• Krátkometrážní

Sasamejuki (1983)

Nikomu jinému kromě mě nevadí, že zprasili ztvárnění jediného citlivého, funkčního a vzájemně chápavého vztahu z celé knihy, manželství Sachiko a Teinosukeho? Teinosuke vůbec oblézá cokoliv, co vypadá, že to možná může mít vagínu. A nejen to, ale i ostatní vztahy. Co ty nevěry a scény a nože v zádech? Kde je Tanizakiho diplomacie, zacházející až do krajnosti, frustrující čtenáře? Z celé (pro mě nestravitelné, protože zaujatě chlapské) pointy nezbylo nic. Kde si kniha pěstovala metaforu, že v chaosu doby zůstává Japonsko stát se svojí krásou, jednoduchostí a tradicí ztělesněné v "čisté ženě" a jejím šťastném konci, adaptace vše zvorala. Ze zatvrzelé Yukiko udělali manipulátorku, ani její křehkost ji tu nezachrání; člověkem, který sestře vábí manžela, můžu jenom pohrdat. Nejrozvrstvenější postava předlohy, i když v žádném případě ryzí, Taeko - tak z ní nechali hrabivost, je hodnější a charakterově plošší, jinak nic. Ochudili ji o hodně. A Teinosuke, můj nejoblíbenější, je tu odpor sám. Co nezabily změny, zabila stopáž.

Ddeugeoun geosi joha (2008)

S filmy "o ženách pro ženy" mám jeden zásadní problém: točí je muži. Vznikla další z mnoha rapeparades; a plejáda nesympatických, iracionálních a neztotožnitelných postav. Šlo to mimo mě.

Pornoromantik (2006) (studentský film)

Nevím, jak Pornoromantika brát, tak hodnotím podle síly dopadu. Zasmála jsem se (nejen), i když nevím, jestli jsem měla. A co už, mám ráda underdogy.

Zavěste červené lucerny (1991)

Z Lampionů mě hodně dlouho bude mrazit. Je to ten z filmů, které vidím jednou a další dva roky nemůžu rozdýchat. Intimní a komorní, pro nás neblízké, a stejně to řeže na morek. Ráda bych si přečetla předlohu. / Dočteno (Su Tchung - Manželky a konkubíny). Obě verze si mě něčím získaly. Pro jednou pro mě netratí ani originál, ani adaptace; naopak obě obohacují už celistvou představu.

Keopeuljeu (2011)

Sympatické postavy, tak akorát sladká atmosféra, perfektně propletené dějové linky - jo, mezi zkouškami tohle sedne.

K-ON! (2009) (seriál)

Odnikud nikam, ale je to "kawaii" nálož.

Sakamiči no Apollon: Kids on the Slope (2012) (seriál)

Změť milostných trojúhelníků a oktaedrů mě vyloženě rušila; tvůrci to do příběhu nasázeli, jak se jim chtělo, a děj se co děj. A když romantickou linku svléknete, zůstane vám první půlka anime chudší. Neříkám, že prázdná, ale holá určitě. Pozitiva: Od sedmé epizody to nabere druhý dech. Jazz ožije. Postavy se vykreslí. Najde se tu víc maličkých zápletek, každá pro někoho. Závěrečný timeskip mě dobře šokoval, i když tíhne ke klišé. Negativa: Mužští protagonisté zásadně vyjadřují city pokusem o znásilnění.

Aku no hana (2013) (seriál)

Všichni si někoho idealizujeme, i sebe. A pak - nazdar, iluze. Jedna, dvě silné scény celé anime vážně nezachrání. Ani výborný ending (negují ho nervyrvoucí openingy). Psychologická provázanost se objevuje teprve ke konci, o její reálnosti ale nebudu polemizovat. Abych to zkrátila. Jste říční z detailní animace potu, která se objevuje pro jistotu pořád, i když postava jen sedí a rádoby usilovně uvažuje? Baví vás poslouchat nekonečnou smyčku funění? Máte rádi pocit, jako kdyby vám volal úchyl, který ne a ne se vymáčknout? Jo, kdyby tvůrci investovali raději do děje a ne do dabingu, ve kterém slyšíte každý nádech. A proč tomu dávám tolik hvězd? Navzdory záporům to vyniká, nebo právě pro ně.

Ao Haru Ride (2014) (seriál)

Hodnotím do sedmé epizody (víc jich zatím není). Kdyby to bylo první anime tohohle žánru a téhle šablonovité dějové linky, asi bych si to užila. Zpracování je pěkné; ale pomalost, okoukanost a nulová inovace příběh pohřbívají. Nemusím vidět zbytek. / Nakonec jsem to dokoukala, neboť jsem vyměkloň. A dávám o hvězdu níž. Vážně mě vysírají institucionalizované emocionální vyděračství a zromantizované násilí ve vztazích, které ale Japonsko glorifikuje.

Tygr a drak (2000)

Málem bych sáhla po čtyřech hvězdách, ale ta závěrečná scéna aneb atak létajících veverek? Celému ději silně scházela jakákoliv logická motivace.