Čas na dobrodružství (2010) (seriál)

Pro osmileté děti asi dobrý, ale i potom se to nemůže rovnat klasikám žánru, ať už groteskám od Warner Bros., nebo klasickým seriálům od Disneyho. A pro dospělé tohle fakt není. 5/10

Oscar 2023 (2023) (pořad)

Jsem překvapivě docela spokojený - a nejen s výsledky, které jsou letos fantastické, až na pár nepochopitelných přehmatů (Babylon a Seveřan patří mezi tři nejlepší filmy roku, přehlédnout je tak krutě je zločin). Everything Everywhere si zasloužilo každou sošku a můžeme slavit že konečně zlomilo odpor akademiků ke sci-fi.  Spokojený jsem i s ceremoniálem - moderátor byl tedy spíš nudný a moc se neprojevoval, za což jsem ale vlastně rád protože jeho jinak obvyklé výraznější pokusy o humor jsou nezřídka docela mimo a od něj stačilo že prostě dělal svou práci, posouval celý večer kupředu. Jsem rád i za to že se nepokoušeli o nic velkého a inovativního, po těch sračkách z posledních mnoha ročníků mi bohatě stačí že tady to bylo prostě důstojné. Oslava nových filmů a víc prostoru pro fajn hosty a oceněné než křečovitá snaha lézt do prdele některým cílovkám je přesně to co Oscaři potřebovali. Snad jen nějaká ta nová hezká filmová montáž mi chyběla, ty jim vždycky šly na výbornou. Na legendární ročníky deset a víc let zpátky tohle samozřejmě pořád nemá... ale už jsem konečně zas jednou nelitoval proseděné noci u přímého přenosu. 8/10

The Gray Man (2022)

Výstižný název, šedivější už ten film být nemůže. Tak matné že do roka všichni zapomenou že existuje. A do dvou let všichni zapomenou že existují bratři Russoové, kteří evidentně dokázali fungovat jen když byli mocně podporovaní Disney/Marvel mašinérií - ale sami o sobě žádný talent nemají. Ale tak za tu Prahu bod nahoru, ať nežeru. 6/10

Fabelmanovi (2022)

Spielbergovo rozjímání nad dětstvím a dospíváním s kamerou v ruce. V základu jednoduchý a přímočarý film, ale Spielbergovo mistrovství tu jede zas jednou naplno, a nevýjimečný příběh civilního rodinného dramatu podává velmi výjimečným způsobem. Nestane se kultem, ale je podívanou nadmíru příjemnou. 8/10

Říše slunce (1987)

Není úplně dobrým nápadem udělat hlavní postavou úplného kokota který nikoho nezajímá a není na něm nic sympatického, navíc vůbec nesleze z plátna, mnoho se toho kolem něj neděje, a trvá to dvě a půl hodiny. To nezachrání ani že ho hraje mladý Christian Bale, stejně doufáte že ho některý z těch japonských tanků přejede Příliš nevím co se tímto Spielberg pokoušel sdělit. Čínsko Japonská válka pohledem malého kluka zní zajímavě, jenže on to ani není dětský pohled, ale bizarní konstrukt zmateně a chaoticky kombinující komedii. válečné drama a občasnou snahu o artovku. Beru to tak že Spielberg potom natočil Schindlerův seznam jako omluvu za tenhle první nepříliš povedený pokus ze zajateckého tábora. Ale tak pořád o dost lepší než shitový 1941 , je fajn že u něj ty filmy z Druhé světové měly postupně velmi vzrůstající kvalitu. 6/10

Happy Anniversary and Goodbye (1974) (TV film)

Viděl jsem jen scénu s Arniem - je radost ho vidět takhle na začátku kariéry kdy mu Lucille dala šanci a pošoupla ho ke slávě.  Navíc tu má rozkošně bizarní italský přízvuk.

Velma (2023) (seriál) odpad!

Ty hysterické reakce na netu mě zaujaly takže jsem první díl taky zkusil, i když Scooby Doo jsem nikdy nesledoval. Trvá to celých deset vteřin po začátku než se začne navážet do privilegovanosti mužů. Po minutě jsou tam šukající švábi. Rasismus a sexismu při vysmívání se rasismu a sexismu v minutě druhé.  Lesby jsou lepší a body positivity rulez v minutě čtvrté. Po pěti minutách se tam objeví první muž a je povrchní, retardovaný, krásný a bohatý, a hlavně je to turbozmrd, stejně jako všichni ostatní muži. A celé je to hrozně HROZNĚ hloupé a zaplněné postavami které potkat v realitě tak jim okamžitě dáte pěstí. Opravdu instantně legendární sračka.

Ambulance (2022)

Automobilová honička ze Skály roztažená na dvě hodiny, a z půlky natočená hyperkinetickým dronem. Dumb as a rock, ale nejzábavnější Bayův film od prvních Transformers. 8/10

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Kdyby to byla jen nudná blbost, to snesu, je to ostatně u Marvelovek obzvlášť z posledních let standard. Ale ta morální ohavnost příběhu a chování postav, ta je intenzivně nasírací. Přesně na úrovní dřívějšího protěžování Wandy (díky bohu za nového Doctora Strange kde ji konečně začali vnímat jako svini). Jinak děj nestojí za mínku, prostě Opičky vs Rybáci se za pomocí hypermoderních vynálezů setkají a pak se mlátí zbraněmi na technologické úrovni antiky. A pak je to přestane bavit a tak se skamarádí, obejmou, a odejdou do západu slunce svorně nenávidět západní civilizaci. Proč tohle má přes dvě a půl hodiny nikdo nechápe - hodina by mohla jít klidně pryč aniž by bylo cokoli poznat.

Sandman (2022) (seriál)

Z první poloviny seriálového Sandmana jsem byl nadšený - jako absolutní milovník předlohy, která je imho tím nejlepší co kdy  mezi komiksy vzniklo, jsem vítal i změny oproti knize, v seriálovém médiu fungují lépe a vedou k lepší dramatizaci. Ale v polovině, právě u mé nejoblíbenější povídky Tlukot jejích křídel, se to zlomilo a jsem z toho trochu smutný. Zpracování druhé knihy, Domečku pro panenky, už není zdaleka tak silné jako předloha, změny vůči ní jsou poněkud bizarní a zbytečné, a je také nepěkně vyměklá oproti brutalitě duševní i fyzické jaká se odehrává na stránkách. A samozřejmě, musím si zanadávat na obsazení - Tom Sturridge jako Sandman je perfektní, většina ostatních postav také velmi sedí, i ty které mají oproti předloze změněnou rasu, sexualitu či pohlaví... ale ta Smrt. Ta Smrt, ta mě prostě bolí. V knihách dokonalá rozpustilá holka, drobná gotička provázející smrtelníky na jejich poslední cestě a nabízející útěchu i filosofický nadhled, dívka do které se nejde nezamilovat... a tady je z najednou stará osvalená ženská postrádající veškeré kouzlo své původní osobnosti. Že je navíc černoškou je už jen další nepříjemný detail. 8/10