Fargo (1996)

FUCK! Takhle moc přeceňovanou kravinu jsem už hodně dlouho neviděl. Zkurvila mi sobotní večer! Vždyť v tom filmu se (kromě závěru) nic neděje, akorát Amíci se na sebe křivě smějou a frflaj kraviny.

Hospoda (1996) (seriál)

Občas je to vtipné, akorát taková nesourodá partička různých charakterů se u jednoho stolu v hospodě asi fakt nikdy nesejde. Hrozně otravnej je tam Menzel, kterej pořád všechny opravuje a poučuje. Babula mu měl už dávno dát do držky.

Kobra 11 (1996) (seriál) odpad!

Docela mě pobavilo, že 96. nejoblíbenější seriál má hodnocení 45%. Podle mého jasný odpad. A udělali to Němci - 2x odpad. V 90. letech - 3x odpad.

Kolja (1996)

Líbilo se mi to moc, je to takovej kulervoucí doják, kde si zas celej národ uvědomí, že má rád Zdeňka Svěráka, protože je to Cimrman. Akorát mi kazí dojem fakt, že ta proměna starýho kurevníka v zodpovědného otce je poměrně dost neuvěřitelná.

Kolotoč (1996) (pořad) odpad!

Díky ČSFD a zpětný reminiscenci do 90. let se vážně dost divím, na co jsem to tenkrát čuměl v TV. Tento pořad byl nejpokleslejší způsob zábavy pro idioty, kteří točili kolotočem a idioty, kteří se na to dívali. Do toho tam postával poďobaný Poulíček a nasraně komentoval marné pokusy vypatlaných bab o uhádnutí písmenka.

Sharpovo obléhání (1996) (TV film) odpad!

Tak hned na úvod musím podotknout, že obsah filmu, který si můžete přečíst výše, patří k nějaký jiný sharpovce a s Sharpovým obléháním nemá nic společnýho. No a pak musím říct, že tento film je stejně hrozivá píčovina jako ostatní filmy o Sharpovi. Samozřejmě že z knížky zůstalo jen ubohé torzo a samosebou se jedná o levnou televizní inscenaci. Tomu ostatně odpovídají i ubohé herecké výkony. Říkám si ale stále, co bylo motivací k tomu, aby se zjevně finančně náročný film (outdoor, spousta herců, náročné bitvy) natočil za pár šestáků - kdo se na to jako chce dívat? Ale k jádru věci - kromě směšných hereckých výkonů musím vyzdvihnout stupiditu bojových scén; kulemi zasažení vojáci se sunou k zemi, dramaticky - nešťastní jak stará Blažková, vojáci zasažení na ochozu hradeb padají teatrálním saltem (přirozeně s výkřikem) přes cimbuří do hradního příkopu, dopady dělových koulí jsou znázorněny jako pyrotechnický pšouk, kolem kterýho (opět teatrálně) popadají nešťastní pěšáci - ovšemže celou dobu jdoucí proti hradbám jako ovce na porážku. Nejlepší je ale záběr na Brity dobyvší bránu, kdy jeden z herců buď dostane pokyn z režie, aby padl, anebo snad sám iniciativně zemře (že jako záběr vylepší), což provede tak, že komicky nadskočí a sesune se k zemi; tuhle scénu jsem si pustil asi sedmkrát a moc jsem se nasmál - slyšel jsem ostatně, že sharpovky jsou plné humoru, ale takový záchvat smíchu jsem nečekal. K tomu humoru - knížky jsou spíš historicko-dobrodružná literatura, kdežto z filmů se místy stává pitvořivá komédie. V knížce Sharpovo obléhání tak nastoupí na Sharpa generál Calvet, veterán z bojů v Rusku a vážně s ním není moc prdel. Ve filmu je to tajtrdlík, který po nezdařeném útoku odchytí nějakýho tlusťocha a ptá se ho: "Tak co, Jeane, bylo to jako u Moskvy?" Tlusťoch plačtivě: "Ano, pane!" Calvet: "Tak to muselo být hrozné", načež se obejmou a odcházejí smutně asi někam stimulovat si řitě. Co to jako kurva má bejt?! Musím ovšem říct, že jsem fanda knih o Richardu Sharpeovi a vždycky, když dočtu knížku, se pokusím dát šanci dalšímu filmu, ale je to pokaždý stejný zklamání. Ještě bych to vzal na milost jako levnou televizní srágoru poplatnou 90. létům a určenou hloupýmu divákovi, ale ta ohromně zfušařená filmařina (patrná právě v bojových scénách) je tak hrozivá, že nemůžu jinak než dát odpad.

Sharpův regiment (1996) (TV film) odpad!

Film jsem viděl bezprostředně poté, co jsem přečetl knížku a málem jsem se pozvracel. Laciná série Sharpovek z 90. let je ostatně jako celek tragická a skoro až parodická. Sean Bean jako Sharpe ještě ujde, ale tlustoprd O'Malley jako Harper, to je skutečný výsměch. Ten pupkatej páprda, co hrál seržanta Havercampa a ten tajtrdlík, co hrál prince regenta, to už je naprostá hrůza. Příběh horko těžko kopíruje knižní předlohu, ale třeba u scény z náboru rekrutů jsem vyloženě skřípal zuby (nástup toho debílka s pejskem), protože to vypadalo jako Vichr z hor od Cimrmana. Finále s manévry celých armád na přehlídce před bafuňáři se omezily jen na výstup Sharpovy sebranky zpoza kulis, protože zoufalé studiové pojetí celého filmu prostě nemohlo obsáhnout takovou epickou scénu. Konečně bitva v Pyrenejích byla asi nejstupidnější bojová scéna, jakou jsem kdy v životě viděl; rád bych vyzdvihl okamžik, kdy se Sharpe pustí do křížku s Francouzem a když ho překotí, tak ho (namísto brutálního ubezdušení) jen tak otcovsky naplocho poplácá palašem ho zadečku. Hnus.

Silvánovci (1996) (seriál) odpad!

Špaténka. Mimořádně mi utkvěla nepatřičnost motivu, podle kterého se pupkatej děděk Labuda pokouší sbalit krásnou a mladou Dianu Mórovou.

Zapomenuté světlo (1996)

Na tento film jsem se chystal se podívat asi 12 let, ovšem pořád jsem ho nemohl sehnat. A přestože jsem trpěl dlouholetým očekáváním, že uvidím film, kde Polívka ukáže, jakej je výbornej herec, tak jsem ani nebyl zklamán, protože Polívka fakt hraje výborně (mimochodem, je naprosto neuvěřitelný, jak stačil od tý doby fyzicky zpustnout) a ostatní herci mu zdatně sekundujou. To jímavé utrpení Veroniky Žilkové mně tam ale nezapadlo a vůbec její a Polívkův vztah pro mě zůstal záhadou. Ten film je pro mě hodnotný taky proto, že věrně vystihuje atmošku 80. let, kdy komouši dokázali být pořád ještě velký svině. Agáty Hanychový jsem si tam naštěstí nevšiml.

Divoký Bill (1995)

Výbornej western s výborným Jeffem Bridgesem (v této roli je k nepoznání). Pro mě byl film hlavně zjevením z toho důvodu, že v první polovině filmu přibližuje několik bouřlivých scének z Billova života, což mě u těchto filmů obzlášť baví. Bohužel jsem to nesehnal v originále, nýbrž ve dvou různých dabingových verzích, a ten dabing byl totálně otřesnej.