• Romantický
  • Pohádka

ABBAmánie (1977)

Jak již mnozí napsali, v podstatě jde o dokumentární film o šňůře Abby v Austrálii doplněný o trochu ubohý příběh reportéra. Třeba s filmy s Beatles se nedá, co do obsahu i režie, srovnat. Jenže ty jejich koncerty jsou tak fantastické, tak nabité energií, že jsem nakonec vyměkla a dala tři hvězdičky. P. S. Moc nechápu, co všichni viděli na Agnetě, Frida byla podle mě mnohem hezčí a to, co předvádí třeba ve Why Did It Have To Be me, je ohromné:-)

Anthropoid (2016)

Na tento film jsem se opravdu strašně moc těšila, protože téma výsadků a jejich činnosti během 1. poloviny roku 1942 mě zajímá, ale kdyby nešlo o skoro povinnost, vypnula bych to po 10 minutách. Těch chyb, strašných chyb, kolik jich ve filmu je. SPOILER Namátkou - na prvním místě po seskoku jim Češi pomohou, nikoho pochopitelně Kubiš nezabije. Chápu, že byla kvůli přehlednosti zrušena plzeňská linka, ale setkání se Zelenkou-Hajským, navázání na český odboj, to všechno proběhlo úplně jinak. Parašutisti i odbojáři pracovali v utajení, takže nějaký mnohačlenný pokec o atentátu v hospodě se zcela jistě nekonal. Postava Lenky je vymyšlená (zřejmě měla v sobě zahrnovat více ženských postav). O zrušení atentátu se žádalo, ale odpověď nepřišla. KONEC SPOILERU Tři hvězdičky ale dávám za akční scény, tedy za atentát a ten závěrečný boj v kostele, a celé vyznění filmu. Každopádně se vždycky mnohem radši podívám na Strachovu Silver A, i když, jak jsem psala u ní, ta by se mohla víc věnovat odbojové činnosti, a ne milostným románkům, které tam mimochodem reálně proběhly.

Atlas mraků (2012)

Ten film mi přišel fakt hrozný, nemůžu si pomoci. Herecké výkony byly dobré, ale ten námět, mně dost připomínající Fontánu, mě naprosto neoslovil. Reinkarnace či co to mělo být spolu se sci-fi (ve dvou příbězích) prostě nejsou mým šálkem kávy.

Babylon Berlín (2017) (seriál)

Jsem trochu na rozpacích - první dva díly bomba. Poté jsem si přečetla všechny ty oslavné recenze, což jsem asi neměla dělat. Další díly trochu nuda, věřila jsem ale, že se kvalita opět zvedne. To se zřejmě stalo, nicméně z počátečních dvou dílů jsem nabyla dojmu, že půjde o multižánrový snímek dokládající hlavně dobu, v níž se odehrává. Během času se změnil na kriminálku až thriller, v němž ovšem některé postavy mají devět životů. V jednotlivých kriminálních i politických propletencích jsem se dost ztrácela, rozuzlení bylo nakonec srozumitelné, i když některé nuance mi utekly (SPOILER: kdo nastrčil to falešné zlato? a jaká byla úloha kněze alias Svatého Josefa a co s ním Gereon měl?).

Bílá královna (2013) (seriál)

Ohledně tohoto seriálu mám rozporuplné pocity. Knižní předlohu jsem nečetla, takže nevím, do jaké míry ji seriál opravdu odráží. První díl (v příspěvcích zde dost kritizovaný) byl pro mě zajímavý, ale chápu, že s dramatickým věkem Válek růží nemá až tolik společného. Další dva díly mě od sledování téměř odradily, ale poté se situace změní a seriál pádí rychlým tempem kupředu. Až osmý díl mě totálně vytočí (viz níže) a přemýšlím, jestli mám vůbec sledovat dál. Seriálu bych trochu vyčítala již to, co zmiňovali ostatní - přílišný důraz na ústřední dvojici, z ostatních postav dostávají prostor jen hysterická Markéta Beaufortová a Warwick. Ostatní tak nějak postávají, aby se vynořili později. Těžko ale takovým způsobem můžeme poznat charakter těchto postav. Výhrady mám i k nezměněnému věku postav (i zde jsou chyby - například v prvních dílech je Richardovi jen okolo 13 let, Anně o čtyři roky méně, hrají je však celou dobu stejní herci), naopak bych chtěla vyzdvihnout kostýmy a kulisy obecně, pěkná byla i kamera. Vtip s poslední kletbou vyšel možná pro neznalé naprázdno. Z herců se mi nejvíce líbila královna a také David Oakes, který hrál nevypočitatelného Jiřího. Výhrady mám následující: POZOR SPOILER 1. Nepřesnosti a chyby. Zpočátku jen drobné - vdané ženy těžko chodily prostovlasé, někdy nesprávné vročení událostí. Isabele a Jiřímu se narodí zdravý syn Edvard, Isabela zemře až v důsledku porodu dalšího dítěte, které ji přežije jen o několik týdnů. 2. Osmý díl je mimo úplně; ty vyhrocené okamžiky po smrti Edvarda IV. považuji za snad nejzajímavější a nejnapínavější v celém období, a oni je takhle zkazí. Tak především Richard téměř jistě nebyl u bratrova úmrtního lože, protože Woodvillové, využívajíce Richardovy nevědomosti o Edvardově zdravotním stavu, jej zřejmě chtěli odstavit od kormidla. Richard se zprávu o bratrově skonu dozvídá se zpožděním na severu Anglie. Teprve poté získává vojsko a vyráží na závods časem - chce získat následníka, Edvarda V., do své moci, než dojede s Anthony Riversem, královniným bratrem, a Richardem Greyem, královniným synem z prvního manželství, do Londýna. To se mu podaří, oba pány zajme a následně popraví. Richard v Londýně nejprve připravuje synovcovu korunovaci, ale pak se něco stane (v tom se historici neshodují - jestli Richard sám zatoužil být králem, jestli ho k tomu někdo nabádal, příp. proč, jestli nebyl opravdu problém v legitimitě manželství Edvarda a Alžběty) a Richard se nechá korunovat sám. Kromě výše zmíněných chyb si myslím, že toto téma šlo zpracovat mnohem lépe, Richard jistě musel mít výčitky, když odstavil od nároku syna svého milovaného a obdivovaného bratra... Kde jsou pohnutky k takovému činu? 3. Richard a Anna byli tak dojemní, když se domluvili na sňatku; Richardovi ovšem tu jeho státnickou rozhodnost doby po bratrově smrti a dvou let vlády prostě nevěřím. Anna je také vykreslená trochu podivně - nejprve jako vystrašené děvče (tomu se nedivím) zmítané událostmi, pak trochu hysterka, pak zlá královna, jenže kde prodělala tu proměnu? Líbí se jí být královnou? Nebo by dala vše za to, aby viděla na trůně svého syna? Bohužel, nic takového seriál neukazuje. 4. Warwicka si takhle také nepředstavuji. V seriálu chybí to, že Warwick byl synovcem matky králů Cecílie, v bitvě u Wakefieldu, o níž padne v seriálu zmínka, roku 1460 zahyne otec i bratr budoucího Edvarda IV., tak i Warwickův otec. Warwick byl věrným průvodcem Edvarda, na jeho hradě byl nějakou dobu vychováván i Richard (asi do 12 let). K rozchodu s Edvardem zřejmě dospěl rozkol mezi ním a královninými příbuznými; nemyslím, že by byl ztělesněním zla, jak je vykreslen v seriálu. 5. Richardův syn Edvard zemřel bez přítomnosti svých rodičů. 6. Nepředpokládám, že by tubea mohla vypuknout a zabít člověka během pár měsíců. 7. Celá ta story týkající se vztahu Richarda a jeho neteře Alžběty je trochu ujetá. Zvěsti o tom, že si Richard chce vzít vlastní neteř, se zřejmě objevily až několik týdnů po Annině smrti, Richard je však ihned popřel. Navíc by těžko jako strýc a neteř z prvního kolena dostali dispens. 8. Alžběta, budoucí Tudorova manželka, jistě netrávila čas před invazí svého budoucího manžela u své budoucí tchyně.

Bimboland (1998)

Nechápu to nízké hodnocení - jasně, je to předvídatelná limonáda, ale milá a vtipná. Můj oblíbený film.

Černý korzár (1976)

Tento film musí divák hodnotit podle účelu, typu filmu a také doby, v níž byl natočen. Je jasné, že pokud na něm budeme chtít najít chyby, najdeme je; ten příběh je takový vinnetouovsky naivní a některé sekvence trochu nadnesené ( SPOILER: třeba jak Kabir Bedi na mostku pozabíjí spoustu vojáků - sám, nebo po útěku z lodi se opatrně skrývá, až jej nepřátelé bez problému objeví na břehu; herečka představující Yaru také není žádná indiánka - KONEC SPOILERU). Ale pokud jej budeme chápat jako celek, jako dobře šlapající dobrodružný film s výbornou hudbou, bude se nám líbit, i když už nejsme děti. Kabir Bedi je famózní, šermuje, plave, skáče po palubě a ještě výborně hraje (ten démonický pohled, když vzývá satana), dabing Ladislava Mrkvičky výborný. Oceňuji i pěkné karibské exteriéry.

F. L. Věk (1970) (seriál)

Úžasný seriál přesně odpovídající mým představám o jednotlivých postavách, v němž byla perfektně vystižena doba. R. Brzobohatý na Františka perfektně sedí, J. Pivec jako kárající a kázající otec a A. Hegerlíková snadno uvěřitelní. Drobnou výhradu bych měla k obsazení sester Butteauových, tedy pokud jde o jejich věk, ale chápu, že v té době se na věkovou přiměřenost představitelů příliš nehledělo. Oceňuji úzké sepětí seriálu s dobovou (klasicistní) hudbou, která je věrným průvodcem. Jen je škoda, že prvních 12 dílů v podstatě kopíruje první díl románu, ten třináctý v podstatě shrnuje druhý díl a ty další vůbec zfilmovány nebyly. Nevím, jestli šlo o záměr, nebo prostě jen došly peníze (v té době bych se ani nedivila, že byly preferovány jiné typy pořadů). Každopádně pro mě celoživotní záležitost a životabudič v jednom.

Fontána pro Zuzanu (1985)

Těžko v tomto filmu můžeme hledat něco hlubokého, když šlo o film pro teenagery a o nich, ještě navíc v socialistické realitě. Myslím, že na tu dobu je téma bezvadně zpracované, prostě osmdesátková realita. Herecký výkon Jiřího Bábka dle mého velice dobrý, narozdíl od "jen" hezké Vejmělkové. Ale i po těch letech se na něj podívám s chutí - sídlištní realitu zachycuje perfektně, obsahuje i pěkné vtípky a nezapomenutelné písničky od Elánu ještě s Patejdlem jsou prostě bezvadné i dnes.

Horší než smrt (2007)

Výborná komedie, typicky britský černý humor, poprvé jsem se smála téměř od začátku do konce.