• Krátkometrážní

Pro ptáčky (2000)

Roztomilý animák, který ve třech minutách řekne přesně to, co bylo jeho záměrem. Ale mě zpočátku ty zvuky, které ptáčci vydávají, spíš rozčilovaly. Natolik, že musím jít o hvězdičku dolů.

Requiem za sen (2000)

Od začátku jsem věděla, že už jsem tenhle film kdysi dávno viděla, a přestože mě v tom téměř každá scéna utvrzovala, zaboha jsem si nemohla vzpomenout, jak film dopadne. A už vím proč - ten konec je totiž tak nechutnej, odpornej a realistickej, až jsem to radši podvědomě vytěsnila. Ano, uznávám, že je to velmi efektivní film, s velmi zajímavým scénaristickým a hudebním konceptem, ale já se při první polovině celkem nudila, takže plnou palbu dát prostě nemůžu. Svým způsobem ovšem chápu, čím si získal své místo v první stovce nejlepších a nejoblíbenějších filmů.

S milenkou mé matky (2000)

Bizarní a silně nekorektní film, který je natočený s neuvěřitelnou lehkostí. Moje islandská premiéra dopadla na jedničku. Ne že by film neměl žádné mouchy, s hlavním hrdinou jsem chvilku měla problém se ztotožnit, ale pak už to všechno odsýpalo v šíleném tempu, naprosto nezastavitelně a bezhlavě - a já se královsky bavila. Hlynur je moderní isladnský hrdina, který ztělesňuje snad všechno, čeho se v dospívání bojíme a s čím bojujeme. Jenže on má navíc to "štěstí", že se mu jeho noční můry vyplní, vlastně že je realita dokonce předstihne. A on se s tím vypořádává po svém... Naprosto dokonalá scéna ve sněhu těsně před dokoncem mě úplně odzbrojila. Velmi, velmi silné čtyři hvězdičky.

Americká krása (1999)

Americké drama, který působí tak realisticky, až to bolí. Naprosto zaslouženě získalo místo v první stovce nejlepších i nejoblíbenějších filmů. Kevin Spacey vyvolává rozporuplné emoce, člověk ho lituje a zároveň nenávidí, protože krize středního věku ve spojení s tím, jak se k němu chovají manželka i dcera, to musí být opravdu na palici, ale přece jen v nás jsou zakořeněné také nějaké rodinné hodnoty...

Byl jsem mladistvým intelektuálem (1999)

Jo, v devadesátých letech u nás některé filmové počiny ještě stály za to! Má to šmrnc, je to správně švihlé a konec vás naprosto rozseká! :-D

Futurama (1999) (seriál)

Jedno z mála sci-fi, které si probojovalo cestu až k mému srdci. Má na tom samozřejmě svůj podíl znatelný rukopis tvůrců Simpsonových. Úžasné osobité postavy, z nichž si člověk asi jen obtížně vybere tu nejoblíbenější (no schválně, máte radši Frye, Leelu, Bendera nebo Dr. Zoidberga?), ulítlé dialogy, perfektní humor... zkrátka animovaný nářez, který si nesmíte nechat ujít... :-) 90%

Ospalá díra (1999)

Nezaměnitelná burtnovská atmosféra, ze které vás ale tentokrát bude slušně mrazit. Depp je prostě nenahraditelný, dokáže se stylizovat do jakékoliv role. Ospalá díra je děsivá, temná, napínavá a skvěle hudebně podložená... prostě další lahůdka od mistra Burtona, klaním se!

Pelíšky (1999)

Všeobecné hodnocení tohohle filmu mi přijde ve stylu "tak abychom tedy taky mohli říkat, že máme nějakou tu perlu v české kinematografii 90. let". Není to zábavné, těch pár vtipných scének to opravdu nezachrání, Donutil je nesnesitelný, atmosféra let 1967-8 je zde stavěna na odiv, jako kdyby šlo o něco strašně vtipného a stálo to za zopakování, protože ti lidé přece žili v úžasném světě vzájemné lásky, úcty a podpory v rodině a semknutě se navzájem bránili proti nekalým živlům v okolí. Pokud tohle hodnotíme jako náš nejlepší film, co si pak o nás svět musí myslet?!

Spalující touha (1999)

Asi ve třech čtvrtinách filmu jsem měla pocit, že všechny ty existenciálně-impresionistické a zároveň realistické obrázky a věty, které na mě Kubrick chrlí, opět zůstanou nezodpovězeny. A dlouho se mi nestalo, abych po posledním slovu ve filmu chytla tak upřímný záchvat smíchu. Pointu to tedy nakonec mělo: Marry me and fuck me. Fuck just me and fuck only me - forever! :-) Nádherná Nicole, okouzlující Tom, mnoho geniálně vybroušených vedlejších postav (nevím proč, ale nejvíc mě z nich oslovila Leelee Sobieski), přehrávaná hysterie, která ale po zamyšlení zcela odpovídá běžným lidským stavům... za mě 4,5* - tu poslední půl hvězdičku bohužel nemohu dát kvůli hudbě Jocelyn Pook, která asi pro tento film neměla čas skládat, tak si nahrála pohou sekvenci lazení klavíru...

Šestý smysl (1999)

Bruce Willis a Haley Joel Osment v duchařském filmu, kterému se jen tak něco nevyrovná. A jejich hereckým výkonům samozřejmě také ne. Tohle je lahůdka, kterou by měli povinně zhlédnout všichni příznivci thrillerů s překvapivou pointou a perfektně propracovaným scénářem. 95%