Masaryk (2016)

Tak po dlouhý době něco kvalitního z českých luhů a hájů. Velmi zručně zpracované téma, atmosféra funkční a chvílemi i napínavá, velice příjemná hudební kulisa, s výjimkou několika mála momentů i výborně zahrané.

Mělčiny (2016)

Jeden by čekal, že tématicky to bude už silně vyčpělé, ale kupodivu se povedlo vpasovat žraloka do jeho obvyklé role celkem obstojně. Až na občas až moc digitálního žraloka je to natočené pěkně, napínavé je to taky a vzhledem k tématice to má i rozumnou stopáž, takže celkem spokojenost.

Místo u moře (2016)

Během sledování jsem málem umřel nudou. Casey s patologickou potřebou být potrestán se prdelí od ničeho k ničemu, ne a ne se rozpovídat a zbytek filmu je sestřih každodenních situací průměrného Američana. Ale atmosféru to má dobrou a hraje tam pěkná hudba.

Mladý papež (2016) (seriál)

Zpočátku, především po druhém dílu, jsem čekal něco ostřejšího se silnějším příběhem. Má to ale vrstvy, které je třeba ocenit a velmi pěkný hudební doprovod. Jako celek se mi to líbilo, možná ne úplně na čtyři z pěti kvůli těm metameta řečem, ale rozhodně mě to nezklamalo tak, jak jsem před začátkem sledování čekal.

Mlčení (2016)

Látka je to samozřejmě zajímavá a vcelku asi i lákavá, protože ať si o jezuitech myslíme cokoli, jako misionáři měli povětšinou výsledky a to, co si prožívali v zemi vycházejícího slunce, nebyl žádný med. A teď k filmu. Za prvé, rozhodně si nezasloužil tři hodiny. Ten materiál se dal spláchnout za normálních konzumních devadesát minut. Zbytek času je jen vata a nastavované emotivno, které nefunguje. A za druhé, dají se pochopit pochybnosti nebo zakolísání ve víře, ale ty extatitcké zjevení a předuchovnělé pindy, to tam bylo tak navíc, jako těch sto minut stopáže.

Neon Demon (2016)

Dlouhá, nezáživná, nicneříkající nuda. Pardon, ale blikání neonů, psycho hudba a půldne čekání na to, až se postava vyžvejkne s odpovědí na otázku, to mi nic neříká. Takže ačkoli je to třeba výtvarně zajímavé a ty holky nejsou vyloženě škaredé, je to jen hloupé, zbytečné nanicovaté nic.

Noční zvířata (2016)

Znáte to, chcete si udělat trochu příjemný večer, tak že se najíte u filmu. Ohřeju si jídlo, naleju pití, pustím film a první tři minuty musim koukat na hopsající půltunové machny. Dobrou chuť. Ale co se filmu týče, čekal jsem od toho podstatně více. Vidláci v noci unášejí ženy a v poušti je przní? Viděl. Muž obejde zákon a pomstí se? Viděl. Muž utrpěl citovou újmu a vypsal se z toho? Viděl. Je fakt, že všechno dohromady to funguje, a hozené do mixéru spolu s uměleckými buržousty ještě lépe, ale pořád to není nic, co bych si pustil znovu.

Pustina (2016) (seriál)

Seriál mě jaksi míjel a až skvělé ohlasy mě přiměly, dát české produkci šanci. A skutečně, vedle všech těch ulic, ordinací, pojišťoven, domnělých českých velkofilmů nebo jakékoli jiné tuzemské televizní produkce působí toto surové drama jako zjevení. Jako by ho natočili nějací skandinávci. Stejně dobře by se to mohlo jmenovat Destrukce nebo Rozklad, ale Pustina vlastně taky vystihuje pointu. Opravdu máloco vybudovalo takovou hutnou atmosféru, docela dobře vyskládaný příběh a bezskrupulózní surovost. Je ovšem pravda, že konec je jaksi nahonem vyřízený a jakoby utnutý. Nechci to přeceňovat jen proto, že se jedná o výrobek z českých luhů, ale ocenit si to vážně zaslouží.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Nemá smysl tvrdit, že to nemělo své limity. Mělo. A těch kiksů bych napočítal asi víc, ať už by to měly být standardní klišé, kdy stormtroopeři slouží jen jako bílé terče na střelnici, občasné nelogické chování některých postav nebo až nemístný entusiasmus. Na druhou stranu ale musím objektivně uznat, že to bylo zábavné, vtipné, hezky provedené (až na CGI ksicht generála Tarkina) a celkově to mělo k původní sérii mnohem blíž, než SW VII., což je tedy hanba. Velký plus za Darth Vadera a celkové napojení na epizodu IV. a celkové zasazení do univerza. Takže u mě hodně dobrý, někdy si klidně dám opáčko a jediný důvod, proč nedávám plnou palbu, jsou prostě stereotypní přešlapy, které by skvělý film mít neměl.