Akce Mutant (1993)

ojedinelý úlet, ktorý som si poriadne dávno nahral z stv-čky na vhs kazetu a vždy som sa na ňom poriadne pobavil. paródia ako sa patrí, film, ktorý frčí, až niekedy nestačíte stíhať :DDD. jednoducho bizarné undergroundové dielko, špinavé B-čko, ktoré má ale silný umelecký rozmer, pretože je z neho cítiť kvalitné spracovanie a výkony hlavných postáv naznačujú, že rozhodne nejde o nejakých ochotníkov. takže, i keď je to parný valec hasiaci si to svetelnou rýchlosťou a drviaci pred a pod sebou všetko živé, nečakajte, že v ňom nájdete hrdinov ala intersonic alebo davay home video. ak niekto tvrdí, že tento film nie je originálny, mýli sa. mne pripomína staršie filmy od P. Jacksona. snáď práve svojou bizarnou atmosférou, i keď téma je tu samozrejme iná. mne sa tento film páči. úlet :DDD. dž. džžžž, beng, bjaaaaau, dong. aaaaaaaaaaaaaaaaaa. booom!!!

Čarodějky z Eastwicku (1987)

Hmmm, klasika. Toľko x omielaná po rôznych televíznych staniciach a okomentovaná mojou matkou: "už zasa to pozeráš?" Sa divíte? Nevychutnať si jedného z najlepších (pre mňa úplne) amerických hercov, ktorý tu pôsobí vskutku tak démonicky, ako sa od jeho postavy očakáva. Daryl sa skrátka podaril. A bosorky si teda poriadne zavarili. Napokon, kto chce kam, pomôžme mu tam. Trojposchodová tortička s poriadne pálivou čerešničkou navrchu. Dievčatá tu malé pokrytecké mestečko nevymetajú, ale priamo doň "vmetajú" šťavnatú dávku temnoty. A to všetko s humorom, citom, umením. Vynikajúco sa tu zablysla i Veronica Cartwright so svojim rovnako démonickým, ľadovým pohľadom, no s puritánskym (avšak hehehe) kázaním. Žiadny gýč, umenie so štipkou horroru, nádychom erotiky a odporným, no šarmantným prejavom diabla diablov, Jacka Van Horna. Mimochodom, Michelle je tu taká sladká... Nevinnosť sama

Muž z Acapulca (1973)

Kam sa hrabe Sean Connery... Ten sedí v rohu s plačom a obhrýza si nechty. Pričom ostatní idú puknúť od smiechu, ako ten chlapec, čo žul petardu. Tomu sa hovorí film, čo nestarne! Fagani, čo by mohli byť Jeanovi-Paulovi vnuci sa do tejto plejády vtipov parodicko-pateticko-gýčovito-akčného humoru zamilujú tak, ako všetky tie okúúúúúzlené čiastočky nežného pohlavia. Veď Bob Saint-Claire je feromónový zázrak s dušou Shakespeara a svalmi atléta. No kto ho vytvoril? A prečo vlastne? Chcel by som vidieť filmový štáb, ako sa zabával pri točení tohto klenota, ktorý zahanbí mnoho, ak nie väčšinu, z komédií tak vnucovaných Hollywoodom rôznymi trápnymi reklamami. Tak si tento film vychutnajte, znova a znova. A čudoval by som sa, ak by ste aspoň na chvíľu nechceli byť týmto potrhlým hormónovým géniom :DDD

Záhada Blair Witch 2 (2000)

drzosť! ako môže niekto haniť niečo také, ako je klenot horrorovej filmotéky rovnakým podtitulom?! sám seba sa pýtam: ako som vôbec mohol dať čo len jedinú hviezdičku tomuto grcu?! som zhovievavý, námaha sa cení. alebo... ale, nechajme to tak. ak chcete, stiahnite si tento film, aby ste videli, čo je to urážka a absolútny protipól kultu! aj na odpade sa dá učiť.

9 a 1/2 týdne (1986)

fajn, fajn, fajn, fajn... snáď len raz za život uderí bič tak správne na zadok, že to šľahne tým najsladším tónom. načo je komu porno, vášeň v tomto filme, jeho šťava + jeho perverzné zlomy a rozmary arogantného jedinca ho ďaleko predčia. americký "rýchlovzťah" pohlcujúci a stravujúci jedného, dávajúci mu najednej strane vášeň a berúci mu na druhej strane ako daň silu. človek je tu v pomykove: je to to skutočné? odovzdanie? pokračovať? nie? protipóly submisivity a dominancie... je to správne? kniha zostáva otvorená. snáď len raz za život... nikdy viac. fatálne čosi.

Pozemšťané (2005)

v prvom rade, neviem, prečo to sem píšem, ale musím. keď mám pozerať videjká takéhoto rázu na rôznych stránkach, nemám na to žalúdok a srdce, pretože ma neskôr máta a zle to pôsobí na moju psychickú stránku. myslite si, že som pokrytec, dajme tomu. verím, že toto dielo je o niečom, i možno preto, že v ňom hrá J.P. a trendový moby, ktorého pchajú všade, len preto, že je in a vraj je depresívny (prečo do filmov nedajú skôr Beethovena, alebo Mozartovo requiem). ja síce vegetariánom nie som, ani nebudem, človek sa nikdy nepoučí, ale fandím dobrej veci. nech ma nikto neodsudzuje. nechce sa mi plakať, ani poukazovať. skôr by som sa pri takýchto filmoch zrútil... ale, prepáčte, vyjadril som sa. držím palce.

Zánik domu Usherů (1960)

nuž, z tohto filmu som mal pôvodne zmiešané pocity. počas jeho zhliadnutia som mal chuť sa pousmiať, často i kvôli tradičnej, patetickej mimike vincenta price-a, no je to jeho štýl, a nič iné by sme od neho ani nesmeli chcieť. fenomenálny očný kontakt do poslednej chvíle diváka nenecháva na pokoji a tlejú v nás pochyby, kto je vlastne obeť a kto vinník, pretože toto je síce karta z balíčka klasiky ala jama a kyvadlo, ale pointa... musím uznať, toto dielo ma dostalo až po čase, ale je to rana do čierneho. možno i preto, že je jedinečné, tak ako všetky filmy, natočené na tento spôsob v danú dobu, bez zbytočného násilia a preexponovaných efektov. ak chcete litre krvi a... čo ja viem čo... holé, nezakryté horrorové klišé bez poetiky, tento film vás neosloví. brnká totiž na strunu duše, a to oveľa lepšie naladene, ako roderickova lutna. mne sa film páčil veľmi a v mojej zbierke bude klenotom. i kvôli uchu lahodiacej angličtine hlavného predstaviteľa a jeho sluhu bristol-a. ňamka pre dámy a pánov, s vkusom par excellence. nech žije rýdzy, poctivý horror!

Útěk z L.A. (1996)

jasnačka, za týmto filmom nehľadajte žiadny intelektuálsky zázrak. kto chce rádoby future klišé na kvalitnej B-úrovni s chlapáckymi patetickými gestami a úsečnými sarkastickými replikami, ten má pred sebou ňamku a strávi jeden príjemný večer. hej, veru tak, pripomína mi to časy, keď sme žrali všetky tie žánklódovky, lacné stalonovky a boli sme vďační, že nám títo antihrdinovia zdvihli aspoň na chvíľu adrenalín. kurt sa tu síce strápnil jedna radosť (ktovie, čo mu na to hovorila goldie hawn), ale netreba si z toho robiť hlavu. samozrejme, pre mňa je carpenter IN THE MOUTH OF MADNESS a ostatné veci tohto rangu, no aj toto je klasická undergroundová jednohubka. takže ak nemáte čo v neskorú víkendovú noc robiť a viete, že vaša frajerka nie je nablízku a nenúti vás pozerať nejakú romantickú francúzsku sračičku, pustite si "Hada" do domu a pobavte sa. tak, či onak.

Tři mušketýři (1993)

Dumas, keď tento román tvoril, ako istú nekonečnú novinovú telenovelu, zožal nesmierny úspech. Po rokoch by sa dalo jeho dielo označiť kritikmi ako značne nenáročné, resp. brak. tento film je niekde medzi tým. Nenudí, pobaví, upúta, niekedy však iba vylúdi na tvári také tie oné... zlomyselné úškrnky (hlavne pri patetických hláškach mušketierov, či komickom vzozretí kráľa). no nemyslím si, že by práve táto stominútovka sklamala. kvalitné obsadenie, i keď v trocha ležérnejšom prevedení ani sklamať nemôže. najviac tu rozhodne vynikol exot Tim Curry, pre ktorého nie práve cnostný kardinál bol vynikajúcim výberom. s tými jeho nežnými pohľadmi zvrhlíka a masového vraha musel presvedčiť snáď každého. jednoducho, dobrý film, možno i na viac, ako na tri hviezdičky, ale to by som snáď urazil moje štvorhviezdičkové, ktoré sú rozhodne lepšie. i tak, tí čo ste to nevideli (je vás málo), pozrite si to, strata času to nie je.

Král tančí (2000)

osobne nepatrím medzi horlivých fanúšikov Formanovho Amadea. daný film mi, samozrejme, okrem výkonu Murray Abrahama nepriniesol také oficiálne záchvaty a vytrženia. i preto, že sa tradične vymyká reáliám. Salieri totiž bol, je a zrejme aj bude stále rešpektovaným skladateľom a edukátorom svojej doby, veď vyučoval aj také megahviezdy, akými sú poloboh hudby Beethoven, či F. Liszt. jednoducho, Amadeus je zbytočne nafúknutou bublinou. král tančí je skutočne krásnym filmom, s reálnejšími podkladmi, správnou dávkou intrigánstva, fenomenálne pretekajúcou barokovou hudbou takmer počas celého filmu (i keď to Vivaldi, Albinoni, Händel nie je), nádherným kostýmovým orgazmom, úžasnou štipkou Moliérovej bravúrnosti, či nekonečnými kruto-sladkými rozmarmi kráľa "Slnka", atď. atď. atď. ak radi unikáte z tohto sveta do obrazoviek či monitorov plných zhýralého, fantastického, nabubralého pôvabu baroka, ráčte. neváhajte. versailles vás so svojimi krásnymi i temnými zákutiami očakáva.