Mozart in the Jungle (2014) (seriál)

Škoda, Škoda, že se tvůrci nedokázali rozhodnout o čem to má být, není to ani moc komedie, ani drama, ani romantika, a není to ani nijak zvlášť o hudbě, jak by se podle námětu mohlo zdát. Takže první série je tak trochu o ničem, k symfonickému orchestru sice nastoupí supergenální dirigent, ale my se ani nedozvíme v čem vlastně ta jeho genialita spočívá. V tom že slyší hudbu ve zvucích města? V tom že ho napadne vzít hudebníky a hrát venku v přistěhovalecký čtvrti? Bohužel se v seriálu o hudbě jen prázdně plká. V druhé sérii už se autoři trochu rozhodli, takže je to trocha romantiky a trocha dramatu, no nebylo to rozhodnutí nejlepší, ale aspoň nějaký. Takže jedinou devízou seriálu je 2 a půl hodiny s GGB, což vzhledem k tomu, že s těma šedinama vypadá líp než kdy dřív, není zas až tak k zahození. Vidím to mezi 3 - 4. // 3. série - první 4 epizody s afektovanou divou jsou takřka k nevydržení, pokud by se v Benátkách takto odehrávala celá sérii, nevím jestli bych se donutila to dokoukat. Ale v půlce se vše vrátí do starých kolejí k orchestru, do starých kolejí fádního děje, kdy se vlastně nic moc zásadního nestane a poslední epizoda dala předzvěst tomu, co se bude dít v následující sérii.

Lichtes Meer (2016)

Celkem jednoduchý milostný příběh odehrávající se převážně na velké nákladní lodi převážející kontejnery, v závěru pak na ostrově Martinque, kam loď dopluje. Film vynikne spíš minimalistickým zpracováním, než samotným příběhem. Dokumentárním způsobem zachycuje loď, práci na ní, přístavy, moře i život na ostrově. Některé scény a dialogy se odehrávají normálně, některé jsou popisovány pouze formou Markova komentáře v pozadí - a to bych viděla asi jako nejslabší bod filmu, ubírá to už i tak na malém množství společných scén.

Last Tango in Halifax (2012) (seriál)

Příjemná, odpočinková, nenáročná vztahová záležitost, což rozhodně neznamená, že by to bylo banální nebo povrchní. Parádně prokreslené postavy, aby se něco dělo, tak samozřejmě více či méně komplikované, velmi dobré herecké výkony. Mě byla více sympatická Alanova rodina, jednak Alan samotný a hlavně průšvihářka Gillian, Celia mi občas pěkně pila krev a řekla bych, že jí to někdy u Alana procházelo moc hladce. Škoda, že Paul po první sérii zmizel, to byla vtipná postava, Johna jsem si taky oblíbila, s tím jeho zoufalým výrazem v tváři. A hlavně - konečně se někde jako smrtící nástroj objevila štípačka na dřevo (i když tady se o činu jen mluví, nic se názorně neukazuje, a když se nad tím člověk zamyslí, těžko by to bylo realizovatelné), protože hned jak jsme ji přivezli domů a poprvé s ní štípali, mě napadlo, že tohle by se do filmu moc hodilo, ale asi spíš k hororu, než do seriálu o rodinných vztazích. Jo a co proboha všechen ten čaj? Kdyby to někdo spočítal, kolikrát se v těch třech sériích vařil nebo podával čaj, nemohlo by se na celý planetě pěstovat snad nic jinýho než ten čaj, aby to pokrylo tu obrovskou spotřebu.

River (2015) (seriál)

Tak tohle se jednoznačně podařilo. Absolutně mě nenapadá, co by se dalo vytknout. Naprosto perfektní SuperStellan, i ostatní herci na jedničku. Taky jsem ráda, že jsem zase po nějaké době objevila detektivku s v podstatě celkem obyčejnou, i když trochu zapeklitou, vraždou - žádní geniální sérioví vrazi, mezinárodní fantasmagorická spiknutí atd.

Ørnen (2004) (seriál)

Mírně nadprůměrný krimi seriál, na svou dobu asi docela moderně natočený. Skutečné práci policie ani zločinců to asi moc neodpovídá, některé věci jsou hodně přitažené za vlasy, ale to nebudu hodnotit. Vyšetřovací tým je, až na Marii, složený ze samých sympatických postav, vyzdvihla bych nenápadného chlapíka Frantsena a velitelku Theu, schopnou, chytrou, moudrou, vždy stojící za svými lidmi, trochu připomínající M. Dobrá je i záporácká postava Sergeje v podání Thomase W. Gabrielssona z první série, která pak chytne takový mysteriózní nádech. Mírně legračně vyznívá, jak všechny ženské jedou po Hallgrimovi jak slepice po flusu, chvílema jsem měla pocit, že po něm jde i Nazim. Vidím to mezi 3 a 4, po druhý polovině třetí série snižuju na 3. Těch 80 % co tady momentálně vychází, je hodně přepálenejch.

Aféra (2014) (seriál)

I druhá série drží laťku, docela by mě zajímalo, o co půjde ve třetí, hlavně ohledně Noahova soudu. Ale hlavní věc je, že poslední díl druhého série přinesl rozhodně nejlepší verzi písně House of the Rising Sun v podání Colina Donnella (Scotty), co jsem kdy slyšela, a to i po vizuální stránce. Jen škoda, že ho to nenechali dozpívat celé a nepěkně to usekli.

I Do (2012)

Dost neoriginální příběh a zápletka, ale to by mi zas až tak nevadilo. Tenhle film padá na mizerných hereckých výkonech, a to hlavně v případě představitele Jacka, jehož vinou to mezi ním a Manem nijak zvlášť nefunguje, představitel Mana je o něco lepší (i když má ty nepadnoucí brýle). Příběhu by taky možná prospělo to trochu víc vyhrotit.

Vláda (2010) (seriál)

Pro mě trošku zklamání, čekala jsem něco trochu syrovějšího, drsnějšího, víc ve skandinávském stylu. Tohle je příliš uhlazené, předvídatelné, je to takový model jako detektivka, v každé epizodě se vynoří problém a následně se buď tak trochu vyřeší sám nebo tomu úžasná premiérka trochu napomůže, děj se příliš neprolíná více díly. Jediná postava, co stoj za zmínku, je Kasper, zajímavá postava s tajemstvím, ani kladná ani záporná, má svou hloubku a vývoj. Akorát chudák má jen jeden příšernej šedomodrej baloňák, kterej nosí v létě v zimě. Je to sice detail, ale s kostýmy si teda tvůrci moc záležet nedali, v takových funkcích si politici i zaměstnanci můžou asi dovolit víc než jeden kabát a dvě kravaty, ministryně asi nenosí několik dní po sobě na jednání stejné bavlněné tričko a kožené sako. Každopádně, kdyby byly titulky, určitě bych se podívala i na další dvě série. // Titulky se neobjevily, za to čt vytvořila zabijáckej dabing, kterej někdy už tak trochu pitomý dialogy sráží tou strašnou dikcí definitivně na kolena a ze všeho nejlepší je, když postavy mluví anglicky, to jsem si málem ukrupla. Dvojka je snad ještě naivnější než ta jednička, dvojepizoda s africkým konfliktem je mazec, kéž by to bylo takhle jednoduchý. Nejlepší je, že jsem se setkala s lidmi, co považují tenhle seriál za přesný obraz dánské politiky a závidí jim, jak se mají. Ale pozitivní je, že Sidse Babett zhubla a moc jí to sluší, a Pilou dostal novej kabát, tentokráte teplejší - vzor pepř a sůl a už v zimně nemusí mrznout v tom baloňáku. S netrpělivostí čekám na trojku. // Trojka přinesla nějaká ta zpestření, některé postavy zmizely, některé se odsunuly do ústraní (k mé neradosti i Kasper), jiné dostaly více prostoru a objevily se úplně nové. Ale hlavně seriál opustil ten zajetý koncept zápletek - něco se posralo a následně se to spraví, namísto toho se děj více prolíná epizodami, které na sebe daleko více navazují, vše je kontinuálnější a tím pádem to i diváka více upoutá. Čt opět kouzlí s dabingem, kdy Birgite při anglických pasážích občas mluví svým vlastním hlasem (pouze krátké věty), a pak najednou zase skočí k dabingové úžasné českoangličtině.

Šermíř (2015)

Krásně natočenej film, jemnej příběh, pěkná hudba, atmosféra. Není co dodat, snad jen poděkovat Arcticanfan za titulky.

Männer wie wir (2004)

Průměrná gay komedie. Z mého pohledu je největší průšvih výběr představitele hlavního hrdiny, někoho tak nesympatického, s nepříjemným hlasem.