• Krátkometrážní

Dreng (2011)

Tenhle snímek mě hodně zklamal. Ještě o to více, že se jedná o severskou filmografii. A přitom samotný námět filmu by nemusel být špatný, kdyby se to sem tam trochu obohatilo o nějakou myšlenku a celkově se to dotáhlo. Musím se přiznat, že jsem se nudila-děj s primitivní zápletkou roztáhnutý tak, že už to snad ani víc nejde. Všechno je naoko tak přecitlivěle puntičkářské, což je fajn, ale pak se tam objeví postavy bez špetky osobnosti, které ono depresivně-syrové prostředí pošlou nadobro do kytek. Rozmýšlím se jestli mám dát jednu, nebo dvě hvězdičky. A vidím to s ohledem na to, že jsem film dokoukala až napotřetí spíš na tu jednu.

Den zrady (2011)

Hezky natočený film, se skvělými herci, dobrou hudbou a zajímavou myšlenkou. Ta se ale oběvuje až tak v posledních pěti minutách a do té doby se neděje nic závratného. Nevidím nic specifického, co bych chtěla filmu vytknout...Jen mi to přišlo po většinu doby takové nemastné-neslané. S celkem jednoduchými a předvýdatelnými zápletkami. Ryan Gosling táhl celý film a škoda že se Clooney neobjevoval na scéně častěji. Konec se podle mého názoru celkem povedl, i když těžko se mi posuzuje, jak moc by na mě vše působilo, kdyby to nebylo tak dobře zahrané.

Hemel (2012)

Na začátku bych chtěla uvést, že tento snímek má ke Studu hodně daleko a pokud vás zajímá tato tematika, tak se na něj určitě podívejte-rozhodně raději naž na Hemel. Nemůžu tvrdit, že by tento film neměl své kladné stránky...Hodně se mi líbilo rozdělení děje do kapitol, podobně jako tomu bylo v dánském snímku Smukke mennesker. Ale paradoxně to nepomáhalo pospojování celého příběhu, který nebyl ani na konci úplně vysvětlen. (pokud tedy vůbec bylo co vysvětlovat. To co se mi ještě líbilo, byla kamera, celková atmosféra a některé scény.( Procházka u moře, nebo "Nebe" na střeše). Jinak mi přišel příběh trochu vyumělkovaný a dotažený do absurdity. Prostě to často působilo jen velmi těžko uvěřitelně a lehce ironicky. Celkově jsem se ale nudila- a to především v první půlce snímku, to je důvod proč dávám dvě a ne tři hvězdičky. Ale jsou to silné dvě.

Na stojáka (2004) (pořad)

To jediné co opravdu stojí za to je Iva Pazderková a její blondýna. Jinak to sice neurazí, ale ve většině případů ani nenadchne.

Mechanický pomeranč (1971)

Zajímavý a silně kontroverzní snímek. Přiznávám se, že to šlo lehce mimo mě a že mi pravděpodobně unikl nějaký hlavní záměr, nebo myšlenka. Takže se cítím při hodnocení silně rozpačitě a nevím, co si mám myslet. Když ale upustím od toho pro mě "velmi podivného poselství" které tento film přináší...tak herecké výkony jsou skvělé, jak už tady bylo nesčetněkrát zmiňováno přede mnou. A to hlavní - hudba. Jen málo filmů je doplněno hudbou, která vystihuje to, co se děje na obrazovce, ale mám pocit, že tady se to povedlo. A klobouk dolů i před člověkem, který snímek sestříhával a v neposlední řadě kamera. Vezmu-li v úvahu, že tenhle film je čtyřicet let starý a že veškeré technologie, které jsou používané dnes jsou (nevímkolikrát) dokonalejší než před těmi čtyřiceti lety, je tento snímek oporavdu skvěle natočen. Mám v úmyslu se za pár let podívat na film znovu. Vážně mě zajímá, jestli objevím to, kvůli čemu je označován za klasické dílo- nebo jestli tento film tvoří tak zajímavým, oblíbeným a vychvalovaným jen kontroverzní povaha, pár šokujících scén+převrtání osobnosti a skvělé herecké výkony. Dnes- za mě hodně silné tři hvězdičky.

Válečníci (1999) (TV film)

K tomuhle snímku jsem se dostala v rámci psaní seminární práce. Musím se přiznat, že se až trochu stydím, že to bylo takhle pozdě. Nechci tady moc zabředávat do historie a do historických faktů, jen snad to, že alespoň částečně se prostřednictvím tohoto snímku můžete dozvěděť co se vážně dělo. Co se dělo v rámci konfliktu před kterým zavírají vyspělé země oči. Spíš než o klasický film se jedná o dokument, ale vše je natočené formou příběhu z pohledu britských vojáků United Nations. Atmosféra je děsivá, vše je doplněné hudbou, která vám doslova drnká na nervy a herci jsou skvělí. To bych chtěla především vyzdvihnout- protože natáčení tohoto snímku muselo být velmi náročené - nejen finančně ale i po stránce restaurátorské......A konec filmu je vážně síla- takové přenesení do našeho světa plného jídla, beze zbraní a mrvol na ulicích. Přenesení, které může být pro kde koho více říkající, než samotný průběh konfliktu.

Long Branch (2011)

Pohodový krátkometrážní snímek. S idilickou i když možná až lehce idealizovanou pointou. Nicméně, celkově se na to dá shlížet z různých pohledů a myslím, že každý, kdo se k tomuhle filmu prokliká si v něm bude moct najít něco pozitivního. To byl pravděpodobně i účel tvůrců a celá ta zimní a celkem i poetická atmosféra v tom jen pomáhá. Takže pokud chcete zahřát u srdce, koukněte na to a zbytečně nad tím nefilozofujte - toť má rada. Jinak herci jsou dobří i když nebylo moc prostoru na to aby se nějak extra projevili. A celý nápad, režie i scénář jsou taky fajn.

Muž, který obešel svět (2009)

Pohled do historie whisky. V hezkém prostředí skotské vrchoviny se skvělým přednesem Roberta Carlylea a vše pěkně doplněné hudbou. To je ale asi tak všechno. V lehce zkrácené verzi by se bezpochyby jednalo o působivou reklamní záležitost. Ale takhle snad jen, že si z onoho proslovu pamatuji pramálo- kvůli množství informací podaných v 6 minutách. A o významu tohoto videa se můžu jen dohadovat. Možná pokud jste vášniví milovníci whisky, pak pro vás bude mít toto dílo větší hodnotu i když netvrdím, že by se jednalo o kýč (nebo něco takového) - to vůbec ne.

"O" (2001)

Povedený snímek zachcující nesmrtelný příběh- nebo alespoň jednu stále a vždy pravdivou myšlenku. A to, že žárlivost je proklatě silná věc. To, že se vše odehrává na střední škole dodává příběhu ještě více té všudypřítomnosti a prostosti celého problému...Myslím tím, jakoby jste slyšeli "jsem žárlivost a přede mnou se neschováte". A to co se vážně hodně povedlo jsou herci- ti byli téměř všichni skvělí. ----"I always wanted to live like a hawk. I know you're not supposed to be jealous of anything, but..."----

Nelítostná rasa (2005)

Příběh který se skládá z hodně dílčích zápletek a pomyslných částí. Nejedná se o žádně veledílo, ale ani ne o propadák. Má to myšlenku, herci jsou dobří a celkový dojem také není špatný. Jen mi trochu vadila ta náhlá změna v druhé polovině snímku, které nebyla tak úplně dotažená a podle mě by si zápletka zasloužila více prostoru- stejně jako některé vedlejší postavy. Nicméně, další natažení stopáže by už bylo neúnosné....(alespoň tedy pro mě). Celkově: vidět se to dalo a snímek se mi i celkem líbil. Znovu ho ale vidět nemusím. Hodně slabé a odřené tři hvězdičky.