohybové návyky, ideální. Ten dvousetkilový řidič tiráku má můj obdiv. Jen si vždycky říkám, proč to lidi nechávají dojít až tak do krajnosti a nenastartují tu změnu dřív.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Třináctý rozhněvaný jsem byl já, sám na sebe, že jsem podlehl svodům žebříčku nejlepších filmů a tuhle nekoukatelnou cypovinu si pustil a ztratil tak půlhodinu života. Déle jsem ty muka snášet nemohl. Z přehrávání herců mě bolely oči.

Kmotr (1972)

Raději si přečtěte knihu, uděláte mnohem lépe...

Les Svíb (2012)

Intenzivní a naturalistické ztvárnění válečné vřavy z pohledu bezejmenného rakouského vojáka. Zhlédnuto v Muzeu války 1866 na Chlumu. Jako doplněk výkladu při prohlídce muzea skvělé.

Což byla svedena bitva? (2012)

Zhlédnuto v Muzeu války 1866 na Chlumu. Vyprávěno z pohledu poražené, tedy rakouské strany. Pro vtažení do atmosféry doby to jistě splnilo svůj účel. Nebývale kvalitní byla hudba k dokumentu, která mě velmi oslovila a kvůli které hvězdičku přidávám.

Kmen (2014)

Pokaždé, když se hluchoněmí hádali, musel jsem ztlumit domácí kino. :) Jinak dost syrové, až naturalistické ztvárnění, tohle nemá obdoby.

Hra (2014) (seriál)

Velmi povedená špionážní minisérie z dob studené války. Přesvědčiví herci, dobře vykreslená 70. léta a nemohu opomenout ani chytlavý soundtrack a parádní úvodní titulky. Škoda že jen 6 dílů.

...a jitra jsou zde tichá (2015)

Tak jsem se konečně dočkal, Rusáci natočili válečný film bez všech těch klišoidních sraček a patosu! I když i do tohoto povedeného snímku něco málo naládovali, ale opravdu jen co by se za nehet vešlo. Začátek nic moc nesliboval, ale jakmile se v krásné přírodě rozjel lov na skupinku Germánů, nestačil jsem zírat, jak dobře řemeslně to režiséři zvládli. Slabší čtyřhvězda, ale i za tu jsem vděčný.

Díra u Hanušovic (2014)

Vyzněním mi to připomínalo film Mistři. Zdánlivě o ničem, ale má to něco do sebe.