• Reality-TV

Láska natvrdo (2023)

Prvoplánové, predvídateľné (pointa bola jasná už po pár minútach filmu) a pubertálne, ale zároveň nejakým zvrhlým spôsobom občas vtipné. Po anotácii filmu som čakal niečo podobne vtipné a svižné ako prvé dva diely Fack Ju Göhte. Dostal som úchylnú nemeckú komédiu zo začiatkov 2000, akurát prispôsobenú dnešnému publiku (TikTok, "no shaming", rádobychytré kecy). Škoda, dalo sa to poňať aj lepšie.

Erryho směsky (2022)

Sheldon Cooper, Goméz Addams, Tom Hiddleston a nevinná kratochvíľa, ktorá prerástla do miliardového biznisu v časoch, kedy ešte o napaľovaní kaziet asi vedel málokto. Super soundtrack, fajn atmosféra. Ako dieťa deväťdesiatok si spomínam, že otec mal doma desiatky nahraných kaziet. Toto je ale niekde inde.

Malá Miss Sunshine (2006)

Horkosladký film plný absrudných situácií o jednej atypickej rodine. Hlavne záver bol kritikou všetkých týchto "mini súťaží krásy", v podstate maskovanej pedofílie. Po Griswaldovcoch, ktorí už tak nejak patria minulosti, konečne road movie, ktorý pobaví a nie je plný sileného humoru.

Rumspringa (2022)

Nenáročná komédia o strete dvoch svetov s eko vsuvkou. Neurazí, nenadchne.

Modrý samet (1986)

Možno nemám tie správne drogy alebo dostatočne napozeraného Lyncha, ale vo filme som sa strácal. Tiesnivej atmosféry a bizáru bolo viac než dosť, k tomu unavený hlavný hrdina a Billy Zabka v parochni na stope sadistickému psychopatovi. Freud by určite pri všetkých tých narážkach slintal blahom. Celkovo som mal pocit, že som väčšinu hercov už niekde videl, ani za živého som si však nemohol vybaviť, kde to bolo.

Jelgava 94 (2019)

Príbeh o dospievaní a snahe nájsť svoje miesto v spoločnosti (alebo skôr mimo nej). Deväťdesiatky jak oči. Depresívna sovietska architektúra, divné účesy, tapety, šušťákovky a beznádej. Na tých vtipoch o Lotyšoch predsa len niečo bude. Stay brütal.

King Skate (2018)

Zaujímavý dokument mapujúci československú skate scénu. Donedávna sa mi pod týmto pojmom vybavilo Neberte nám princeznú a scéna s mladým Žbirkom v nevkusnom svetri. Bol som ale príjemne prekvapený. Dokument okrem mapovania prináša rozhovory s tými, ktorí túto scénu budovali, a to doslova. V duchu "čo nezoženieš, to si vyrob" vznikali kolieska na skate zo starých pukov alebo sa prekresľovali designy. Prekvapil aj fakt, že komanči sa k skaterom stavali relatívne pozitívne. Dobové spravodajstvo a hudba ale pôsobia fakt komicky.

Úder otevřenou dlaní (1983)

Klišovitý, ideologický a mierne predvídateľný film o kočovnom zabávačovi, ktorý sa od nuly vypracuje na miestneho hrdinu za pomoci majstra s vousom až po zem a trochu neortodoxnými tréningovými metódami. Hlavný hrdina nakoniec dá do držky arogantnému Rusákovi, ktorý prišiel do mesta vymlátiť všetky kung fu školy. Na konci sa zjaví dlho neprítomný majster a všetkých skope na hromádku. Námet "dobrý Číňan vs ruský agresor" je klišé až to bolí.  Herecké výkony fraška, Datlov pôsobil skôr vtipne, než desivo a "Rusi" hraní čínskymi hercami tiež. Na súboje sa ale pozeralo celkom dobre.

Rosemary má děťátko (1968)

Okultný psychologický bizár (alebo psychotická epizóda mladej matky?) s pomaly hustnúcou atmosférou od jedného z najznámejších hollywoodskych pedofilov. To "hutno" ale narastá plíživo a postupne.

Žít (1952)

Krásny film. Ak sa človek povznesie nad dlhú stopáž a "ťahavosť", dostane príbeh o nenápadnom modernom samurajovi. Človeku, ktorý sa po 30 rokoch strávených v nikam nevedúcej práci vzoprie byrokratickému systému, rozhodne sa zostávajúce mesiace života využiť naplno a jeho odkaz zostáva aj po jeho smrti. Treba si ale zvyknúť na to, že toto nie je typický americký film plný zbesilých záberov a krvi. Naopak, hrdina vyzerajúci väčšinu filmu ako smutná ryba a spomínaná "ťahavosť" dobre dokresľujú beznádejnú atmosféru. Zlom nastane po scéne v reštaurácii a po tom, čo si hlavný hrdina kúpi nový klobúk, ktorý akoby symbolizoval druhý dych. K lepšiemu pochopeniu filmu mi pomohla aj esej od Antonína Límana.