• Reality-TV

Biyeolhan geori (2006)

Ďalšia JK kriminálka, ktorá sa oplatila. Scorseseho tvorbu až na jeden film zatiaľ napozeranú nemám, takže nemôžem a ani nemám s čím porovnávať. S týmto som však bol spokojný. JK je kultúrne a myslením úplne inde než 'murica, takže prípadné rozdiely vo vnímaní mafie plne chápem. Bod za soundtrack, potešil.

Wangui namja (2005)

Krásna atmosféra, farebnosť, až z toho miestami bolia oči a pútavý príbeh, ktorý zbehne ako voda. Korupcia a skazenosť na kráľovskom dvore, vyšinutý kráľ a faloš. Osobne som sa nestretol s veľa juhokórejskými filmami s homosexuálnym podtextom, takže aj toto mu pridalo na jedinečnosti. Film, ktorý treba "prežuť", no ktorý zanechá v človeku stopu.

Adresát neznámý (2001)

Moja ďalšia "kimovka". Chvíľu mi trvalo, kým som sa naladil na režisérovu vlnovú dĺžku, no postupom času ma vtiahlo do deja. Síce miestami príliš brutálne, no život sa s nikým nemazná. Potešilo aj viacero súbežných dejových línií a dokonca som nemal výhrady ani voči 'murikáncom, ktorí mi inak v ázijských filmoch neskutočne vadia.

Beonjijeompeureul hada (2001)

Juhokórejské filmy milujem, no toto bolo zvláštne. Prvá časť filmu o In-wooovom vzťahu bola fajn, druhej som nejak nevedel prísť na chuť. Lee Byeong-heon je ako herec skvelý, no toto pre mňa nebolo to pravé orechové.

Lucy (2014)

Priemerný sci fi (a miestami WTF) film, ktorý ničím nezaujme, no ani nesklame. Jedna zo začiatočných zrýchlených scén mi pripomenula Baraku, Scarlett bola ako vždy očarujúca a vypatlanú blondínku zahrala celkom vierohodne a za Choi Ming-sika a Morgana motherfuckin' Freemana hviezda navyše. Inak by to bol slabší priemer.

Pohwa sogeuro (2010)

Ďalší z vojnových filmov sever vs juh. Vojna je svinstvo a ak aa do nej dostanú úplní zelenáči, ešte študenti... Potešilo ma, že aj uprostred toho všetkého chaosu zostal priestor aj na úsmevné scény (nechcené odpálenie skladu so zemiakmi, Charleston Swing...). Oproti Putám vojny to však bolo citeľne slabšie.

Viděl jsem ďábla (2010)

Kim Jee-woon sa s tým nesere. Dosť brutálne (a celkom šikovne) zobrazené spôsoby zabíjania, slabšie žalúdky to možno nemusia zvládnuť. Stopáž síce dlhšia, no málokedy vidím juhokórejský film pod 120 minút, takže sa na to dá zvyknúť. Film začne podľa mňa naberať na obrátkach až v druhej polovici. Či je to výhoda alebo nevýhoda, už musí divák posúdiť sám. Bod aj za Lee Byeong-heona, filmy s ním sa mi začínajú celkom pozdávať.

Siworae (2000)

Sympatický film. Mnoho "mĺkvych scén", ktoré mu však len pridali na atmosfére, moja obľúbená Ji-hyeon Jeon, dve rozdielne časové línie a príjemný nevtieravý humor. Chystám sa aj na 'murikánsky remake, no keď si spomeniem na porovnanie oboch verzií My Sassy Girl (originál nádhera, remake len ohlodaná kostra s Elishou v hlavnej úlohe), mám obavy. Inak je zaujímavé keď si uvedomím, že herečky, ktoré majú v takmer každom kórejskom filme, ktorý som doteraz videl cca 20-25, sú už teraz po tridsiatke a takmer vôbec ich to nezmenilo :) S čistým svedomím 4*

Geu hae yeoreum (2006)

Spočiatku sympatický romantický film, ktorý sa postupne stával čoraz vážnejším. To všetko počas revolučných časov. Pekný film, sympatickí hlavní hrdinovia a emotívny záver (holt Juhokórejci), no mal som pocit, že to typické kórejské romantično sa dostavilo až v poslednej štvrtine filmu. Žiadna emočná žmýkačka, videl som aj krajšie spracované JK filmy, no aj tak sa oplatí pozrieť.

Nebohá paní Pomsta (2005)

"She fed her bleach?" "Really? For how long?" "Three years." "What a clean stomach she must've had." Zatiaľ najsympatickejšia časť celej trilógie a pomaly začínam Park Chan-wookovmu štýlu prichádzať na chuť. Slušná zmes násilia, humoru, absurdity a flashbackov v podaní hlavnej hrdinky s anjelskou tvárou, ktorá však anjelom nie je ani náhodou.