• Reality-TV

Slunovrat (2019)

Nuž, nejde o horor, na aký ste zvyknutí. Namiesto litrov krvi, psychopatického vraha a všadeprítomnej temnoty sa dej odohráva v komunite plnej večne usmiatych ľudí, kde stále svieti slniečko a všetko je v pohode. Odrazu vám však začnú nenápadne miznúť kamaráti, drogy sú pomaly na každom kroku a kult vás pomaly vťahuje medzi seba. V skratke sa jedná o príbeh rozchodu a vyrovnávania sa s traumou  na pozadí divnej pohanskej komunity. Sám režisér označil svoj výtvor za "zvrátenú rozprávku" a aj keď pôsobí ako zbierka solídneho WTF a bizáru (starček skákajúci placáka zo skaly, chlpy v koláčoch, verejná grilovačka), je v nej veľa symbolizmu (priznám sa, film mi začal dávať zmysel až po tom, čo som si k nemu naštudoval viacero vecí). Avšak fakt, že film divákov v kine rozosmial a švédski kritici ho považovali za "perfektnú čiernu komédiu" (viď Zajímavosti) ma znova presvedčil o tom, že severský humor je buď poriadne divný alebo minimálne solídne odlišný od toho nášho. Navyše mám podozrenie, či autor nebol tak troška narcis, keď mal vraj jeho miláčik pôvodne nejaké štyri hodiny.

Osvícení (1980)

Najprv som čítal knihu, až potom videl film a bol som si vedomý aj toho, že King údajne po tomto ani nemohol prísť Kubrickovi na meno (čomu sa nečudujem). Ak si odmyslím niekoľko dosť podstatných zmien (napr. zmenená postava Wendy, chýbajúci kotol a zápisník, absencia rozhovoru Hallorana a Dannyho o "osvícení" alebo divné stvárnenie Tonyho) a utnutý záver, na film sa pozeralo dobre. Atmosféru dodával perfektný soundtrack. Na druhej strane, ktovie ako by som hodnotil, keby som nevedel o existencii knižnej predlohy.

BoJack Horseman (2014) (seriál)

Bojack nie je seriál, pri ktorom sa budete celú dobu chytať za brucho od smiechu ani seriál, ktorý potrebuje nahraný smiech na to, aby človek vôbec vedel, kedy sa smiať. Je cynický, smutný, vtipný, občas absurdný. Ani postavy nie sú samé slniečko, hlavný hrdina bojuje s depresiou a pocitom sebanenávisti, no predsa má často srdce na správnom mieste.Aj napriek niektorým nie úplne podareným dielom dokáže seriál zaťať do živého. Autori navyše vedeli, kedy majú so seriálom skončiť, čo sa nedá povedať napríklad o sitcomoch o žltej rodinke alebo partičke nerdov a jednom autistovi, ktorých kvalita išla od určitého momentu rapídne dolu vodou.

Do kríža (2020) (pořad) odpad!

A takéto veci sú občania nútení platiť zo svojich daní v sekulárnom štáte. Dvaja moderátori sa pod zámienkou "diskusnej" relácie snažia nenápadne rozširovať spiatočnícke názory najväčšej registrovanej náboženskej organizácie na Slovensku. Už od pohľadu arogantný Daniška je ako moderátor katastrofálny, neúctivý a demagogický, Pištik Chrappa tiež dvakrát nevyniká.

Trese: Strážkyně světů (2021) (seriál)

Pinoy comic. Príjemná zmena oproti nekonečným anime z krajiny vychádzajúceho slnka alebo 'murikánskym komiksom plným superhrdinov á la "spadol som do reaktoru a je zo mňa supermuž". Grafické spracovanie je dobré, príbeh tiež. Vadí mi však istá prehnanosť - hrdinka je schopná s jednou dýkou naporcovať takmer sama armádu nepriateľov, vyrieši každý problém a všetci o nej vedia. Repertoár jej výrazov tváre tiež nie je bohvieaký, smelo by mohla konkurovať Batmanovi. Film nemá súvislejšiu dejovú líniu, mnoho vecí nie je objasnených. Ako oddychovka ale seriál ujde.

Joker (2019)

O tom, ako to všetko začalo.  Hoci komiksovkám nefandím a z filmového spracovania Batmana, "Batmana vs" a podobne som nevidel jediný diel, Joker zaujal. Nijaká zmena bežného človeka na hrdinu za použitia superschopností, nijaké zrodenie hrdinu kdesi v ťahu v inej galaxii. Príbeh človeka s ťažkým detstvom, týraného, zneužívaného, núteného starať sa o svoju duševne chorú matku a popri tom všetkom si zachovávať úsmev na tvári. Niet divu, že to raz muselo vybuchnúť a vraždou troch snobských čurákov v oblekoch to len začalo.  Film navyše ubiehal rýchlo, dve hodiny stopáže zbehli ako voda.

Něco jako komedie (2010)

Príjemný film z prostredia ešte aj dnes spájaného s predsudkami. Na hercov sa pozeralo dobre, bolo fajn konečne vidieť Zacha v nejakom vážnejšom filme. Dej bol trocha predvídateľný a záver tak nejak klišé, to však filmu neuberá na kvalite

Velký průvodce spánkem (2021) (seriál)

Rovnaký princíp ako Headspace Guide to Meditation. Doslova. Rovnaká spoločnosť, animácia, schéma, akurát bývalého mnícha Andyho teraz nahradila akási Eve. Z obsahu som sa v podstate nedozvedel nič, čo by som si nenašiel na internete alebo v knihe od Matthewa Walkera. Diely sú navyše zbytočne natiahnuté a minimálne tretina by sa dala ubrať. Aj napriek očividnej kópii predošlého "meditačného sprievodcu" a zjavnému úpadku kvality seriálu ide o vec, ktorú si môžete v kľude pustiť pred spaním.

2 na 1 (2018) (pořad) odpad!

Dve kreatúry slovenského šoubiznisu v ďalšej zbytočnej relácii. Otravná Banášová, ktorú musia pchať kam sa dá, pretože zrejme je tým najlepším, čo dokáže Narkóza ponúknuť divákovi. Sekunduje jej nechutný Dangl známy tým, že sa vždy hurónsky rehoce na svojich nevtipných vtipoch, pričom nezabudne ukázať kompletný chrup. Do toho názov relácie, ktorý namiesto zábavného programu evokuje porno. To, že Narkóza produkuje odpad televíznej zábavy je známe už roky. Stále však dokáže prekvapiť a prepadnúť sa ešte hlbšie.

Roseanne (1988) (seriál)

Roseanne nikdy nebola a nebude vtipná. Nablblý "sitcom" bez hlbšej pointy, dve hviezdičky aspoň za Johna Goodmana.