katapultova

2 body

<< předchozí 1 2 3
    • 12.5.2019  23:03
    Anthropoid (2016)

Na tento film jsem se opravdu strašně moc těšila, protože téma výsadků a jejich činnosti během 1. poloviny roku 1942 mě zajímá, ale kdyby nešlo o skoro povinnost, vypnula bych to po 10 minutách. Těch chyb, strašných chyb, kolik jich ve filmu je. SPOILER Namátkou - na prvním místě po seskoku jim Češi pomohou, nikoho pochopitelně Kubiš nezabije. Chápu, že byla kvůli přehlednosti zrušena plzeňská linka, ale setkání se Zelenkou-Hajským, navázání na český odboj, to všechno proběhlo úplně jinak. Parašutisti i odbojáři pracovali v utajení, takže nějaký mnohačlenný pokec o atentátu v hospodě se zcela jistě nekonal. Postava Lenky je vymyšlená (zřejmě měla v sobě zahrnovat více ženských postav). O zrušení atentátu se žádalo, ale odpověď nepřišla. KONEC SPOILERU Tři hvězdičky ale dávám za akční scény, tedy za atentát a ten závěrečný boj v kostele, a celé vyznění filmu. Každopádně se vždycky mnohem radši podívám na Strachovu Silver A, i když, jak jsem psala u ní, ta by se mohla víc věnovat odbojové činnosti, a ne milostným románkům, které tam mimochodem reálně proběhly.

• 25.3.2019  13:51

Spíš než Skleněný pokoj to pro mě bylo Skleněné peklo. Promarněná příležitost. Na jednu stranu obrovská deviza filmu tkví v tom, že se natáčelo ve Vile Tugendhat, kam je problém se dostat, na druhou stranu film jako celek vůbec nedrží pohromadě. O postavách se vlastně nic moc nedozvíme, jsou takové ploché, neživé. Vůbec v něm třeba není patrný vývoj vztahu manželů Landauerových. A ten příšerný dabing výsledku také nepřidá. SPOILER: Pro člověka, který knížku nečetl, jsou některé události či jednání nepochopitelné, protože ty zásadní informace ve filmu nezazní - proč architekt obdivuje Lisu, která je ve filmu taková nemastná-neslaná? proč chce Viktor postavit vilu pro svoji ženu, když to nakonec s nimi dopadá jako ve spoustě manželství? kde se vzala Kata a proč na ní Viktorovi tak záleželo? navíc ty zásadní politické události ve filmu nebyly vůbec popsány - trvalo mi, než jsem pochopila, že když spolu Lisa a Hana hovoří o košer řezníkovi, že hovoří o Rakousku, a nikoliv (zatím) o Československu. A už vůbec cizinci nepoberou to, že rodina pořád chce odjet, ale neodjíždí, až ji nakonec kontrolují už Němci, takže je jasné, že už máme po 15. březnu.

• 5.3.2019  23:22

Tenhle film je jeden velký úlet z doby, kdy se úlety ještě moc netočily. Chápu, že ne každému to musí sednout, ale za mě jednička, povýšená tím, že tomuto dílku je už 50 let. Oceňuji i výbornou hudbu Lovin´ Spoonful a samozřejmě atmosféru té úžasné proměny konce 60. let. Jen možná do toho finále se film trochu táhne.

• 3.2.2019  21:44
    Babylon Berlín (TV seriál) (2017)

Jsem trochu na rozpacích - první dva díly bomba. Poté jsem si přečetla všechny ty oslavné recenze, což jsem asi neměla dělat. Další díly trochu nuda, věřila jsem ale, že se kvalita opět zvedne. To se zřejmě stalo, nicméně z počátečních dvou dílů jsem nabyla dojmu, že půjde o multižánrový snímek dokládající hlavně dobu, v níž se odehrává. Během času se změnil na kriminálku až thriller, v němž ovšem některé postavy mají devět životů. V jednotlivých kriminálních i politických propletencích jsem se dost ztrácela, rozuzlení bylo nakonec srozumitelné, i když některé nuance mi utekly (SPOILER: kdo nastrčil to falešné zlato? a jaká byla úloha kněze alias Svatého Josefa a co s ním Gereon měl?).

• 6.4.2018  12:30

Myslela jsem si, že to bude něco jako Ohněm a mečem, ale ono je to trochu jako Piráti z Karibiku, jak tu někdo poznamenal. Na začátku jsem měla trochu problém s orientací mezi postavami. Úplně mi nesedělo, že na jednu stranu jsou ve filmu naturalisticky vyobrazeny násilné scény, na druhou stranu se to tam hemží jednorožci, šermujícími duchy - tak nějak není úplně jasné, čím film chtěl být. Historickou freskou? Fantasy? Dobrodružným příběhem? Komedií?

• 14.3.2018  14:56
    Upír ve věžáku (TV film) (1979)

Taková příjemná blbina aneb ty dva vykutálené brášky by každý chtěl určitě mít doma:-)

• 17.2.2018  14:43
    Labyrint (TV seriál) (2015)

Kdyby to nebyl Strach a kdybych pořád nečekala, že se to zlepší, ani jsem to nedokoukala. Za mě ne moc dobrá detektivka se spoustou mrtvých, násilí, spoustou postav, v nichž jsem se už ztrácela, a několika magorama. Příliš dlouhé. Tajemno tam není vlastně žádné. Moc jsem se těšila a doufala, že to bude něco jako Ďáblova lest, nebo aspoň Ztracená brána, ale smolík, prostě Vašíčkův scénář se svým humorem a nakonec i nadějí tomu tentokrát chyběl. Možná bych taky ubrala něco ze soukromého života některých aktérů, z hlediska příběhu to bylo vlastně zbytečné.

• 15.2.2018  10:57
    Vzteklina (TV seriál) (2018)

Pro mě opravdu po dlouhé době výborný seriál z ČT. Ten konec už mi přišel trochu překombinovaný a možná zbytečně vyhrocený, ale jinak nemám seriálu v podstatě co vytknout. Napětí se stupňuje hned od prvního dílu (někomu, kdo je fanda horrorů, to možná přijde jako čajíček, ale pro mě je to tak akorát), líbí se mi i téma starých křivd, o nichž se konečně začíná mluvit víc, ale stejně bude určitě pro mnohé diváky takřka neznámé. Příjemně mě herecky překvapila obě děvčata Burešova.

• 8.2.2018  19:33
    Vražda (TV seriál) (2007)

Vzdala jsem to po pěti dílech, takže mé hodnocení se týká pouze této části. Upřímně nechápu, co na tom všichni vidí - jde o normální slušnou detektivku, která by se tak vešla do dvou dílů, ale takhle se to úplně zbytečně roztahalo. Seriál mi přijde jako nastavovaná kaše - máme nějakou kostru, ale protože musíme mít 20 dílů, vymyslíme k tomu spoustu falešných stop, podezřelých a tak vůbec. Navíc policie (asi schválně, abychom se dostali na příslušný počet dílů) dělá úplně školácké chyby. SPOILER: V Kodani mají určitě kamery, takže mohli vysledovat cestu toho auta od školy až do konce. Škola má možná také kamery u vchodu, takže by se dalo zjistit, s kým odešla. Normální by bylo, kdyby policie hned vyslechla všechny spolužáky a učitele, a ne že někteří spolužáci zmizí a policii je to jedno a vyslýchá je až za několik dnů. Neřeší se, s kým dívka v onen osudný den telefonovala či s kým si psala. Ve škole je pařicí místnost, o které vedení vůbec neví a moc se to neřeší. Atd.

• 5.1.2018  18:47

Tady naopak musím napsat, že nechápu tak vysoké hodnocení - jasně, trochu klišovitý příběh člověk očekává tak nějak od začátku, ale říkám si, co nového vlastně tenhle film přinesl. Zápletka je jasná, vtipné to až na drobnosti není. Mě strašně iritioval ten přístup sociální pracovnice, resp. celé to pozadí zápletky, které je nesprávné (trochu SPOILER: řízení ohledně dětí probíhá naprosto odlišně, stejně jako oprávnění sociálních pracovníků, nemluvě o okolnostech, které soud posuzuje v rámci řízení). Pokud by se film alespoň přibližně držel právní reality, základní stavební kámen celého filmu by spadl. A bohužel na víc než dvě hvězdy mě nepřesvědčily ani dvě hlavní herecké hvězdy.

• 4.1.2018  22:27
    Roznese tě na kopytech (TV film) (2013)

Moc nechápu to nízké hodnocení, mně to přišlo dost vtipné a takové ze života.

• 23.11.2017  17:45

Jako detektivka pro člověka l, který nezná tvorbu Jane Austen, asi docela dobré, i když já tušila, jak to bylo, asi od poloviny druhého dílu. Pro mě jako velkou fanynku Jane to bylo zklamání - rozverný duch Pýchy a předsudku je ten tam. Představitel Darcyho mi seděl, u Elizabeth jsem měla problém hlavně s věkem.

• 23.11.2017  17:41
    Poslední templář (TV film) (2009)

Nuda. Trapný pokus o Indiana Jonese. Archeoložka v lodičkách od Blahnika, agent FBI, který nedává pozor. Vtip nula.

• 24.6.2016  21:30
    Bimboland (1998)

Nechápu to nízké hodnocení - jasně, je to předvídatelná limonáda, ale milá a vtipná. Můj oblíbený film.

• 1.4.2016  20:09
    Policie Modrava (TV seriál) (2015)

Za mě dobrý. Neříkám, že je to nějaký trhák nebo detektivka náročná na přemýšlení, ale prostě příjemná oddychovka. Velice oceňuji, že narozdíl od většiny produkce se natáčelo na místech, v nichž se opravdu děj odehrává, krásná příroda taky boduje.

• 1.11.2015  20:59
    Líbánky (2013)

Film je dobré psycho, má spád od začátku až do konce, výkony hlavních představitelů velice přesvědčivé (nechápu, proč Standa Majer nedostal ani nominaci na Českého lva). SPOILER: Nemám problém s tím, že Tereza uvěří cizímu člověku, protože zrníčko pochybnosti bývá zaseto celkem spolehlivě i do kvalitních vztahů. Nevěrohodně na mě působí ta situace, kdy prarodiče vysadí vnuka u optiky a pak se vůbec nezajímají, co s ním je, a lehkomyslně jedou domů. Také jsem si říkala, že by bylo lepší nechat konec otevřený, ať si divák sám domyslí, jestli se ty patnáct let staré události staly, či nikoliv.

• 26.7.2015  21:41
    Rytmus v patách (TV film) (2009)

Rychle odsýpající film s množstvím nadějných mladých herců a trochu schizofrenní atmosférou - jako by někomu ještě nedošlo, že "nylonový věk" už je nenávratně pryč... Neříkám, že jde režisérka nějak zvlášť hluboko do nitra postav, na druhou stranu dobu vykresluje perfektně, hudba je příjemná, Berenika Kohoutová výborně zpívající. Líbili se mi i další aktéři - všichni tři mladí muži i Marika Šoposká.

• 26.7.2015  21:37

I když mám ráda Škvoreckého i jeho adaptace, toto mě neoslovilo. Na jednu stranu klasický Danny v kasárnách, v odporu proti totalitě, na druhou stranu moc sexu a nahoty, Chytrová, která neumí hrát, a hudba, která mě totálně iritovala.

• 26.7.2015  21:35
    Život a doba soudce A. K. (TV seriál) (2014)

Těžko hodnotit - na jednu stranu filmařsky celkem podařené, David Švehlík ve výborné formě, na druhou stranu trochu nudné a hlavně, odborně místy zcela mimo (zejména v díle, v němž jednoho účastníka zastupuje soudcova matka, což je naprostý nonsens; soudce navíc téměř vůbec nepracuje se spisy, což je ale v reálu hlavní část jeho práce). SPOILER: Závěr první řady a jeho milostného života mi přišel už úplně mimo...

• 8.11.2014  19:46

Některé vtipy dobré, ale rozhodně to nesplnilo má očekávání. Takový úlet, který těžko drží pohromadě.

• 1.3.2014  17:26
    První republika (TV seriál) (2014)

Čekala jsem, že to budou takové Četnické humoresky, ale bohužel pro mě ani omylem. Neříkám, že je to úplně špatné, ale jako nejvýstižnější přídavné jméno mi přijde slovo "povrchní". Nakonec mi to vlastně i potvrdili tvůrci tím, že prý byl nejdřív napsaný scénář, a pak teprve se řešilo, do jaké doby bude zasazen. Tím pádem došlo k tomu, že některé situace jsou v dané době nereálné. Totéž se týká i kostýmů - ty mi někdy neseděly, tvůrci se vyjádřili, že má jít o stylizaci a přiblížení divákovi. Pokud je ovšem seriál zasazen do konkrétní doby, imho mají i reálie odpovídat této době. SPOILER: Konkrétní výhrady: 1. Napětí mezi Klárou a Jaroslavem a Klárou a Vladimírem by mohlo být rozhodně větší a uvěřitelnější. 2. Neřešilo se vůbec, proč byl Vladimír v legiích. 3. Pořád mi není jasné, proč si Klára musela vzít Jaroslava, a ne Vladimíra - i když možná se to ještě dozvíme. 4. Jednání Magdaleny je dost nereálné - nošení kalhot, svlékání před cizími muži, pak ta noc s Vladimírem. Neortodoxní dívka z dobré rodiny by velice pravděpodobně takové věci nedělala. 5. Móda - Klára má krátké vlasy, již zmíněné kalhoty, šaty s výstřihy a odhalenými zády; nepředpokládám, že i starý pan Valenta nosil v té době smoking, stejně jako to, že by se ve Francii během války nosily krátké vlasy. 6. Ta povrchnost kouká z různých situací - třeba popis konce války, nadšení, ale současně i obav spousty lidí, probléms e zásobováním, s jídlem, strach z nového, to všechno by se dalo krásně vykreslit, ale tady jde spíše o okrajové záležitosti.

• 4.11.2013  12:43

Přiznám se, že po půlhodině jsem film vypnula. Chápu, že za tu půlhodinu jsem se měla asi tak dvacetkrát zasmát, ale jelikož se mi to nepovedlo ani jednou, pochopila jsem, že by další sledování bylo ztráta času. Klišé na klišé, nadsázka tam asi být má, ale buď ji nevidíte, nebo je tak trapná, že ji vlastně taky nevidíte. Moje tlustá řecká svatba to fakt není.

• 5.10.2013  22:27
    Bílá královna (TV seriál) (2013)

Ohledně tohoto seriálu mám rozporuplné pocity. Knižní předlohu jsem nečetla, takže nevím, do jaké míry ji seriál opravdu odráží. První díl (v příspěvcích zde dost kritizovaný) byl pro mě zajímavý, ale chápu, že s dramatickým věkem Válek růží nemá až tolik společného. Další dva díly mě od sledování téměř odradily, ale poté se situace změní a seriál pádí rychlým tempem kupředu. Až osmý díl mě totálně vytočí (viz níže) a přemýšlím, jestli mám vůbec sledovat dál. Seriálu bych trochu vyčítala již to, co zmiňovali ostatní - přílišný důraz na ústřední dvojici, z ostatních postav dostávají prostor jen hysterická Markéta Beaufortová a Warwick. Ostatní tak nějak postávají, aby se vynořili později. Těžko ale takovým způsobem můžeme poznat charakter těchto postav. Výhrady mám i k nezměněnému věku postav (i zde jsou chyby - například v prvních dílech je Richardovi jen okolo 13 let, Anně o čtyři roky méně, hrají je však celou dobu stejní herci), naopak bych chtěla vyzdvihnout kostýmy a kulisy obecně, pěkná byla i kamera. Vtip s poslední kletbou vyšel možná pro neznalé naprázdno. Z herců se mi nejvíce líbila královna a také David Oakes, který hrál nevypočitatelného Jiřího. Výhrady mám následující: POZOR SPOILER 1. Nepřesnosti a chyby. Zpočátku jen drobné - vdané ženy těžko chodily prostovlasé, někdy nesprávné vročení událostí. Isabele a Jiřímu se narodí zdravý syn Edvard, Isabela zemře až v důsledku porodu dalšího dítěte, které ji přežije jen o několik týdnů. 2. Osmý díl je mimo úplně; ty vyhrocené okamžiky po smrti Edvarda IV. považuji za snad nejzajímavější a nejnapínavější v celém období, a oni je takhle zkazí. Tak především Richard téměř jistě nebyl u bratrova úmrtního lože, protože Woodvillové, využívajíce Richardovy nevědomosti o Edvardově zdravotním stavu, jej zřejmě chtěli odstavit od kormidla. Richard se zprávu o bratrově skonu dozvídá se zpožděním na severu Anglie. Teprve poté získává vojsko a vyráží na závods časem - chce získat následníka, Edvarda V., do své moci, než dojede s Anthony Riversem, královniným bratrem, a Richardem Greyem, královniným synem z prvního manželství, do Londýna. To se mu podaří, oba pány zajme a následně popraví. Richard v Londýně nejprve připravuje synovcovu korunovaci, ale pak se něco stane (v tom se historici neshodují - jestli Richard sám zatoužil být králem, jestli ho k tomu někdo nabádal, příp. proč, jestli nebyl opravdu problém v legitimitě manželství Edvarda a Alžběty) a Richard se nechá korunovat sám. Kromě výše zmíněných chyb si myslím, že toto téma šlo zpracovat mnohem lépe, Richard jistě musel mít výčitky, když odstavil od nároku syna svého milovaného a obdivovaného bratra... Kde jsou pohnutky k takovému činu? 3. Richard a Anna byli tak dojemní, když se domluvili na sňatku; Richardovi ovšem tu jeho státnickou rozhodnost doby po bratrově smrti a dvou let vlády prostě nevěřím. Anna je také vykreslená trochu podivně - nejprve jako vystrašené děvče (tomu se nedivím) zmítané událostmi, pak trochu hysterka, pak zlá královna, jenže kde prodělala tu proměnu? Líbí se jí být královnou? Nebo by dala vše za to, aby viděla na trůně svého syna? Bohužel, nic takového seriál neukazuje. 4. Warwicka si takhle také nepředstavuji. V seriálu chybí to, že Warwick byl synovcem matky králů Cecílie, v bitvě u Wakefieldu, o níž padne v seriálu zmínka, roku 1460 zahyne otec i bratr budoucího Edvarda IV., tak i Warwickův otec. Warwick byl věrným průvodcem Edvarda, na jeho hradě byl nějakou dobu vychováván i Richard (asi do 12 let). K rozchodu s Edvardem zřejmě dospěl rozkol mezi ním a královninými příbuznými; nemyslím, že by byl ztělesněním zla, jak je vykreslen v seriálu. 5. Richardův syn Edvard zemřel bez přítomnosti svých rodičů. 6. Nepředpokládám, že by tubea mohla vypuknout a zabít člověka během pár měsíců. 7. Celá ta story týkající se vztahu Richarda a jeho neteře Alžběty je trochu ujetá. Zvěsti o tom, že si Richard chce vzít vlastní neteř, se zřejmě objevily až několik týdnů po Annině smrti, Richard je však ihned popřel. Navíc by těžko jako strýc a neteř z prvního kolena dostali dispens. 8. Alžběta, budoucí Tudorova manželka, jistě netrávila čas před invazí svého budoucího manžela u své budoucí tchyně.

• 31.5.2013  20:20
    Náhrdelník (TV seriál) (1992)

Seriál, který mi přesně sedí. Líbí se mi hlavní hrdinka, pozadí převratých historických událostí i fakt, že přes všechny strázně není pesimistický. Problém jsem trochu měla s se starým von Brucknerem - nějak jsem nepochopila, co na něm Josefína vidí. Není hezký, je nudný, není odvážný a je studený jak psí čumák. Pořád opakuje, že Josefínu miluje, ale z jeho jednání to podle mě vůbec nebylo cítit.

• 25.5.2013  15:38

Film je působivý, dobře odsýpá a celkový (filmový) dojem je podle mého soudu velice dobrý. Ovšem těch chyb... Moc nerozumím tomu, proč si někdo vezme historickou látku a udělá z ní nakonec takový paskvil. SPOILER: 1. Balian z Ibelinu neby nemanželským dítětem, tedy nejsou o tom alespoň žádné zprávy. Celá ta část příběhu o tom, jak si pro něj otec zajede do Francie, je zcela vymyšlená. 2. Balian byl podstatně starší, než je ve filmu uvedeno. 3. Pravděpodobně nespal se Sibyllou, mj. proto, že byl druhým manželem její nevlastní matky, a tudíž i otčímem její nevlastní sestry Isabely. 4. Balian sice řídil obranu Jeruzaléma, ovšem po jeho pádu zůstal ve Svaté zemi a řešil situaci na místě (mj. vlivem na nevlastní dceru Isabelu a prostředkováním jejího rozvodu a následného sňatku s Konrádem z Monferratu). 5. V Messině v roce 1184 Balian potkává Guida z Lusignanu, který má být na cestě do Svaté země, což je ovšem nemožné, neboť Guy tam byl už dávno a nebyl důvod jezdit znovu do Evropy. 6. Richard Lví srdce byl v reálu podstatně mladší než ve filmu (v době výpravy mu bylo nějakých 35 let). 7. Sybilla učí svého syna, kdo je anglickým králem, a hovoří o Jindřichovi II. jako o mrtvém v době, kdy ještě žil. 8. Saladin nenechal obyvatele Jeruzaléma odejít zadarmo, ale chtěl po nich výkupné; ty, kteří na něj neměli, potom prodal do otroctví. 9. Řeči o tom, že není Bůh, by si reálný Balian jistě odpustil. 10. K obléhání Jeruzaléma došlo více než dva měsíce po bitvě u Hattínu, ne pár dní po ní. 11. Guy de Lusignan byl ze zajetí propuštěn až v roce 1188.

• 1.5.2013  12:18
    Mág (1987)

Přemýšlela jsem, zda dát tři hvězdičky, nebo čtyři. Jiří Schwarz je jako Mácha výborný, zejména v poslední třetině filmu (jeho představy během jeho nemoci, která nakonec vedla ke smrti, jsou perfektně zahrané). Ale na můj vkus byl Vláčilův Mácha trochu málo rozervaný, děj se místy trochu vlekl. Onu úvodní scénu možná bylo lepší dát na konec (ve filmu Mácha vlastně zemře na začátku, ale na konci nikoliv - chápu, že všichni diváci vědí, že Mácha zemřel). Možná by bylo bývalo lepší si pohrát s těmi dopisy ze závěru Máchova života - starost o rodiče, o Lori i o synka Ludvíka čišící z každého dopisu, a současně despotické zákazy směřující směrem k Lori. Nakonec tedy tři hvězdičky.

• 24.3.2013  19:39

Jak již mnozí napsali, v podstatě jde o dokumentární film o šňůře Abby v Austrálii doplněný o trochu ubohý příběh reportéra. Třeba s filmy s Beatles se nedá, co do obsahu i režie, srovnat. Jenže ty jejich koncerty jsou tak fantastické, tak nabité energií, že jsem nakonec vyměkla a dala tři hvězdičky. P. S. Moc nechápu, co všichni viděli na Agnetě, Frida byla podle mě mnohem hezčí a to, co předvádí třeba ve Why Did It Have To Be me, je ohromné:-)

• 1.2.2013  20:29

Jak může mít takováhle blbina tak vysoké hodnocení? Raoul Bova vypadá dobře, a B. Snellenburg má pěknou postavu, ale příběh je velice jednoduchý a předvídatelný, herecké úlohy nijak extrovně zahrané. Sečteno a podtrženo, vidět jednou v dlouhé chvíli asi ano, ale to je asi tak vše.

• 1.2.2013  20:23
    The Way We Live Now (TV seriál) (2001)

Této minisérii dominují výborné herecké výkony - nad všemi ční odporný David Suchet (to, jak se cpe a přitom mluví, je tak neuvěřitelně nechutné, že snad ani není možné, jak to David zahrál), ale i ostatní jsou výborní - floutek M. MacFadyen (jak leží v posteli a kňourá nebo se nechá chovat od matky), citem překypující C. Murphy, psychopatka Miranda Otto nebo trochu hysterická Francouzka S. Henderson. Minisérie má dobrý spád, ale to téma mě prostě nezaujalo, pěkný tunel a spousta lidí, kteří se v naději na snadné zbohatnutí na ten tunel obrátí, mi není blízké. Společenské změny a vztahy některých postav se podle mě tak nějak k onomu hlavnímu tématu úplně nehodí.

• 1.2.2013  20:06

Výborná komedie, typicky britský černý humor, poprvé jsem se smála téměř od začátku do konce.

<< předchozí 1 2 3