Hvězdná brána - Satelit (2006) (epizoda)

Hodně napínavý a dramatický díl. Začínáme trochu podivně bez generála Landryho. Přesto je naplánována mise. Pozemský plán se trochu zkomplikuje, pak se zkomplikuje ještě víc. Prometheus je v náročném boji zničen, 3/4 posádky se zachrání na poslední chvíli. A pak tu máme politické vyjednávání a emotivní jednání prezidenta, které vyústí až v přestřelku v hlavním bunkru. A poslední minuta tomu nasazuje korunu. Lidi jsou fakt blbci.

Hvězdná brána - Síla vůle (2006) (epizoda)

Tak tohle se hodně nepovedlo. Díl o tom, jak Baal manipuluje myslí jaffů. Protože by ale tahle (celkem solidní) zápletka na celý díl nestačila, přimíchali jsme do toho ještě jakýsi demokratický návrh jaffů, který tu všichni hrozně prožívají (není náhodou jaffská rada sama o sobě znakem zastupitelské demokracie?). A i to je málo, tak ještě přidáme srdceryvný příběh o kamarádovi Mitchella na smrtelné posteli. Tváří se to jako důležitá epizoda, ale přitom se v ní nestalo vůbec nic podstatného. A navíc je tu plno nelogičností.

Hvězdná brána - Paralelní vzpomínky (2006) (epizoda)

Hrátky se vzpomínkami a pamětí jsme už v SG-1 měli. Ale jejich využití v detektivní zápletce je nové a hodně povedené. Sice je to celé zjednodušené (jen pár postav navíc), ale to nevadí. Mitchell si projde znovu osobním peklem, aby zjistil pravdu. A závěr bych klidně nazval kulervoucí, jak byl dobře vymyšlený.

Hvězdná brána - Čtvrtý jezdec apokalypsy, část druhá (2006) (epizoda)

Tak tohle nabralo nečekané otáčky. Sodani se vzepřeli, poskytli lidem maskovací technologii a pomohli se zajmutím převora. Lidé stále pokračují v hledání léku, trochu se to ještě zamotá. Tohle byla ta slabší část. Ale jaffská linie tu měla pořádné koule. Tealc se zkusil vyjádřit v radě, k ničemu to nebylo. Připravil tedy vzpouru s tím, že Gerak musí uvěřit, že hrají all in. Na chvilku jsem uvěřil, že je Gerak rozseká na cimpr campr a bude po všem. Ale Tealc vytáhl nečekaně silnou kartu. Tak silnou, že Gerak i jako převor pochopil nepravé úmysly Oriů. "Pokračuj a nebudeš mít jinou možnost, než prolít krev bratří... Můžeš začít se mnou. Pokud si mám vybrat mezi odmítnutím a životem v otroctví, pak chci zemřít svobodný." Tahle část byla nejen skvěle zahraná, ale i nadabovaná. Jaffové jsou jasně za 5*. "Když to udělám, zemřu." Zbytek dílu byl slabší, nemůžu tedy hodnotit maximem. Hlavní příběhovou informací v tomto díle je, že Oriové usilují o zničení Antiků.

Hvězdná brána - Čtvrtý jezdec apokalypsy, část první (2005) (epizoda)

Převorský mor na Zemi, povznesený Orlin v těle dítěte pomáhá s nalezením léku a jaffové se interně přou o tom, zda přijmout učení Oriů. Gerak jim do toho ale ve velmi dramatické závěrečné scéně hodí vidle. Se zbraní proti převorům a pravděpodobně i se Sodany to bude v dalším díle ještě zajímavé. Tenhle díl je hodně příběhový, při sledování jsem se ani trochu nenudil. Jen Mitchell při hledání nakažených působil nepatřičně - asi nevěděli, jakou jinou práci mu přidělit. Zajímalo by mě, jak můžou být testy pozitivní, když doktorka ještě nedávno nevěděla, jak nemoc rozpoznat.

Hvězdná brána - Prototyp (2005) (epizoda)

Najdou superčlověka, zkoumají superčlověka, chtějí ho zabít, dostanou zákaz, superčlověk se urve ze řetězu. Opravdu bychom si vzali půlAnubise s sebou na Zemi? Alespoň tu zazní spousta zajímavých informací o povznesení (díky "povznesometru") a generál Landry se tu snad poprvé chová rozumně.

Hvězdná brána - Babylon (2005) (epizoda)

"Hele, děravej pytel s pískem není zrovna nejpřesnější časomíra." Úvodní přestřelka byla sice dramatická, ale taky pěkně pitomá. Kdyby se sodanští bojovníci tajně přiblížili a začali střílet najednou, rozsekali by SG1 na maděru za dvě sekundy. Zbytek dílu o dalším pohledu na víru a přípravě na rituální souboj už jsou o poznání lepší. Závěr se mi líbil a v budoucnu nás se Sodany čeká jistě ještě spousta zábavy.

Hvězdná brána - Návrat vysloužilého boha (2005) (epizoda)

Baal je na Zemi. Jaffové to vědí, ale pozemšťanům to neřeknou a místo toho realizují vlastní špionážní akce. No je jasné, že se to lidem nelíbí, ale diplomatická jednání nikam nevedou a jaffové se s lidmi málem postřílí. Jaffské otroctví bylo, zdá se, nahrazeno arogancí. Pěkně mě s tímhle přístupem štvou. Scénáristi si opět trochu zapřeháněli, tentokrát nechali vybuchnout mrakodrap z naqadahu. Jen nechápu, jak ho dokázali transportovat - jednak je obří a druhak ho přenesli daleko od lodi. To mi po předchozích dílech nějak nevychádza. Aspoň že Sonya Salomaa jako pravá ruka Baala a femme fatale funguje skvěle.

Hvězdná brána - Předsunutá základna (2005) (epizoda)

"Přece si sem nepozvete bezvýznamného goaulda jen proto, že se tváří důležitě. Tak mi alespoň slibte, že ho budete mučit." Prasátko Nerus přijíždí uzavřít velmi podezřelou dohodu s SGC. A SG1 vyráží zničit nebezpečně se rozšiřující pole kolem jaffské brány. "Vynikající. Chci víc kuře, víc kuře!"

Hvězdná brána - Sláva bohům na výsostech (2005) (epizoda)

Úvodní haha pasáž mě zase štvala. Naštěstí pak přišla mnohem lepší část. Tohle je snad první věc, ve které Vala nelhala - že byla goauld. Obhajoba učení Ori u soudu konečně naplno ukazuje zvrácenost celé jejich logiky. Obyvatelé planety jsou postaveni před nemožnou volbu.