Hořkých sedmnáct (2016)

Kvalitný teenagerský film v tejto dobe vždy poteší. Pekne to odsýpa, dobre sa na to pozerá, má to super myšlienky o živote mladého človeka, v ktorých som sa našiel a skvelú Hailee Steinfeld.

Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa (2016)

Disney sa opäť animačne prekonal a prichádza s jeho obrazovo asi najlepším filmom vôbec. Čistá krása a kúzlo exotického prostredia je pastvou pre oči. Dej je originálny aj keď sa tomu dá vyčítať všeličo, cez šablónovitosť, otrepané správanie postáv a miestami až gýčovitosť (scéna s krabom). Finále výborné.

Červená želva (2016)

Odysea života v jemnom poetickom podaní s krásnou hudbou. Film bez slov, ktorý povedal všetko.

Moonlight (2016)

Snažil som sa to obracať z rôznych strán, pozerať sa na ten film z rôznych uhlov pohľadu. Keď už je to tak divácky nevľúdny film, hľadal som aspoň skryté významy, metafory, náznaky...Nič tam nie je. Je to absolútne myšlienkovo vyprázdnené, chladné, až zbytočné. Film rieši v podstate 2 témy, ale obe tým najpovrchnejším a najobyčajnejším spôsobom. Všetko je len naznačené, dôležité veci sa dejú mimo kameru, zobrazujú sa zväčša zbytočné scény. Zvolený štýl nedovolí vytvoriť si vzťah s postavami a drží si chladný odstup. Ak v tejto dobe k uznaniu kritikov stačí, aby tam bola LGBTI, a po novom černošská tematika, niekde je problém.

Skrytá čísla (2016)

Je jasné, že Hidden Figures nemôže v oscarovom zápolení s, o triedu vyššou, konkurenciou uspieť. Nebyť minuloročného "#OscarsSoWhite" problému, pravdepodobne by tú nomináciu ani nezískali. Na druhej strane téma rasovej a rodovej segregácie je akademicky vďačná, a s pridaním zaujímavého prostredia a retro atmosféry, nie je tá nominácia zas tak nepochopiteľná. Samotný film je výborný, pôsobí odľahčene, príjemne, nehrá sa na nič viac, ako to čím je. Ústredné trio herečiek je super. Kvalitný feel-good so všetkým, čo k tomu patrí.

Aféra - Série 3 (2016) (série)

Z Noaha je blázon, Alison nebaví, Helen sa utápa v nerozhodnosti a nová Juliette je nepotrebná, nezaujímavá a otravná. Po super prvej sérii a dokonalej druhej je táto úpadkom. Jednoznačne tomu chýba napätie a tajomstvo predošlých sérií. Finálne “Where we going, buddy?” je síce peknou, no rozhodne nedostačujúcou bodkou.

Místo u moře (2016)

Dráma ako víno, kde sa jedna životná tragédia konfrontuje s neúprosným životom. V svojej podstate je to ťažká depresia, ktorá je podaná reálne, ľudsky naprosto uveriteľne a s citom. Boduje to na všetkých frontoch cez réžiu, scenár a hlavne hercov na čele s perfektným Caseym Affleckom, ktorý by si kľudne tú sošku mohol odniesť.

Lion (2016)

Subjektívna 5. hviezda za silné emócie podporené skvelou hudbou a za malého Sunnyho Pawara, ktorý s prehľadom utiahol polovicu filmu.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Moje myšlienky počas sledovania filmu zoradené chronologicky od začiatku do konca: uf, bude to brutálne...začíname detstvom - dobrý základ pre postavy...klišé romantika, ale funguje...prečo to vyzerá ako TV film ?...predstavenie "spolubratov" ďalšie klišé...húkajúci Vince Vaughn v uniforme je trocha smiešny...klišé konflikt medzi vojakmi...hlavná postava je dobrák a jeho pohľad na vec je zaujímavý...ide sa do boja...smrdí to CGI a tie kamene sú fakt umelé...brutálna prestrelka, ale všetko to pôsobí uhladene a na efekt...Vince Vaughn v uniforme s prilbou na hlave a olejničkou v ruke vyzerá fakt smiešne...kŕčovité rozvíjanie zákopových vzťahov - klišé jak hrom...začínajú zomierať postavy, asi by ma to malo zaujímať...emocionálne ma to obchádza...má to byť napínavé, no niekde je problém...klišoidné ospravedlnenie typu "Nikdy v živote som sa tak nemýlil"...ten posledný CGI záber je fakt otras. Podtrženo, sečteno, Mel Gibson natočil priemerný vojnový film s TV vizuálom, miestami hnusným CGI, ktoré kazí dojem a uveritelnosť, nezvládnutými postavami a emóciami. Samozrejme má to aj svoje plusy, napríklad naturalistické zobrazenie bojov, ale 6 nominácií na Oscara je snáď vtip nie ?

La La Land (2016)

Filmové kúzlo a sen, ktorý nelieta v oblakoch, ale drží sa pevne pri zemi. Z muzikálu to má tak akurát, je to farebné a výborne natočené s nezameniteľnou atmosférou L.A. Pesničky chytľavé (v polovici filmu som už sťahoval soundtrack) a herci výborní. Chazelle už vo Whiplash ukázal, že miluje hudbu a film, a tu to opäť dokazuje. Škoda možno záveru, ktorý i cez svoje kúzlo pôsobí trpko a chýba mu hlbšia katarzia. Alebo je až príliš reálny a ja som chcel radšej snívať ? Neviem, každopádne ten film má pre mňa osobnú hodnotu a oscarový úspech sa určite dostaví.