Casablanca (1942)

Tezko napsat neco noveho o takove klasice, snad jen, ze i kdyz jsem dopredu o tomto filmu vedel temer vsechno, stejne me dostal jako skolaka.

Stezky slávy (1957)

Stezky slávy jsou skvelou ukazkou necitelne vojenske masinerie, kde zivot jednotlivce ma mensi cenu, nez centimetr ctverecni dobyteho uzemi. Kirk Douglas jako plukovnik Dax podava vynikajici vykon, Kubrick uz v teto dobe je az perverzne detailni v psychologii a az prilis chladny ve sve odtazitosti ke svym hrdinum. Nicmene vynikajici film, kteremu do peti hvezdicek chybi jen velmi malo.

Arsen Lupin - zloděj gentleman (2004) odpad!

Salomé je nový Ed Wood, jeho film je totiz tak strasny, az je zabavny. Doporucit se da vsem, kdo se radi smeji cizimu neumetelstvi, ja mezi takove patrim a popadal jsem se za bricho od zacatku do konce :-))

Collateral (2004)

Tom Cruise, výborně obsazený proti typu, dává na triko všem, kteří dodnes tvrdí, že on nemá co dělat v herecké extratřídě. Co je ale větší překvapení, Max Jamieho Foxxe dokáže na sebe vedle Cruise velmi hlasitě upozornit. Není pochyb o tom, že se tu zrodila nová hvězda, které patřil zcela poprávu celý rok 2004 i při udílení Oscarů. Tito dva vynikající herci pod vedením veterána Michaela Manna podávají výborné výkony a počáteční rušivost roztřesené handkamery mizí s přibývajícími minutami, jež vás budou strhávat do víru děje. Collateral sice není dokonalým dílem, je však velice zdařilým thrillerem, který je dobré vidět a uvědomit si, že napětí je možné dobře vyvolat i bez výbuchů a vizuálních efektů.

Svět zítřka (2004)

Vizuálně strhující retro, které jde ve své stylizaci až za hrob a to se mi líbí. Do posledního šroubku dotažená záležitost, která milovníky starých filmů musí plně uspokojit. Jsem opravdu velmi rád, že se někdo odhodlal k natočení takového kousku. Vizuální stránka je dokonalá směs starého noir filmu a moderní technologie, z postav dýchá odér Humphreyho Bogarta a celé je to královsky zábavné. Nelze než hodnotit plným počtem, jen doufám, že se nestrhne névá vlna retrosnímků, které ve své jalovosti zahluší takovouto perlu.

Snowboarďáci (2004)

Zasmál jsem se, poslechl si na míru vysoustružený soundtrack a za dvě hodiny na to zapomněl. Zatímco některé pasáže z přirovnávaných Sněženek a machrů dokážu citovat i o půlnoci, tady si jsem schopen vzpomenout tak akorát na bembeřice :-)). Slušně odvedené řemeslo, ale na nesmrtelnost to není. Jsem si však jistý, že mezi dnešními teenagery jde o naprostou kultovku ... i to už o současném stavu naší kinematografie mnohé vypovídá.

Otevřené moře (2003)

Nízkorozpočtový snímek, který má v první polovině slušný spád a napětí, aby vás ve druhé půli ukolébal a na konci jste ztratili věškerý zájem o osud hrdinů. Něco na pomezí filmů Přežít a Záhada Blair Witch, jenže velmi natahované a ve dvou hercích, s jedinou kulisou vzdouvajícího se moře. Jednohubka, po které se nebudete cítit v potápěčském úboru dvakrát dobře, ale zaděláno na trauma z ní rozhodně mít nebudete.

Bridget Jonesová - S rozumem v koncích (2004)

Dvojka Bridget Jonesové je čistě film pro ženské publikum, které má šanci nějak smysluplně pobrat pro muže naprosto chaotické chování hlavní hrdinky. Bridget je tentokrát opravdu macatá a její ztřeštěnost hraničí až s blbostí. Stejně jako celý film, který sice nesklouzl do suterénu obligátních fekalit, nicméně je zmatený, občas vtipný, ale na konci zkrátka nemáte páru o tom, co se tam vlastně dělo. Renée Zellweger se "vyblbla", diváci zaplatili u kas a všechno jde spokojeně dál.

Úžasňákovi (2004)

Takovému filmu nejde dát méně, než plný počet. Má všechno a ještě něco navíc. Perfektně paroduje a přitom si stále drží svůj osobitý styl, který tu ještě nebyl. Perfektní animace a vytříbený smysl pro humor pasují Úžasňáky vedle Shreka 1 na piedestal nejlepšího animáku. Konečně plnokrevné 3D s životnými postavami, které nejsou jen plakátově načrtnuté. Laťka je od této chvíle nasazená opravdu vysoko.

Polární expres (2004)

Propaganda až napůdu pro malé děti, které se jí nemohou bránit, třikrát fuj! Santa jako Mussoliny a věčné pavdy podáváné průvodčím Hanksem jakoby mimoděk, tak si nepředstavuji pohádku, kterou bych pustil svým dětem. Na druhou stranu, diametrálně odlišný musí být zážitek z tohoto filmu v I-Maxu. Na normálním plátně jde ale o zábavu, kterou vřele nedoporučuji.