Bitevní pole (2016) (TV film)

Stručné (ne příliš dlouhé a nudné), jasné (žádné zbytečné detaily), na české poměry dobře vypadající (krásné uniformy, barevné filtry, počítačové animace apod.), ale přece jen zřejmě omezenému rozpočtu odpovídající (obrovské bitevní scény vypadají jako rvačky pár chlapů ve vysoké trávě) - to je však jediná zásadní výtka. Jakožto učitel tento dokument určitě do výuky zásadím a doufám, že budou natočeny i další díly.

Pálava (2016) (TV film)

Za mě dobrý. Jedinou vadu pro mě představuje ten statek, který je spíš někde na Vysočině než na Pálavě a bude se tam asi těžko sadit vinohrad, ale jinak dobře odvedené práce - ani jeden z hlavních představitelů nijak nepřehrává, nesnaží se kopírovat RoháčovuSovákovuHorníčkovu předlohu a je to opravdu ze života. Snad to skutečně roztočí jako kompletní seriál, jsem zvědav a těším se.

Czech Made Man (2011)

Autoři si to podle mě dost zjednodušili (film není vyprávěn dějem a scénami, ale povětšinou vypravěčem, to je jako bych si pustil nějakou audioknihu, kde mi všechno vysvětlí jako pro blbce) a spíchli to trochu horkou jehlou. Na rozdrobenosti filmu je to znát. A ke stopáži, kdy i přes některé zbytečné natahovačky (třeba songy) nemá film ani 80 minut, netřeba nic dodávat - na konci to tak spíš působí jako nějaký hraný vtipný televizní dokument. Každopádně je ale zřejmé, že Budhař si to musel celé dost uživat.

Hurá na Francii (2013)

Skvělá komedie - opravdu jsem se jen neusmíval, ale mnohokrát se od plic pořádně zasmál nebo vyprskl smíchy. A to se počítá. Tenhle film nikoho neuráží - není tady nic o žádném náboženství, jen touha malého Tabulistánu po troše pozornosti. Když se k tomu přidá i trocha exkurze po krajích francouzských, mám největší chuť strávit letošní dovolenou na francouzském venkově.

Hledá se Dory (2016)

Povedená komedie, rodinný film a animáč v jednom. Kouzlo jedničky, která přišla s něčím úplně novým, už tak nepůsobí, občas disneyovské postupy vítězí nad těmi pixarovskými - a to by asi bylo tak všechno, co by se dalo vytknout. A co pochválit? Opět vynikající dabing, zajímavé nové postavy (hlavně Hank a Gerald - ten je úplně nejlepší!), padající kamion, kamarád Marek Eben a přiměřená délka. Spokojenost.

Válečníci - Spartakus (2008) (epizoda)

Povedené, historicky věrné podání asi nejslavnějšího vzbouřence v dějinách (nejen Říma). Vadou na kráse je v tomto díle jeho počítačová nedotaženost - bitvy prostě působí hodně chudým televizním dojmem, jakoby BBC své rozmnožovací počítačové triky vyplýtvala všechny jen na Attilu. Ale Spartakus je sympaťák, Crassus je dobrý slizoň a to hlavní poselství tam je. Nečekejte Kubricka, ale klasické poctivé dokudrama bíbísí.

Válečníci - Attila (2008) (epizoda)

V rámci série asi nejvelkolepěji působící díl - počítačové slušné triky, velké davové scény (ne jen pár desítek vojáků někde u lesa, jak to často bývá), historicky odpovídající - jen mrzí, že možná trochu víc nerozebrali jeho velké úspěchy, ze kterých si Římané opravdu srali do tógy, a relativně rychle přešli k bitvě u Chalons, kterou prohrál. U Attily jde o jeho jméno - on a Hannibal, to byly svá největší postrachy v dějinách Říma - velké hovado, ale vzal si zkrátka chlapec moc velký krajíc a tak dopadl jak dopadl...

Lincoln (2012)

Prostě nemůžu výš než za tři; akdyž si uvědomím, že je to navíc od Stevena, tak tím tuplem. Film má pro mě pár dobrých momentů, např. samotnou scénu hlasování, Lewisův herecký výkon nebo vynechání atentátu, ale převažují ty vyloženě slabší - trapná a stokrát okopírovaná Williamsova hudba, pouze z kontextu vytržený závěr války, kdy člověk neznalý Lincolnova života (mám načtenu jeho biografii, takže vím, o čem mluvím) prostě nechápe a nezná všechny postavy, také přehnaná kýčovitost některých scén či soustředění se pouze na otázku otroctví a ne na válku, o které se jen mluví. Čekal jsem nějakou silnou závěrečnou scénu, která mě usadí a rozseká a zlepší tak nakonec mdlý dojem z filmu... Ale žádná taková scéna bohužel nepřišla.

Gepard (1963)

Předem podotýkám, že mám rád pomalé filmy a četl jsem knižní předlohu. Ta mě ostatně příliš nenadchla a doufal jsem, že všemi vychvalovaný film mi poskytne plnější zážitek. Dějově se (až na zkrácení závěru) vůbec nic nemění, vše je lehce zjednodušené. Ty tři hvězdy v hodnocení jsou z 90% jen za vizuální stránku filmu - kameru, výpravu, kostýmy, výběr lokací atd. a těch zbylých 10% pak za úžasného Burta Lancastera v hlavní roli, při které skoro ani na chvíli nesleze z plátna. Ale dívat se tři hodiny na film, ve kterém se opravdu nic zásadního nestane, jsem vydržel a ani nevím proč. Mám-li to krátce shrnout - je to o postarším sympaťákovi, kterému se dělí pod rukama svět, ne nějž byl zvyklý a je schopen a ochoten vše vydržet s grácií a noblesou jemu vlastní.

Orel Eddie (2016)

Musím plné hodnocení - není to skvělý film, nebude to oskarový film, nebude to kultovní záležitost ani historický milník kinematografie, ale to je jedno, protože všechny tyhle "nepodstatné" věci tenhle kousek v jednom ohledu hravě překonává o parník... Ale prd o parník, o celou britskou válečnou flotilu! Tenhle film je prostě a jednoduše krásný, nádherný, úžasný, báječný atd. Udělat si z někoho bláznivého legraci a zároveň ho nijak neponížit, to chce kumšt. Je to plný film. A když se Wolwerine vrhne s cigárem v hubě z velkého můstku, jdete do kolen.