Mare z Easttownu (2021) (seriál)

Taková lehce depresivní sonda do nitra jedné z amerických maloměstských komunit. Zdánlivě poklidné vyprávění přeruší tragická událost, po které se nálada a vztahy mezi lidmi začínají rychle měnit. A k tomu složitý a nejasný propletenec vztahů, který je i pro místního detektiva oříškem. Uvěřitelná Kate Winslet, scénář, který se nebojí zvratů, a emotivní, těžko předvídatelné rozuzlení. Jenom škoda toho klasického laciného přístupu, že někdy se z celého dílu toho nejvíce stane právě v poslední minutě jenom proto, aby se navnadilo na další díl.

Princezna zakletá v čase (2020)

Sympatický počin z našich luhů s výbornou hudební složkou a dějovým schématem známým až doposud spíše ze zahraniční produkce. Měl jsem sice pocit, že z toho neustálého opakování dne by se dalo vytěžit ještě více a samotný boj dobra se zlem byl zakončen vyloženě neoriginálně, až vágně, přesto díky sympatickým postavám, nabroušeným dialogům a pohledné výpravě se jedná o počin, u kterého se případné dvojce vůbec nebráním.

Na Hromnice o den více (1993)

Tak trochu jsem čekal, že se celá ta anomálie na konci nějak vysvětlí, ale to jsem měl smůlu, protože tady se od začátku zaměřovalo pouze na její vliv na život hlavního hrdiny. Každopádně obsazení protagonistů výborné, skvělý Bill Murray, sympatická a křehká Andie MacDowell a pohodové prostředí vesnického maloměsta. S časem se sice zacházelo až moc "anomálně" (prakticky stejné načasování událostí, přestože je jasné, že se hlavní hrdina pohybuje pokaždé trochu jinak), ale je zjevné, že účelem filmu bylo pobavit a ne vést k (zbytečnému) přemýšlení. Každopádně se tvůrcům velice šikovně podařilo propojit komedii s lávstory tak, že se oba žánry organicky doplňují a prolínají v duchu, který udrží divákovu pozornost až do konce. Navíc šikovný (ne)originální námět, který byl následně využit u celé řady dalších filmů.

Případy 1. oddělení (2014) (seriál)

Celé to stojí hlavně na hereckých výkonech a dobrém scénáři, je vidět, že se na něm podílel někdo se zkušenostmi od policie. Tak trochu jiná kriminálka, kde se pachatelé nehoní jak na Divokém západě, ale která ukazuje, že klíčová pro úspěch je hlavně mravenčí práce kriminalistů. Žádné efektní honičky, ani pořádná akce, ale přesto seriál dokáže zajmout jak autenticitou prostředí, tak dobře vykreslenými charaktery hlavních hrdinů. Edit: Třetí řada napasovaná do současné doby zase trefně vystihuje s jakými větrnými mlýny bojuje současná policie, a zároveň Mareš naznačuje, proč vlastně i on odešel. Na nové postavy jsem si chvíli zvykal, kdo však nezklamal, byl Korejs. Za mě spokojenost.

Avengers: Endgame (2019)

Šlo by rozebrat každou ze tří částí filmu, od zkratkovitého úvodu ála a bylo po všem, po druhou část ve stylu paralelní vesmírné a časové road movie, až po závěrečnou část, která nabízí opravdu velkolepou bitvu se všemi, na koho si vzpomenete. Škoda jen toho, že ačkoli šlo v závěru hlavně o osud Země a lidstva samotného, v bitvě samotné po normálním člověku a jeho zbraních nebylo ani vidu ani slechu. Jako by se už jednalo o čistokrevnou fantasy, ve které už pro normálního člověka není místo. A to přesto, že se odehrává na jeho domovské planetě.

Captain Marvel (2019)

3,5*. Má to tempo, má to vtip a klasická tisíckrát prošlapaná cestička za stvořením dalšího superhrdiny je v tomto případě přece jen dostatečně klikatá na to, aby tu dvouhodinovou stopáž zvádla. Škoda jen, že má divák na konci pocit, že na očekávaného Thanose stačí postavit tady toto monstrum a ostatní Avengers budou tak maximálně hrát křoví. Ale kdoví, možná, že se u ní nějaká slabina ještě objeví. A navíc, scénky s Furym a Flerkenem opravdu nečekaná zábava.

Zootropolis: Město zvířat (2016)

3,5*. Žádnou uchechtanou zábavu nečekejte, komediální stránka je odsunuta na vedlejší kolej, přestože některé alegorické zvtárnění ducha města (lenochodi) pobaví jako máloco jiného. Ono to vlastně ani tak není na škodu, protože prim tady hraje detektivní linie, která, s ač do jisté míry předvídatelným záporákem, nabízí překvapivě komplikovanou a výživnou honičku s několika falešnými rozuzleními a sympatickým ústředním duem. A to, že se u toho člověk ještě zasměje, je pouze třešničkou na dortu.

Složka 64 (2018)

Zajímavé, vtahující a s několika silnými scénami, to vše již v klasickém schématu oddělení Q, kdy nějaký starý případ dostává výrazný (tentokrát sociální) přesah do současnosti. Na hlavním detektivním duu se naštěstí nic nezměnilo, pozadí případu má příjemně znepokojivý nádech, takže možná jenom škoda toho až příliš jednoduchého rozbití skupiny v závěru a zbytečně sentimentálního konce, který mohl kratší a údernější.

Počátek (2010)

3,5*. Námět beze sporu originální, ovšem ne pro každého dostatečně strhující na to, aby vyrazil dech a udržel bezvýhradnou pozornost. Nolan každopádně tohoto námětu využil beze zbytku, protože mu dal podklad pro jeho tolik oblíbené komplikované vyprávění s několika dějovými liniemi a vícevrstevnou "realitou". Člověk každopádně musí dávat pozor, aby alespoň pochopil, jak to autor myslel, pastvou pro oči ale nadále zůstává vizuální stránka filmu, která děj podrží tam, kde je to třeba.

Dokonalý trik (2006)

Tesla se zas musel v hrobě otáčet jak vrtule, jako by těch konspirací na jeho účet nebylo i tak dost. Jinak ale Nolanové na pozadí rivality dvou (tentokráte) kouzelníků vystavěli důmyslný příběh, který ladně stírá rozdíly mezi triky jednoduše geniálními a triky, které by i v současné době patřily spíše do žánrových vod Matrixu, a dokážou je všechny prodat takovým způsobem, že si člověk vlastně až do poslední chvíle není jistý, na jakou strunu se tady hraje. Polopatické vysvětlení na konci pomůže při prvním shlednutí, na ty další už je to spíše věc navíc a škoda toho zmíněného laciného zneužití Tesly, jinak totiž scénaristicky promyšlené.