Obojek (1991)

istotne... tento film nie je nič prevratné, podstatný nápad je však celkom zaujímavý. čo je ale najdôležitejšie je to, že mám rád rutgera hauera s jeho ľadovým pohľadom a inteligentnou charizmou. mimi rogers príliš nemusím. bodovaním budem benevolentný a štedrý hlavne preto, že k tomuto filmu mám veľmi nostalgický vzťah. až srdce stisne. začiatky intersonicovej éry a vhs vpády do pôžičovní, keď sme žrali všetko, čo sa dalo, ma presvedčilo ku kúpeniu "originálky" tohoto dielka. skrátka, taká malá kultovka, kvalitné béčko, ktoré hádam aj osloví. dnes by som ho asi ako panenský divák moc nežral a zdalo by sa mi ťažkopádne, ale môj citový vzťah mi dovolí si ho stále dopozerať do konca. tak si ho zasa zmrknem a uvidím v ňom skôr samého seba, ako film ako taký. už sa teším :-)

Armáda temnot (1992)

:DDD tak tomuto filmu sa povie haluz. kombinácia horroru a komédie, komédie a horroru. neskutočné hlášky (dej mi něco sladkýho/to jsou jenom takový postelový řečičky.../jsem Ash... prodavač...). ťažko povedať. niekto je hotový z prvých dvoch dielov evil dead, ale už v dvojke to začína šliapať na plyn a trojka :DDD to teda hej... Bruce Campbell sa vytiahol a rola lacného fečného hrdinu je pre neho to pravé orechové. autentická chaotická kamera, pidimužíci... neuveriteľné! sranda k popukaniu. a pritom to nestráca atmosferický šmrnc! ja viem, predsudkári budú ohŕňať nosom. chyba, priatelia, chyba. už aj sa prilepiť k monitoru a čumákovať. červené oznámkovanie si táto pérovina určite zaslúži!

Hannibal (2001)

tento film by som rozhodne nepodceňoval. tvorcovia sa tu síce dopustili zopár zbytočných klišé a patetizmov, snažili sa prerodiť z agentku starlingovú (pozoruhodná podoba), ale sú tu skutočne fenomenálne momenty, kde sa dokazuje, čo sa skrýva v anthony hopkinsovi. resp. že sa skrýva v ňom ten chlad, pretože ako sa vyjadril, k hraniu nepotrebuje žiadne vžitie sa ako tí pseudoumelci. on to jednoducho zahrá a hotovo. to je čo povedať. a zahrať s takou istotou také veci ako hrá, to dokáže len chorý mozog. atmosféru dokresľuje i krásne prostredie a známi herci a môj obľúbený gary oldman, takže toto duo sa tu zasa stretlo, i keď v minimálnej miere. ja si myslím, že tomuto výtvoru patrí viac, ako nejaké šedé ohodnotenie. spamätajte sa.

Gran Torino (2008)

tento film je slabým odvarom clinta eastwooda. clint NIE JE dramatickým tvorcom ani figúrou. takáto pozícia mu NESEDÍ. vždy bude špinavý harry, ešte špinavší seržant highway, či schizofrenický munny. na čo sa to tu zasa hrá? na rozdávača životných právd? plno slabých hluchých miest, zvädnutého hnevu. márna sláva. clint BOL clint. tu stojí tak akurát "Pro hrst dolarů." clint, okopávaj si záhradku a pestuj trávnik. podporuj republikánsku stranu, ale heš! už od filmu. dobrú noc...

Vlčí bouda (1986)

o tomto filme sa dá trefne podotknúť, že je kontroverzný, a možno preto skvelý. výnimočný. za "pár švestek" natočená mora, z ktorej sa počas jeden a pol hodiny chcete-nechcete prebrať pôsobí amatérsky, ale má skutočnú myšlienku. je to film na viacero pozretí. rozhodne to nie je horor na spôsob saw alebo resident evil. je to niečo medzi experimentálnym sci-fi, hororom a drámom. švacnuté ako chytilová sama. macháčkov prejav dodáva šmrnc výstrednosti a niektoré záchvatové stavy a polonaivné prejavy hercov sú neskutočne sugestívne. kuknite si to, fakt!

Zahrada (1995)

Tento film odporúčam každej lyrickej duši. Mama síce hovorí: takéto blbosti sa môžu páčiť len tebe! Ale ja viem, že diela ako toto sú skutočne obsažné a dôležité. Dávajú človeku poznať, o čo tu ide, čo má hodnotu, bez čoho skrátka môžme byť, v čom spočíva krása jednoduchosti a jednoduchá krása. Rád si ho vždy pozriem znova a znova, vytvorí mi pokoj v duši, zamyslenie. Celý film si pomyslím: asi takto by som chcel raz žiť. Nehľadať nejaké extatické meditácie ala orient, ale obyčajný vidiecky poetický život, ja, ty sám, iba s tým, na kom ti naozaj záleží. Tento film naozaj dokazuje, že aj ten najmenší klenot sa vie lesknúť sto tisíc krát viac, ako všade a každému pred oči predostierané diamanty. Roman Luknár tu hrá Jakuba s takou šarmantnou samozrejmosťou, že jeho (nenazvyme to výkon) prejav si musí získať sympatie citlivých duší. Zuzana Šulajová je tu spanilá ako víla, krehká, éterická, sen, ktorému podľahlo istotne mnoho mužských zrakov (nepopieram, aj mne pohľad na ňu ulahodil). Jana Švandová, i keď , vädnúca má v tomto filme stále pôvab zrelej ženy. A Marián Labuda? Klasik, tradične tragikomický, podávajúci svoju úlohu s absolútnym nadhľadom. Poézia, podstata, lyrika. Otvorte svoju dušu. Skúste sa nad sebou a svetom zamyslieť. Pomôže vám i tento film. Pre mňa je to naj z našej kinematografie. Ďakujem, maestro Šulík!

Černá kočka, bílý kocour (1998)

tento film má určite niečo do seba. rozhodne by som ho však nepreceňoval. doslova, ani hmotne. má svojim spôsobom gule, frčí, sú tam hlášky ako sa patrí, no niekedy sa na tej super diaľnici vyskytnú aj isté hrboľaté pasáže, ktoré celú akciu spomalia a tým pádom zvýraznia kontrasty ostrých a slepých nábojov. počiatočná živelnosť je neuveriteľná, atmosféra vás istým spôsobom vtiahne a môžete si predstaviť cigánsku poetiku, tak ako ju poznáme iba a len z filmov a kníh (realita je diametrálne odlišná, však áno...). pejoratíva sú spočiatku k popukaniu :DDD, no neskôr sú už otrepané, klišovité blablabla. a koniec je priam rozprávkový, čo zobralo filmu celkovo dobrý dojem. akokoľvek môže byť kritikmi oceňovaný kvôli kusturicovi, chýb sa nájde neúrekom a spontánnosť sa niekedy naozaj odplaví do stratena. ale v podstate... bavil som sa.

Jako vejce vejci (1996)

keaton v tomto filme dokázal, že nevie byť len poloromantickým batmanom či dramaticky skutočne plnohodnotným hercom v slzavom údolí na tému umierajúceho, ale dokonale dokázal, že má i schopnosť rozvinúť svoju miltifrenickú komediálnu osobnosť, pričom by som povedal, že táto pozícia mu sadne asi tak, ako riť na šerbel. cítiť, že má zmysel pre humor a vo svojej úlohe sa vybláznil. harol ramis nám poskytol dve hodiny skutočne podarenej zábavy, ktorá nenudí ani po niekoľký krát. všetko je správne rozbehnuté, skvelé okamžiky, príchute padnú k sebe... parádička. no, síce tú frndulienku andy macdowell nemusím, pripadá mi trocha suchopárna, ale inak... zábava, ako sa patrí :D

Šílenství (1994)

Tak to teda hej! Tento film som videl najprv v TV (z nej som si ho aj nahral a dral som pásku ako drak), a okamžite som si ho zamiloval. Je jasné, že nie je pre nejakých prostáčikov, čo pozerajú vykrádačky transfúznych hematologických oddelení. Je to skrátka ten typický typ mestečkovských Carpenterovsko/Kingovských osobitých horrorov, kde treba trocha hnúť rozumom. Tento je rozhodne, ako je tu už viac x spomenuté ovplyvnený Lovecraftom v modernejšom poňatí s takou nejakou Poirotovsko/Holmesovskou príchuťou, kde sa fantázii medze nekladú, ale napriek tomu prekvapenia a rôzne haluze sa nasilu nevnucujú. Nie je to film pre každého a nie každý v ňom nájde horror ako taký. No hrôza prichádza so stiesňujúcim pocitom a očakávaním, ktoré tento film rozhodne prináša. S gradujúcou atmosférou, s pointou, ktorá má plynulú súvzťažnosť počas celého filmu. Osobne sa mi páčil vyjavený výraz psychiatra, keď John Trent, ktorého tu tak presvedčivo zahral Sam Neill, nakoniec dopovedal svoj príbeh. Aj šialenstvo má niekedy svoje hranice. A potom sa stáva realitou.

Rozsudek noci (1993)

Keď som prvý krát videl tento film, išiel som si poobhrýzať nechty do krvi. A stále mi to niečo hovorí. Pretože tu sa niečo deje. Tu sa mladé pušky na čele s Emiliom Estevezom nepreháňajú v prérii, ale tmavými ulicami ghetta, kde sa ich cieľavedomo snaží dolapiť šarmantne cynický a krutý Denis Leary s jeho sebavedomými nohsledmi. Tu nehrá country, ale orthodoxný hip-hop a cena života tu má dávku cracku, heráku, alebo balíka špinavých, krvavých bankoviek ""je na nich krev"... "ta je tam vždycky"). Stephen Hopkins dokázal vynikajúco vystihnúť atmosféru toho, čo nikto nechce vidieť. Časti miest, kde žije odpad ľudstva, ochotný zapredať sa komukoľvek za čokoľvek. Stiesňujúcu atmosféru, ktorá vás bude zdvíhať z toho, v čom budete lofniť. Prebudí vo vás sympatie k chalanom, ktorí sú na úteku pred mizernými bezcitnými lovcami, pred ktorými sú iba objektmi k odstráneniu, ale spoznáte i osoby, v ktorých sa skrýva toľko sebectva, že sú schopné práve toto priateľstvo zradiť. Ak pri tomto filme strávite tú hodinku a trištvrte, verte, že nepríde nazmar a na cenu ľudského života sa budete pozerať aj trocha inak.