Cena za něžnost (1983)

Jsem jediný, komu Debra Winger připomíná Audrey Hepburn?

Šílenství krále Jiřího (1994)

Pro ty, kteří čekají komedii to bude zklamání. Pro ty, kteří čekají historický životopisný film to bude zklamání. A pro ty, co čekají drama to bude taky zklamání. Film to není nijak zvláště povedený a rozhodně by zapadl nebýt hereckých výkonů - které stojí a padají na Nigelu Hawthornovi a trochu i na Helen Mirren. Kolem a kolem jde o průměrný snímek s nadprůměrným hodnocením. Spoiler: Ve skutečnosti se král Jiří III nikdy nezotavil, naopak oslepl a ohluchl a jeho syn vládl po zbytek jeho života jako regent. Přesto chápu ten pozitivnější konec ve filmu :)

Serenáda za úsměv (1941)

Pro Caryho, který je především znám svými komediálními rolemi je drama o zisku a ztrátě milovaného dítěte rozhodně netradiční polohou. Nejspíše díky rodinné tragédii však milujícího a zdrceného otce zahrál naprosto skvěle. Jako jeho fanoušek mě může mrzet jen to, že oscarovou nominaci nakonec neproměnil ve vítězství. (Zde se však naplno projevila politika velkých studií, která místo Granta vybrala Coopera. Bylo tehdy veřejným tajemstvím, že nezávislí umělci jsou trnem v oku studiím, která tak ztrácela kontrolu na Hollywoodem, ale hlavně peníze. To např. stálo Oscara i Charlieho Chaplina za hlavní roli ve filmu Diktátor a výrazně pomohlo k jeho nařčení ze sympatizování s komunismem v 50. tých letech!)

Šlechetné srdce a šlechtické korunky (1949)

Skvěle napsaná černá komedie s úžasnou pointou, které vévodí v hlavní roli Dennis Price jako zhrzený potomek šlechtického rodu Ascoynů a samozřejmě Alec Guinness, který s lehkostí a důvtipem zvládá osmiroli šlechticů tohoto rodu (v jedné z nich je dokonce ženou)! Myslím, že se tak stal jediným hercem v historii filmu, který byl v jednom snímku zabit hned 8x

Příští rok ve stejnou dobu (1978)

Výkon Alana Aldy v tomto geniálně napsaném a zrežírovaném přepisu divadelní hry je opravdu strhující. Skoro se divím, že nebyl nominován na Oscara... Jsem rád, že jsem se na tento lidsky příjemný a do určité míry i reálný příbeh podíval a mohl jsem se téměř dvě hodiny nechat unášet sexuálními narážkami, dvojsmysly, ale i smutnými zvraty a citovým dozráváním obou aktérů. 88%

Tramvaj do stanice Touha (1951)

Ještě u žádného filmu nebylo tak znát, že je natočen podle divadelní předlohy! Nevadilo by mi, že se děj odehrává víceméně ve dvou místnostech, ale způsob jakým herci (obzvláště Vivien Leigh) hráli. Přesně kvůli těmto přemrštěným grimasám nerad do divadel chodím a tady jsem to musel vydržet dvě hodiny. Omluvitelné by to bylo jen v případě, kdyby byl děj svižný a měl nápad. I když mě někdo může za můj názor kamenovat, osobně se mi děj zdál velmi primitivní a ohraný… Každopádně výkony všech herců (i zmiňované Leighové, která sice přehrávala, ale k charakteru osoby se to hodilo) jsou skvělé. To samé můžu říct i o Kazanově režii. Kolem a kolem čistý průměr.

Highlander (1986)

Tu jednu hvězdu dávám za Seana Conneryho.

Všichni dobří rodáci (1968)

WOW! Nejlepší film na dané téma, který je vtipný, smutný, ale hlavně pravdivý a dnes velmi aktuální. Děkuji Vám pane Jasný za tento snímek. (Viděno na KVIFF 48 v premiéře digitálně zrestaurovaného filmu)

Futurologický kongres (2013)

První hodina geniální - vtipná, dojemná a se současným vývojem společnosti i uvěřitelná. Paradoxně animovaná část, na kterou jsem se nejvíce těšil, byla zmatečná, nelogická a místy i nechutná. Proto za nápad, za Robin Wright a příjemnou 1/2 filmu dávám 45%. Je škoda, že se nepodařilo příběhu v animované části plynule navázat na hranou část a vytvořit z toho třeba boj jedince proti nemilosrdné korporaci... Tohle apokalyptické psycho bylo na mě prostě moc. (Viděno na KVIFF 48)

The Bachelor and the Bobby-Soxer (1947)

Komedie, jakých natočil Cary Grant spoustu. Přesto neurazí a po celých 95 minut jsem se dobře bavil. Příjemným plus je role Shirley Temple, kterých ve 40. tých letech natočila již minimum. PS: Myrna Loy je o rok maldší než Grant, ve filmu vypadá ale minimálně o pět starší.