Hannibal - Zrození (2007)

"Chlapec jménem Hannibal zemřel v zimě roku 1944. Jeho srdce zemřelo s Mishou. Pro to kým je, neexistuje slovo. Snad jen netvor. " Asi nejzbytečnější díl z celé série. Neříkám, že film neměl co dát. Ale důvod k tomu, proč našemu doktorovi tak chutná jsem tu neviděl. Nebo mi to nepřišlo dost pádné nebo nějak podchycené, aby mi to stačilo k dostatečnému uvěření proč slavný Hannibal Lecter má tak rád propečené líčka na špízu. Atmosféricky surové, dějově nikterak výrazné (pamětihodnou scénu sem v předešlých dílech určitě našel (Mlčení jehňátek - Lecterův útěk, Hannibal - scéna pojídání mozku, Červený drak - tam těžko říct, možná převtělování) ale tady, kde nic tu nic. Co se ovšem Zrození musí nechat je působivý Ulliel. 55%

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

Prvních pět nebo šest sérií super. Od sedmé šel celý seriál pomalu, ale jistě do kopru a jedenáctá to korunuje na novou vlnu trapného humoru, který (asi) odráží současné smýšlení a trendy. Vykrádání sebe sama taky moc nepomáhá. Končím hned z rozjezdu 11. série. Dal bych i víc, z úcty k původnímu nápadu o bandě nerdů a jedné blondýne, ale..., kde nic není ani smrt nebere a Teorie přestala být už nějakou dobu zpět vtipná a upadá díl s dílem dál. Bohužel.

Serenity (2005)

Pro fanoušky Firefly nutnost! 98%

Kalvárie (2014)

„Myslím, že se příliš mnoho mluví o hříších. A dost málo o ctnostech. – Máš pravdu. Co je tvé číslo jedna? – Podceňuje se ochota odpouštět.“ Působivá sonda do lidských duší. Brendan Gleeson v roli faráře, který se svých posledních 7 dní prodírá lidským hnusem a sám se snaží, po sdělení ve zpovědnici, že bude zastřelen, vyřešit otázku, kdo by ho chtěl zabít. Jaký má smysl se obětovat, za něco, za co člověk nemůže? Postava faráře se svým vlastním způsobem vypořádává s problémy, hnusy, neřestmi a zvrácenostmi, které slyší ve zpovědnici. Nehraje se na žádného spořádaného faráře, který má svatost až na zadku. Přistupuje ke svému okolí s pokornou vírou, lidským rozumem, s trochou cynismu řízlým černým humorem, kdy se nebojí říct naplno k ostatním to, co si momentálně myslí. Film hodný zamyšlení a pozastavení se nad určitými věcmi. Dalších pár zhlédnutí mě určitě nemine. S chutí si to dám znovu. A i kdyby mě film nezasáhl vírou Gleesonova faráře, tak už snad jen díky krásám Irska, půvabné Kelly Reilly a samotnému Gleesonovi. P.S. Líbila se mi autenticita, která z filmu čpí. Kalvárie si na nic nehraje a podává divákovi míru černého humoru a závažnost situace v přijatelných dávkách, obohacených výborným hereckým výkonem Brendana Gleesona.

V srdci moře (2015)

„Zmizte s těmi penězi! I s ďábelským plánem. – Ne, pane. Ďábel má rád nevyřčená tajemství. Hlavně ta, co rozežírají lidskou duši.“ Loňské In the Heart of the Sea mě překvapilo na všech frontách. Film, respektive námět pro film, mě zaujal a snažil jsem se sledovat postup natáčení, plakáty, datum premiéry. Očekávání pak ale nějak opadlo a já jsem film v kině vynechal, trailery nesledoval a možná bych se na něj podíval ještě později. Jediná věc, které lituju je, že sem film v kině vynechal, protože určité části (bouře, setkání s Moby Dickem) museli být na plátně monumentální. Pravda zelenomodrý obraz filmu ubíral na autenticitě, celé to vypadalo furt dost počítačově, ale (!) celý film má své velké kouzlo. Howard oprášil námořnické dobrodružství a ze setkání s velkou Bílou velrybou udělal procítěný zážitek. Chlapácký flm, který diváka nešetří a výpověď stárnoucího námořníka (Brendan Gleeson) je místy velice drsná, surová a emotivní. Jinými slovy, jak jsem se bál, že se budu 2 hodiny nudit, jsem se vážně bavil a propadl sem celé té tragédii o skupině námořníků a Bílé velrybě. Za mě rozhodně překvapení a spokojenost. P.S. Herecké výkony byly dost věrohodné a namaskování vyzáblých a zničených námořníků perfektní. Brendan Gleeson výborný a Cillian Murphy, sic hrál vedlejší postavu, měl poutavý, sympatický charakter, který by dle mě dokázal klidně nahradit hlavní charakter Hemswortha. Jen bych ubral na stopáži, která místy působila utahaně.

Les sebevrahů (2016)

Čekal jsem asi lepší výsledek. Les sebevrahů v sobě měl potenciál, být po dlouhé době solidním hororovým kouskem. Namísto toho, člověk dostal přešlapující nudu, která si během filmu bez udání důvodu podřeže žíly a v závěru se je snaží sešít znovu dohromady. Jinými slovy, kdyby konec nebyl dobře atmosférický, s hodně dobrým hudebním podtrhem a relativně uspokojivou pointou, šlo by celé hodnocení mnohem níž a zklamání z nevyužitého potenciálu by bylo větší. Celý film se nic moc neděje, přešlapuje se na místě, nejde rozpoznat, co je výplodem fantazie hrdinky a co je skutečné. Snad až v závěru si je divák stoprocentně jist, co je skutečnost, a co se vlastně stalo. Tudíž na celou svou délku 87minut, aby se něco dělo jen v posledních ani ne 10-ti minutách, je to podle mě sakra škoda. Sečteno podtrženo slabý průměr. 48%

Santiniho jazyk (2011) (TV film)

„Skrytá oběť je mnohem víc, než křičená pravda.“ Strach, co se thrillerů týče, je mistr v naší tvorbě. Santini má perfektní atmosféru, která je těžká a pomalu se táhnoucí. Celková myšlenka filmu divákovy dá určitě zabrat, protože je relativně těžké se v tempu událostí orientovat v myšlenkách, symbolice a filozofii filmu. Jak tomu ale divák přijde na kloub, stane se z filmu solidní thrillerová jízda. Je sice pravda, že napodruhé bych se asi trochu přemáhal, ale i tak je to zajímavý kousek, který je působivý minimálně atmosférou, perfektní prací s kamerou (zachycení sakrálních budov je skoro hypnotizující) a výbornou hudbou. Stropnický taky není špatný. 77%

Vyměřený čas (2011)

„Mnoho zemře pro pár nesmrtelných.“ Konečně jsem se k In Time po dlouhé době odkládání dostal. Moc se mi do toho nechtělo, ale že by mě výsledek nějak zvlášť překvapil, se říct taky nedá. Utopická budoucnost, která uplatňuje čas, jako měnu není špatným nápadem, celkově je ve filmu X zajímavých myšlenek a scén. Hudba je výborná (snad už jen díky ní, kdyby nic jiného, tak díky ní by stálo film vidět), na tvářičku Amandy Seyfried si člověk taky zvykne relativně rychle a pak už film plyne vcelku solidní rychlostí. Furt se něco děje a myšlenka toho, že využít čas, jak nejlíp člověk může, je víc, než k zamyšlení. Film má působivou a filozofickou myšlenku, solidní zpracování a výbornou hudbu. Jen místy je děj monotónní a přehrává sám sebe. Jinak je In Time určitě solidní záležitostí. 75%

Krampus: Táhni k čertu (2015)

Solidní kousek, který splňuje svůj účel. Divák se baví celou délku filmu a spojení hororové komedie funguje jak má. Konec je lehce diskutabilní, ale celé to má ponurý nádech a samotné ztvárnění Krampuse není až tak špatné. Pravda je, že se divák asi bude těžko bát vraždících perníčků nebo plyšového medvídka, co má v tlamě šrotovací zařízení, ale i tak má film znepokojující nádech, ve kterém solidně pracuje s napětím. Podařená, vánoční, atmosférická podívaná, která ničím zvláštním nepřekvapí, ale zároveň nemá v čem urazit a diváka pobaví. 72%