Takoví normální zabijáci (1994)

Na začiatku boli veľké očakávania. Po pár úvodných minútach prišlo mierne rozčarovanie zo štýlu akým bol film poňatý rovnobežne s ním i sklamanie a viacmenej nuda, postupom času som však tomu prichádzal na chuť stále viac a viac. Tarantinova vložka tam smrdela z každej jednej scény a ja som si iba užíval pravú bezstarostnú jazdu, slobodu na kolesách a maximálny úlet kombinovaný z filozofickými debatami. Tarantino a Stone vytvorili špecifický film,obaja tomu dali vlastný rukopis a splodili absolútnu nekonvenčnú anarchistickú antikapitalistickú a antikonzumnú psychotinu ktorú som si nesmierne vychutnal. Spolu z Doors najlepšie čo Stone vypustil zo svojej dielne.

Americký gangster (2007)

Pre mňa bol Americký gangster comebackom Ridleyho Scotta k monumentálnej filmárine typu Gladiátor či Kráľovstvo nebeské. Bravúrne.

The Doors (1991)

Bezpochýb bravúrna Stoneova réžia. S kontroverziou Jima Morrisona sa popasoval geniálne, taktiež atmosféra doby a koncertov bola úchvatná, nedá mi však nevyčítať to že nevyužil potenciál skladieb The Doors! Situačne to s nimi nezvládol, boli tam zakomponované výlučne len ako taký podmaz,pričom ak by boli zaradené k scenám významovo určite by podčiarkli ich výpovednú hodnotu. Je to síce dosť podstatné no vzhladom na velkoleposť filmu sa to prehltnuť dá. Ale čo dodať priamo k filmu, asi toľko že to bol jeden geniálny životopis, Jim Morrison prišiel, uvidel a keď už nemal čo zažiť aj odišiel. Stopa ktorú tú však zanechal je velmi hlboká, bez ohladu nato aký život viedol a kolko si s ním jeho okolie vytrpelo, bol pre nich král. Ťažko sa nachádzajú hodnotiace slová, Doors je ako vodopád ktorý vás bude od úvodu unášať a suverénnym spôsobom mu kraľuje Val Kilmer. Jasná päthviezdičková záležitosť celkom určite lepšia ako čata. Transformácia Jima Morrisona od zblúdileho beatnika až na pekelného vyvrhela bola spracovaná dokonale. A na záver sa ešte posťažujem že na koniec filmu mal rozhodne hrať song The End ktorý by bol symbolickou bodkou.

12 opic (1995)

Uff Gilliamovské veci sú brutálne psycho a v jeho prevedení to vždy dá zabrať. Dvanásť opíc rovnako ako väčšina jeho filmov mala opäť tie mnohé svety a dimenzie,špecifickú výpravu, futuristické prostredie a v neposlednom rade dva kráľovské herecké výkony. Pošuka Pitta a Bruce Willisa ktorý ma naposledy takto presvedčil pri Pulp Fiction. Toto podobenstvo je celkom určite najlepší výkon "iluzionistu" Gilliama ktorý necháva nie úplne čitatelný odkaz o ktorom by sa dalo v mnohých smeroch polemizovať. Skutočne náročné umelecké dielo. A ešte dodávam že opice radím spoločne so strachom a hnusom a imagináriom medzi tri najlepšie počiny Terryho Gilliama.

Četa (1986)

Vietnam očami priameho účastníka. Výber Charlieho Sheena neviem či bol až tak šťastný, no ak aj nie dokonale to vyvážil pekelník Tom Berenger a tiež Willem Dafoe ktorý podávali luxusné výkony! Atmosféra doby, samotnej vojny, nálada v kádri boli zachytené dokonale a tiež k dobe a aj k samotnej scéne dokonale patriaci song biely králik od jefferson airplane, to maximálne potešilo. Určite to nieje geniálne veldielo s top 5 no je to perfektný film, s pár ťažko zabudnutelnými scénami.

Prison Break: The Final Break (2009) (TV film)

Komu sa zdala už štvrtá séria moc prekombinovana a možno trochu silená tak s filmom to nebude ináč. No za tie geniálne postavy,hercov a chvíle ktoré sme za tie štyri série zažili si to zaslúži dôstojnú bodku. Plný počet,rest in peace prison break!

Past (2007)

Absolútna scenáristická bomba spojená so šikovnou a umnou réžiou. Pasca je príbeh o obyčajných ľuďoch v ťažkej životnej situácii ktorý sa môže stať každému z nás. Veľmi jemne a autenticky natočené, podčiarknutá psychológia postáv ktorých citové rozpoloženia pomáhali ilustrovať rôzne kamerové triky. Bratia srbi sa skutočne vyznamenali, okrem tej samotnej dramatickej konzumnej roviny príbehu tu bola tá psychologická ale nechýbali tu ani scény ktoré sa dotýkali mnohých pálčivých spoločenských tém, stačí spomenúť rozhovor v bufete,pri vile či v banke. A to všetko korunovali tie záverečné filozofické rozhovory. Ten absolútny koniec už bol očakávaný a podobne ako celý príbeh aj veľmi silný. Ako som už spomínal perfektný scenár a šikovná réžia urobil s tohto malého stredoeurópskeho filmu päťhviezdičkovú záležitosť, veľkú duchom nie rozmermi.

Simpsonovi ve filmu (2007)

Homer valí ;). Dôstojné uctenie si najlepšieho animovaného seriálu vôbec.

Wrestler (2008)

Píšu teraz zo mňa bezprostredné pocity. Wrestler je fakt geniálne natočená vecička, Rourke je jasnou hybnou silou,to som snáď ešte ani nevidel postavu ktorá by tak dokonale sedela k hercovi. Velmi skromné no o to hodnotnejšie! Slzy v Aronofského filmoch sú vždy skutočné a vo Wrestlerovi tomu nebolo ináč, môžem hrdo prehlásiť že starý Randy "The Ram" je drsnejší ako Rocky! Paráda,navyše tých niekoľko minút po tom čo sa nato Rourke vyserie v supermarkete, to bola jazda,tlieskam!

Requiem za sen (2000)

Konečne som si pustil donebavychvalovaný Requiem za sen a musím uznať že je to adekvátne! Čakal som všeličo ale to čo som dostal zďaleka nie. Pochválim asi to čo každý, perfektná vizualizácia, podporená geniálnym hudobným doprovodom a skvelý výber hercov. Aronofsky v tomto mrazivom,smutnom ale nenormálne geniálnom snímku vdýchol život pocitom a stavom, to čo som videl neboli scény,to bol fakt. 102min. umierania po stránke fyzickej a osobnostnej, štyria ľudia ktorý sa postupne stali väzňami vo vlastnom tele, posúvali si vlastné zábrany,stali sa otrokmi vlastných snov a to všetko dobrovoľne. Bolo úchvatné a smutné zároveň sledovať tento krutý rozklad osobnosti,opúšťanie samého seba, všetko to zaklincovala scéna keď J.Leto liečil ruku ešte jednou včeličkou. Ten záver bol majstrovský a napadla ma vtedy vetička všetko ma svoju cenu a následky. Výnimočný film.