David Letterman: Mého dalšího hosta nemusím představovat - Barack Obama (2018) (epizoda)

Velmi zvědavý jsem byl na rozhovor Lattermana s Obamou, a jaké zklamání mě čekalo - většina dílu vůbec není s Obamou, ale o Johnu Lewisovi, který se v šedesátých letech účastnil jednoho z menších protestů proti segregaci. Jistě, bez tehdejšího emancipačního hnutí by se Obama prezidentem nikdy nestal, ale jeho osmileté prezidentství by bylo nekonečně zajímavější téma než takovéto obracení se do historie.

Náměstí Tahrír (2013)

Je to dlouhý nepřehledný bordel... což dobře předává pocit z toho jak dlouhý a nepřehledný bordel revoluce v Egyptě byla, a vlastně pořád je. I přes krátkou délku tak dokument těžko udržuje pozornost, obsahem ani sdělením se nedostane nad rámec běžného zpravodajství - jen v poslední třetině zajímavě zachycují i půtky mezi demokratickými protestanty a Muslimským bratrstvem, ale dělá málo co proto aby ty skupiny, jejich pozadí a cíle nějak do hloubky popsal. Pohlednice ze zásadního místa dějin, nic víc.

Zyma v ogni (2015)

Čistokrevně západním stylem točený dokument, takže ruku v ruce s dokonalou technickou vymazleností, u které si říkáte jak doprdele dokázali takové vizuálně nádherné a zároveň i obsahem děsivé záběry natočit, jde i těžké tlačení na patos a emoce. Jímavá hudba všude. Ale vadí to nějak? Jednostrannost dokumentu je samozřejmá, on nerozebírá komplexní situaci celé Ukrajinské politiky posledních třiceti let a její protichůdné proudy, ale opravdu "jen" ten Euromajdan, lidi kteří na něm byly, a brutální opresi ze strany prezidenta a jeho policejních speciálních jednotek. Dramaturgicky vynikající zachycení nezměrné touhy po svobodě tváří tvář masivnímu útlaku. A když vidím že se tu v komentářích objevují i zapálení milovníci konspirací se svými hovny, tak zaokrouhlím o hvězdu nahoru.

Princezna (2022)

Ideální televizní film, přímočará zábava bez zbytečného balastu a s velmi dobře natočenou akcí. 8/10

Mare z Easttownu (2021) (seriál)

Docela fajn detektivka, nic víc. Kate Winslet to táhne, a její lesbická dcera je enormně hezká, ale krom ní nic co by stálo za zapamatování, zbytečný hype. 8/10

Deep Water (2022)

Doufal jsem v thriller o nestandartních sexuálních vztazích, místo toho jsem dostal tak trochu tragikomicky napsanou konzervativní detektivku. Ana de Armas je jedna z nejkrásnějších hereček všech dob, a krom toho že se ráda svléká navíc i umí dobře hrát, ale mizerný scénář nepřehraje. Ani když jejím protihráčem je Batman. Adrian Lyne se tentokrát nedostal ani na úroveň svého 9 a 1/2 týdne, natož pak fantastické Lolity. Chtělo by se říct že osmdesátiletí režiséři už by se možná neměli pokoušet natáčet odvázané filmy o sexu... jenže pak přijde ještě starší Verhoeven s filmem o lesbických jeptiškách a vytře zrak jak těm co touží po vysokém umění, tak i těm co touží po žhavě natočeném mrdání. Adrian Lyne tu nemá ani jedno z toho. 5/10

Amélie z Montmartru (2001)

Nejvíc francouzský film ever. Všichni jsou tu roztomilí, neschopní, trhlí a nadržení sociopati. Ze všech nejvíc hlavní hrdinka se zálibou v gaslightování. A navíc film pod permanentním zeleným filtrem vypadá jako by ho někdo polil absinthem. Kdysi kult, dnes už nevzbuzuje takové nadšení jako tehdy, ale pořád příjemná pohádka nacpaná nápady. 8/10

Ted K (2021)

Nedá mi to a musím si trochu hrát na dramaturga - film by byl MNOHEM lepší kdyby jsme spolu s unabomberem sledovali i pátrání po něm. Takto je Sharlitova one man show prázdná, navzdory jeho hereckým schopnostem. Hlavní postava je tu pouhý pošahanec s odporem k lidské společnosti a civilizaci obecně, bezcharakterní chudák s velikášským komplexem, bez charakterního vývoje a dramatického oblouku, a to není na dvouhodinový film příliš zajímavé. A mnohem víc by mě zajímaly detaily jeho četných útoků, a práce policie na jeho dopadení, ale o tom tu není vůbec nic. 6/10

Na západní frontě klid (2022)

Udělat z literární klasiky adaptaci videoheího Battlefieldu, to chce kumšt. Úplně mi chyběl v ruce ovladač, abych si tam do těch panáků na frontě v efetně vypadajících scenériích taky zakropil - i když samozřejmě hlavně z té opačné strany, protože film vzbuzuje hlavně intenzivní dojem že tohle všechno si ti Krautové v hlavních rolích zaslouží, člověk se až těší až konečně umřou. A že si s tím ve filmu dávají zatraceně načas. Nebožtík Remarque hrabká kostlivýma rukama na víko rakve a navzdory svému pacifismu by autorům téhle reimaginace rád vyhlásil válku.  5/10