REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Už dlouho jsem neviděl tak drsný, syrový a zároveň poetický snímek. Samotný námět vrhne diváka kamsi do roku 1823 na území ledové Jižní Dakoty obývané indiány, což není zrovna optimální místo a období pro partu lovců kožešin. Tvůrci filmu se s námětem poprali dokonale. Kamera, která často spočine či usne na výjevech zimní přírody a krajiny, mi vůbec nevadila, naopak mi vyhovovala. Režie Gonzáleze Iňárritu se tím pádem zastávám, jak ji naopak někteří odsuzují. Dějová linka se sice vleče, ale rámcovému pojetí příběhu to nevadí. To co mělo vyniknout vynikne a co mělo být vysloveno je nakonec řečeno a podtrženo. Revenant jako příběh funguje velmi dobře, a to fanouškům snímku jistě stačí. Jinak práce se zvířaty je perfektní a před DiCapriem smekám, vedle snímků Krvavý diamant nebo Prokletý ostrov si u mě získává obdiv a uznání.

Mládí (2015)

Sorrentiniho filmy mě začínají vážně zajímat. Novodobý Fellini natočí film tak, že působí přímo magicky. Divák jen sedí a kouká. Zpola fantaskní příběh není zbrkle odvyprávěn, postavy jsou netypické, nápaditý děj zavede diváka do míst, kam se většinou nedostane, hudba je podmanivá a výsledek překvapivý. Nevím, jak to dále popsat, ale Felliniho filmy mě vždy braly, a tak nešetřím uznáním ani k tomuto tvůrci.

Daleko od hlučícího davu (2015)

Jedno z velkých překvapení roku 2015. Rád sleduju dobové filmy (ale tím ještě úspěch nemusí být korunován), takže musím uznat, že tohle historické ztvárnění románu se tvůrcům povedlo. Za úspěchem samozřejmě stojí Thomas Hardy se svým slavným námětem, který jsem před tím neznal (proto to překvapení). Začátek i konec tvoří kruh, smyčku, kde na konci filmu … víc ale raději nebudu prozrazovat. Právě protivenství osudu, tvrdohlavost představitelů, překážky a nevýchodné situace činí tenhle film velmi zajímavým.

Společnice v lásce (2011)

Není to žádný zázrak, spíš jen vtipná a dobře poskládaná blbina, u které se dobře pobavíte.

Konec šňůry (2015)

Ze začátku nic moc, myslel jsem, že to do konce nevydržím, ale pak mě postava spisovatele Wallaceho začala zajímat a vtahovat do děje. Závěr byl docela silný, klidně se na film někdy později podívám znovu.

Korunní princ (2015) (TV film)

Překvapivě dobrý námět (až na závěrečná zdlouhavá klání). Pan Hudský by měl podobné scénáře psát častěji. Vůbec to všechno do sebe zapadalo a dobře fungovalo.

Domácí péče (2015)

Promarněná šance. První tři čtvrtiny filmu výborné a nápadité (např. skok do hrobu), ale závěrečná svatba všechno pokazila. Do filmu se vůbec nehodila, nezapadala tam a celý snímek pokazila. Tvůrci filmu by se mnohému mohli ještě přiučit. Jinak překvapivě dobrá Mihulová a občas i Polívka.

Kobry a užovky (2015)

Výborné herecké výkony všech hlavních představitelů, to ano, ale námět mě vůbec nebral, takže za mně průměr.

Nejdelší jízda (2015)

Dobře natočené, dobře obsazené, hudbou ladně podbarvené, jako vyprávění ještě lépe sestavené, závěr trochu jako pohádka, ale přesto nakonec všechno dobře vyzní. Povedený film.

Pod vlivem úplňku (1987)

Dnes už zastaralé, poplatné době, místy trapné, scénář občas skřípe, závěr mírně ulítlý, ale pár okamžiků a mizivých hereckých výkonů mě dostalo, a tak se odrážím od průměru a přidávám bod navíc.