• Válečný

Stíhači Red Tails (2012)

Jedna hvězda za téma, druhá za Cubu Goodinga jr. Zbytek totální odpad - reálie, příběh, zpracování. Totální zklamání z nevyužití potenciálu. Já už čekal jen netvory a laserové bitvy. Pokud chcete vědět něco o letcích z Tuskagee, odkazuji na Letecké stíhače v boji (Dogfights, 2006).

Přímo nad hlavou (1949)

Skoro neznámý film - škoda. Nádherná studie, jak se stát z člověka velitelem a přežít - Memphis Belle z opačné strany. Perfektní zachycení reálií. Pro Big Beara: P-47 byl ve výzbrojí RAF i USAF, Bf-109 létal jako Buchón ve Španělsku, jinak vlastně nikde. Letové záběry pocházejí nejspíš z původního dokumentu The Memphis Belle: A Story of a Flying Fortress. Úžasná záležitost.

Olověná vesta (1987)

Celou dobu dumám hlavně nad tím, který idiot tomu dal český název. Vytáčelo mě to natolik, že jsem nespěchal se shlédnutím, což bylo nakonec dobře, protože jsem si mezitím něco přečetl o válce ve Vietnamu. Takže Kubrick spolu se Stonem (Četa a Narozen 4. července) a Randallem Wallacem (Údolí stínů) jsou asi jediní, kdo popsali Vietnam očima vojáka podle skutečnosti. Tedy stejně jako ti, kteří tam byli a napsali o tom. To oceňuji. Ten výcvikový tábor je taky dost přesný. Ono totiž bylo účelem výcviku vyřadit ty neschopné vyrovnání se s tím, co je čeká - včetně stresu a pro řadového vojáka nepochopitelných rozkazů. Takže palec nahoru za věrnost, řemeslo a příběh.

Bitva o Hill 60 (2010)

Válečňák z 1. světové a ještě podle skutečnosti. To jsem musel vidět! A stálo to zato. Navíc na rozdíl od současné US produkce odpovídá realitě. Jen bych s chutí zakousl toho dobráka, co přeložil název. Boj o kótu 60 by znělo podstatně víc česky.

Donšajni (2013)

Klobouk dolů před panem Menzelem. Pořád ještě umí. S nadhledem, porozuměním vypráví příběh provinční opery a provinčních lidiček. A přidává spoustu krásné muziky, což píšu i přesto, že operu obecně nemusím. Nějak nechápu odsuzující komentáře - co je špatně na tom, že každý režisér prostě není Forman nebo Kačer? A že chce být svůj? A jen tak na okraj: znám spoustu podobně bizardních postaviček (ve svém okolí), takže mi tenhle film připadá naprosto realistický.

Noc v muzeu 2 (2009)

No jo no, looser Ben Stiller zase zachránil svět... Ale to kolem - Amelii Erhartovou trefili přesně, komedie kolem Napoleona a Al Caponeho, odskok k Red Tails, to je přesné! Stejně jako parodie kolem Aba Lincolna.

Absurdistán (2008)

Stejně praštěné a neuchopitelné jako "Muži, co zírají na kozy". Jinými slovy dost dobrá zábava. Pokud máte náladu a spolknete to.

10 položek a méně (2006)

Parádní pohodovka, úžasná konverzačka, Paz Vega je nádherná!

Letka 633 (1964)

Naprosto úžasná mosquita, barevně a v plné kráse. Vybavení letišť částečně dobové, částečně odpovídá době natáčení. Ale stejně, tohle už dnes líp nikdo nenatočí - pro Hollywood to není dost akční a ostatní nemají dost peněz na efekty. Jinými slovy, pošušňáníčko pro letecké fandy, nic moc pro obecného diváka.

Král džungle (1997)

Konečně po dlouhé době komedie bez fekálního humoru. Lehce upocené, lehce banální, ale ideální oddechová jednohubka. Ten šedivý mazlíček byl naprosto úžasný.