Spojenci (2016)

Roberta Zemeckise mám coby režiséra velmi rád, a tak jsem rád za každý nový film, s kterým se vytasí. Tentokrát si vybral za téma druhou světovou válku, což je u něj trochu nezvyklé, ale bylo vidět, že mu to nedělalo žádné větší potíže. Brad Pitt v hlavní roli nezklamal, ale ani vyloženě nenadchnul. Já už mu ten jeho jednotvárný kamenný výraz bez sebemenšího náznaku emocí prostě moc nevěřím, ale přimhouřil jsem obě oči a film jsem si užíval i bez přemýšlení o jeho obličeji. Marion Cotillard zahrála podle mě lépe než její mužský společník na scéně, neboť jsem ji její výkon hlavně uvěřil. První třetina v Casablance byla výborná, jen je škoda, že hlavní vyústění atentátu na německého velvyslance trvalo jen necelé dvě minuty. Zemeckis to má v ruce, tak trochu nechápu, že celkově přestřelek ve filmu nebylo mnoho. Jinak kulisy a atmosféra byly na špičkové úrovni, tam se nedá nic kritizovat. Malinko film podle mě kosí romantické pojetí filmu, protože toho bylo trošku moc a v některých chvílích už to byl pořádný slaďák. Myslím si, že závěr ten film celkově zachránil a vynesl o pár pater výše, protože jsem v jednu chvíli přemýšlel i o třech hvězdičkách. Takto to je 77 %

Den patriotů (2016)

Tak tady Berg zužitkoval své dosavadní zkušenosti a dokázal to převést na filmové plátno bez žádné výraznější chybičky. Berg u mě patří mezi režisérskou smetánku, prostě na něj nedám dopustit. Tentokrát si vybral dosti veřejně známou událost, která v roce 2013 určitě na nějakou dobu zatřásla celým světem. Jednoduché téma k zrežírování si opravdu nevzal, ale vypořádal se s tím, jak se patří. Herecké obsazení je zde nadmíru kvalitní, co jméno, to ve filmovém průmyslu pojem. Ze začátku to mělo sice pomalé tempo, ale po výbuších se to rozjelo do hodně vysokých otáček a už se to vlastně ani nezastavilo. Kombinace filmu a dokumentárních vsuvek by leckomu mohla přijít na takový film ubohá, ale Berg to má v merku a mě coby diváka to ještě více upoutalo. Kamera a hudba je přesnou šablonou jeho stylu, jako kdybych se znovu díval na Království. Nejlepším momentem zde byla skoro až desetiminutová sekvence nepřetržité přestřelky ve Watertownu, která byla zkombinována s efektně vypadajícími výbuchy bomb. Tak syrovou, autenticky vypadající a dokonce i husí kůži nahánějící přestřelku jsem dlouho neviděl. Na tom je přesně vidět mnohaletá praxe, neboť zkoordinovat natáčení něčeho takového není nic jednoduchého, notabene s takovým skvělým finálním výsledkem. Jistá podobnost s Mannovým Heatem v tom rozhodně byla. Závěr s pravými lidmi, co tuto událost zažili na vlastní kůži, docela dost ždímal emoce, ale kdyby to tam nebylo, tak bych byl snad i naštvaný. Uvidíme, co nám Berg přinese v následujících letech. Tento rejža má před sebou pár let zářivé budoucnosti, tak se podle mě máme na co těšit. Za mě dávám 92 %

Okamžik zlomu (2007)

Zajímavé krimi s perfektně vykreslenou a tajemnou atmosférou, kde si jednoznačně ukousl největší kus dortu Hopkins se svým výkonem. Jeho tvář je nesmazatelně zapsána jako tvář Hannibala Lectera a i zde tak prostě vypadá, což filmu zajisté přidává bodíky navíc. Ryan Gosling zde byl v počátcích své herecké kariéry, ale vůbec nezahrál špatně. Byl důstojným soupeřem pro Hopkinse a dialogy mezi nimi měly patřičnou šťávu, které film vyhoupávaly o stupínky výše. Ale ostatní herci mi přišli tak trochu na vedlejší koleji, svými výkony za zmíněnou dvojicí zaostávali. Jak jsem již zmiňoval, tak atmosféra byla na úrovni, u ní žádné výtky ani mít nemohu. Ale scénář měl prostě a jednoduše nějaké díry, kde se buď nic nedělo a coby divák jsem si film patřičně neužíval, anebo mi se mi tyto momenty vůbec do dané situace nehodily. Kdyby toto více vyvážili a dali do filmu ještě pár dialogů, přemýšlel bych o větším hodnocení. Film Obhájce z podobného prostředí mě zaujal více. Takto to je 73 %

Spravedlnost - Epizoda 2 (2017) (epizoda)

Druhý díl byl o maličký kousek horší, ale pořád je to z české tvorby za poslední dobu top. Příběh se v druhém díle začíná více zamotávat, což je na jednu stranu dobře, neboť z pozice diváka nevím, co nás v následujícím závěrečném díle čeká, ale může se to otočit i na zápornou stranu, pokud tvůrci neukočírují příběh a ten spadne do alogického šedého podprůměru. Všichni herci kralují, nejvíce asi Malý, který se mi svým výkonem postupem času vrývá víc pod kůži. S takovým slizounem bych se kamarádit nechtěl. I ve druhém díle jsem se dočkal pár infarktových momentů, které naštěstí neměly pro hlavního hrdinu nějaké fatální následky. Musím pochválit to, jak skvělým způsobem jsou zde vykresleny nedostatky a vroubky každé z postav. Nikdo není nevinný. Uvidíme, čeho se dočkáme na závěr. Už se nemůžu dočkat. Za mě dávám 86 %

Okupace (2015) (seriál)

V poslední době jsem unešený severskou tvorbou, protože začíná válcovat skoro veškerou konkurenci na poli detektivek a kriminálek. I proto jsem se na Okupaci nesmírně těšil a ona mě tak trochu zklamala. Seriál začíná velmi dobře, seznámí vás s hlavními postavami a uvede vám na pravou míru zápletku. Ona samotná zápletka má něco do sebe, ale zajímavě vypadající zvraty kosí někdy několikaminutové chvíle, kdy jsem se fakt nudil. Film balancuje mezi politickou a detektivní složkou, což by nebylo tak špatné, ale ona ta politická je většinou pro diváka nezajímavá. Abych jen nekritizoval, tak pár momentů bylo perfektně zvládnutých, např. výbuch auta, který mě dost překvapil. Severské kulisy byly příjemnou změnou od již tak profláknutých amerických městeček. Nejlepší postavou byl asi norský premiér, neboť hlavní hrdina podle mě nedostával tolik prostoru, kolik by si doopravdy zasloužil. Určitě někdy dám seveřanům v televizní tvorbě šanci, ale musím si dát pauzu. Okupace mě tolik nepřesvědčila. Za mě dávám 64 %

Zjizvená tvář (1983)

Tak tady De Palma s perfektním scénářem Stonea zabodoval na plné čáře. Nebýt ale Al Pacina, tak bych si zajisté ten film neužil tak, jak jsem to dokázal. Jako gangsterka to vybočuje z normálu, ale přesně toto se mi na filmu líbilo. Zasazení na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let na mě po celou dobu dýchalo nostalgií, filmy s takovou tématikou se do této doby prostě hodí. Dialogy jsou nestandardní, někdy možná až trochu za hranicí nevkusu, ale filmu to přihodilo bodíky navíc, neboť se divák více vžije do děje. Al Pacino se svým španělským přízvukem a některými, pro mě nezapomenutelnými hláškami, byl fakt skvělý. Úplně z něj vyzařoval mafiánský odér na míle daleko. Film se s brutalitou prostě nepáral, krev je zde na denním pořádku (je pravda, že scéna z motorovkou byla možná už příliš). Neříká se mi to snadno, ale Pacino možná překonal svůj výkon v Kmotrovi (minimálně určitě dorovnal). Zatímco v Kmotrovi z něj převážně vyzařovala jistota a klid, tak tady to byl prostě cholerik se vším všudy. Konečné vyústění bylo nejlepším zakončením, jaké jsem si mohl vysnít. Brutální, elegantní a přece i dojemné. Někdy si prostě Scarface budu muset zopakovat, neboť je to kinematografická lahůdka. Za mě dávám 93 %

Desierto (2015)

Solidní filmeček, který je přesně ideální na večer, kdy opravdu nepotřebujete nic tak hodně promyšleného a chcete hlavně vypnout mozek. Jonas Cuarón se doposud ukazoval u filmů spíše jako pomocník svého otce, ale tady měl dohled nad filmem již z pozice režiséra. Desierto vás asi nepřekvapí svou chytrostí, ale spíše zajímavým prostředím a ještě zajímavější postavou amerického muže, který nemá rád mexické uprchlíky a najevo to dává dost neortodoxním způsobem. Krajina je opravdu nehostinná, chválím za to, že se celý film natáčel v exteriéru, neboť to filmu přidalo na autentičnosti. Co musím zkritizovat, tak jsou pro mě postavy Mexičanů, které mě coby diváka nijak svými výkony moc nepřesvědčovaly. Některé chvíle jsou zdlouhavé, jiné mě zase zvedaly ze židle svou pečlivou a perfektní gradací, zejména ta scéna se psem a světlicí v kaktusech, z které mi běhal mráz po zádech. Závěr mě dost zklamal, neboť mi to přišlo useknuté. Když to celkově shrnu, tak potenciál se podle mě podařilo vyplnit. Tady se ani nedala očekávat nějaká pecka. Výkon J.D.Morgana a některé dechberoucí momenty mě nutí filmu dát 67 %

Crash (2004)

Konečně jsem se dostal k tomuto filmu, který jsem chtěl vidět již pěkný čas zpátky, ale vyšlo to až teď. Na to, že to je oskarový snímek za rok 2006, tak jsem asi čekal o něco málo lepší film, který by ve mně zanechal nějakou hlubší stopu. Tím ale nechci říct, že by film nebyl dobrý. Postupné proplétání příběhů jednotlivých postav mám rád, ale tady mi to v některých chvílích přišlo až trochu vynucené a krkolomné, až se mi nechtělo věřit, že by se to tak ve skutečnosti mohlo stát. Herecké výkony jsou s hudbou asi tím nejlepším, co film poskytl. Vyzdvihl bych výkon Matta Dillona, který se proměnil z arogantního muže na někoho, u koho převažují ty dobré skutky nad těmi špatnými. Jinak i Don Cheadle nebyl vůbec marný. Prostě a jednoduše se příběh rozbíhal s velkým potenciálem, který ale na konci nebyl plně využit, což je nesmírná škoda. V celkovém součtu je to nadprůměrný film, který ale oplývá nedostatky, které já i s přimhouřením obou očí nemůžu přehlížet. Za mě dávám 74 %

Spravedlnost - Epizoda 1 (2017) (epizoda)

Jak jsem se dozvěděl, že běží nový kriminální trojdílný seriál, kde se v hlavní roli objevuje Ondřej Vetchý, tak jsem ani na moment nezaváhal a hned jsem se do něj pustil. Po prvním díle jsem snad nenašel ani jeden zápor. Příběh je dost odlišný od normálního typu kriminálek, protože vraha známe již od úvodu, ale je to příjemná změna od pořád stejného stereotypu. I zápletka má něco do sebe. Vetchý v hlavní roli září a zase ukazuje, proč je jedním z našich hereckých es. První díl přinesl i hodně vedlejších rozvětvených příběhů, tak doufám, že se jim to skloubí dát dohromady. Kamera je na české poměry skvělá, to stejné se dá říct i o hudbě, neboť takovou bych u tuzemského snímku nečekal. Těším se na druhý díl a doufám, že velmi nadějný rozjezd nezkazí nějakou zbytečnou chybou. Za mě dávám 88 %

Smrtící bumerang (1996)

Tak tohle si teda nechám líbit. Jen kdyby byl takový každý film. Před nějakým měsícem, jsem ani nevěděl, že něco jako Smrtící bumerang vůbec existuje, teď mohu konstatovat, že je to opravdu dechberoucí zážitek. Stejně jako u O myších a lidech to zde táhla hlavní postava v zásadě sama. Již v prvním záběru jsem věděl, že Billy Bob Thornton předvede famózní výkon, z kterého budu mít otevřenou pusou ještě dlouho po konci. Divím se, že nevyhrál Oskara, protože si to bezesporu zasloužil. Trvalo sice nějakou chvíli, než se film rozjel, ale vůbec mi to nevadilo. Atmosféra zde byla na úrovni, každým okamžikem gradovala výš a výš a já coby divák věděl, že to může skončit jenom jedním způsobem, a to katastrofou. Abych nechválil jen Thorntona, tak Dwight Yoakam zahrál roli slizkého agresora výtečně. Také minirole Roberta Duvalla měla něco do sebe. Konec byl skvělý. Já už ani nevím, co psát dál. Shrnu to asi takovým způsobem: Kdo film ještě neviděl, tak ať to ihned napraví. Nebudete litovat, že jste tomu věnovali svůj čas. Za mě dávám 91 %