Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Nepovažuji se za nějakého mega fanouška ságy okolo Harryho Pottera, ale přesto se mi série líbila a teď mohu tvrdit, že jsem poněkud zklamán ze zpracování z tohoto světa. Má to určité aspekty, ve kterých film vyniká, ale jsou zde i takové, kde to už není tak slavné. Vizuální stránka je po všech stránkách skvělá a líbivá, ale to se dá očekávat u filmu s tak vysokým rozpočtem. Film opravdu vypadá krásně, jen mi to někdy přišlo dost umělé. Ačkoliv má film mnoho prvků z "kouzelného světa", tak mi nějakým záhadným způsobem unikala ta podobnost a provázanost. Prostě mi to v některých momentech nezapadalo do světa kluka s jizvou na čele. Herci mi fakt přišli jako pěst na oko, od Redmayna jsem očekával lepší výkon a ne jen jeden výraz. Jediným, kdo stojí za pořádnou zmínku, je Farrell. Ten mi do své role padoucha překvapivě pasoval. Akční sekvence na mě působily ne dost propracovaným dojmem. V závěru jsem očekával pořádný souboj s hůlkami, kterého jsem se vůbec nedočkal. A to zamrzí. Celkově si myslím, že to je ideální film pro malé děti, kteří přecejen ocení spíše zábavu než nějaký promyšlený děj. Film má potenciál, a to opravdu vysoký, ale zpracování zatím pokulhává. Uvidíme, co bude dál. Hodnocení: 64 %

Přeber si to (1999)

Když narazím na film s De Nirem, který je shodou okolností gangsterkou, tak má skoro vždy potvrzenou a zaručenou stoprocentní kvalitu. Tentokrát tady De Niro hraje roli mafiána ( a ono co vlastně jiného), který má pořádné deprese a v jednom kuse zažívá pocity úzkosti. Celý film je prošpikován vtipnými a zábavnými momenty, které nejsou vůbec trapné. Pořádně jsem se u nich nasmál. Líbí se mi, jak je film pojat sice odlehčenější formou, ale někdy je narušen opravdu vážnými vsuvkami, které divákovi připomínají nehostinné mafiánské prostředí. Crystal v roli psychiatra dodal filmu špetku geniality navíc. Celkově chci pochválit kvalitní scénář, kde nenajdete žádné výraznější chyby. A ještě bych chtěl udělit pochvalu těm, kteří vybírali lidi do vedlejších rolí. Zejména lidé ztvárňující mafiány vypadali jako typičtí sicilští brousci, s kterými si není radno zahrávat. Dvojku si asi navzdory nízkému hodnocení budu muset pustit také. Na plný počet hvězd tomu chybí kousíček. Za mě dávám 84 %

Hra o všechno (2017)

Spojení Jamie Foxx a opravdu dost drsná krimi ? Toto se už jednou ujmulo v Miami Vice, na které jsem si ihned vzpomněl po tom, co jsem viděl úvodní plakát k tomuto filmu. Baran Bo Odar byl pro mě doposud velkou neznámou, ale teď mi teda ukázal, že v něm něco je. Sleepless mě překvapilo svým tahem na bránu, všechno pěkně odsýpalo bez nějakých zbytečnějších momentů. Jamie Foxx byl trefou do černého, jeho zakaboněná tvář (v zásadě se tak tvářili ale všichni herci) mi na takového typu policisty sedělo. Ve vedlejší roli bych chtěl pochválit i Harboura, který mi přišel po celou dobu sympatický, ačkoliv to nebyl žádný beránek. Jak tady všichni už asi posté omílají, tak scénář určitě nebyl z kategorie těch nejkvalitnějších, ale že by byl až tak tragický ? S tím nemohu souhlasit. Pár nelogických momentů bych našel, ale nic, co by mě nějak více vyvedlo z míry. Bitky jsou fakt drsné, naturalistické, opravdu takové, jaké bych si představoval v každém akčním filmu. Děj sice probíhal pouze v kasině nebo kolem něj, ale mě to přišlo jako dobrý nápad. Závěrečná sekvence v garážích byla skvělá stejně jako ta následující v autě. Asi se mnou většina nebude souhlasit, ale já bych dvojku prostě a jednoduše chtěl. Potenciál stát se nadprůměrnou sérií to má. Za mě dávám 81 %

Vesmírní kovbojové (2000)

Od Eastwooda jsem zvyklý na filmy s vážnou tématikou, ale překvapil mě filmem, který je pojat odlehčenější formou. Sice je to film z roku 2000, ale při jeho sledování jsem si fakt místy připadal, jako kdybych byl přesunutý do osmdesátých let. Zažíval jsem docela nostalgickou atmosféru a jsem za to velmi rád. Kdyby se režie ujmul někdo jiný než misrt ve svém oboru, tak by to mohlo dopadnout katastrofálně, ale Eastwood si to pohlídal a ke všemu nám dávkoval vtipné hlášky coby hlavní hrdina. Herecké obsazení je opravdu tím nejhlavnějším tahákem, byl to jeden z faktorů, proč jsem si tento film na zhlédnutí vybral. Nezapomenutelný český dabing našich předních dabérů tomu dal ještě něco víc, někdy jsem se mohl smíchy potrhat. I triky nebyly nejhorší, vesmírné sekvence mě opravdu zaujaly.Film trochu ztrácí, když přesedá z komedie na vážnost, ale takových momentů vyjma konce zde moc nenajdete. Po dlouhé době výborná odreagovačka. Někdo to člověk potřebuje. Za mě dávám 76 %

Smrt ve tmě (2016)

Remake Lesního ducha z roku 2013 opravdu nebyl mým šálkem kávy, ale i tak jsem Alvarezovi dal ještě jednu šanci. Jsem rád, že jsem tak učinil. Smrt ve tmě aspiruje na jeden z nejlepších a nejoriginálnějších filmů s hustou mrazivou a opravdu neočekávanými zvraty, které mi docela vyrážely dech. Ani bych tento film nenazval hororem, on je to spíše dost hutný thriller. Film začíná docela nevinně, seznámí vás s hlavními postavami, vy si k nim postupně vytváříte nějaký citový vztah. Jakmile ale zaklapnou dveře od domu, tak se to nesmírně rychle rozjelo. Chtěl bych pochválit scénáristy, protože samotný scénář neměl žádné díry a vše dávalo smysl, což je u takových typů filmu spíše zázrakem než samozřejmou věcí. Akce s napětím a klidové sekvence jsou v přesném poměru, v jakém mají být. Stephen Lang sice toho za celý film moc nenamluvil, ale věřte, že do domu takového magora a zvrhlého člověka byste se dostat nechtěli. Jeho postava měla řádné charisma. I když jsem coby divák věděl, že hlavní postavy nejsou takoví beránci, tak jsem jim držel palce po celý film. Konec byl strhující. Trochu bych to přirovnal k Jezeru smrti. Beznaděj a pesimismus ze Smrti ve tmě číšily na každém kroku. Skvělý film. Ještě bych chtěl na závěr připomenout jednu věc, a to jméno Fede Alvarez. Myslím si, že jsem o něm neslyšeli naposled. Za mě dávám 89 %

Zhasni a zemřeš (2016)

Jeden z nejočekávanějších hororů minulého roku konečně skončil v mé tabulce "Zhlédnuté filmy". Nerad to říkám, ale čekal jsem to o mnoho lepší. Režiséra omlouvá ten fakt, že to je jeho prvotina, když nepočítám jeden krátkometrážní filmeček. Nápad má něco do sebe, na této půdě film jen a jen boduje. Ale zpracování dost pokulhávalo. Příběh mi přišel dost fádní, ničím nevyčnívající, již alespoň tisíckrát zfilmován někým jiným. Herecké obsazení nebylo zas tak špatné, to určitě ne, ale že bych z nich byl nadšený ? To se jednoznačně říct nedá. Lekaček bylo dost, což je na jednu stranu kladem, ale některých momentech působily vynuceným dojmem, což je špatně. Kdyby bylo lépe vysvětleno vše, co se točilo kolem bytosti Diany, tak bych zvažoval i vyšší hodnocení. Záverečných cca 10 minut v domě bylo asi nejlepších, mělo to správné grády, příjezd policejní hlídky a její následné vymazání z povrchu zemského film vyhouplo z průměrných vod. Jen ten konec na mě zapůsobil, že fakt nevěděli, jak to mají zakončit. Znovu se na to rozhodně koukat nebudu. Za mě dávám 62 %

1492: Dobytí ráje (1992)

Ridley Scott musel v mládí prostě a jednoduše získat čuch na historické filmy, neboť to má v ruce. Již Království nebeské byl nesmírně kvalitní film, který ale nebyl u mnoha diváků přijat nikterak dobře, což doteď moc nechápu. 1492 se rozjíždí dost pomalým tempem, varuji ty, kteří nemají rádi delší filmy. Film je sice rozvleklý, ale jako vždy u Scotta velmi poutavý, po technické stránce bezchybný a i napínavý. Docela dost nechápu, co se Američanům nelíbilo, že do role Kolumba byl vybrán Gérard Depardieu. Podle mě to byla bezchybná volba, která se mnohonásobně vyplatila. Možná neoplývá perfektní angličtinou (film jsem viděl s CZ dabingem, tudíž nemohu soudit), ale připomeňme si to, že Kolumbus byl Ital, a tak tady nemá cenu řešit "prapodivný" anglický přízvuk. Depardieu zahrál opravdu fantasticky a věrohodně, role Kolumba mu byla šitá přesně na míru. Atmosféra 15. století z filmu sálá na každém kroku, zajisté jev tom vidět tučný peněžní rozpočet. Na domorodé obyvatele jsem čekal dlouho, ale stálo to za to. I jsem se dočkal nějaké té akce. Velmi nadprůměrný film, kterému chybí kousíček k plnému počtu hvězd. Za mě dávám 86 %

Doktor Strange (2016)

Takže tu máme opět nějakou tu další Marvelovku, tentokrát trochu z jiného soudku. Příběh a mystiku kolem Doktora Strange z komiksů moc neznám, ale pamatuji si, jak mě prvotní trailer opravdu mile překvapil. Nikdy bych asi neřekl, že se hororový režisér Derrickson pustí do komiksového filmu, ale on se nebál a ukázal, že talent v něm dříme nejen na na tento žánr. Cumberbatch v roli hlavního hrdiny zaválel, přestože jsem si ho nemohl před začátkem v této roli vůbec představit. První polovina byla fakt perfektní, jen začátek měl malinko pomalejší rozjezd. Když se ale děj přenesl do výcvikového tábora v Káthmandú, tak se to rozjelo tím správným směrem. Ale jak minuty filmu ubývaly, tak zároveň přibývalo i nedostatků, které prostě nemohu přehlížet. Triky zafungovaly skvěle, pro diváka to musela být pořádná pastva pro oči, ale závěrečných cca 20 minut byl už přehnaný digitální nepořádek, v kterém jsem se i já (takový milovník triků) ztrácel. V porovnání s Kapitánem Amerikou z minulého roku bych řekl, že to je na podobné úrovni. I tak jsem si film patřičně užil, párkrát se pořádně zasmál a problémy týkající se samotného filmu jsem začal řešit až po konci. Za mě dávám 76 %

Hořící Mississippi (1988)

Pro mnoho lidí je to určitě velká neznámá, ale jsem setsakramentsky rád, že jsem film mohl vidět. Je to fakt kinematografická lahůdka. Již téma mě velmi zaujalo, filmů s motivy rasové nesnášenlivosti a ku klux klanu na jihu USA v minulém století moc není, a tak jsem coby divák ocenil možnost si rozšířit své obzory v dané problematice. Když se teď dívám na seznam filmů od Alana Parkera, tak se ani nemohu vůbec divit, že skoro všechny filmy má s červeným hodnocením. Ten režisér je fakt mistr. Film mi celkově svým zpracováním a hlavně pojetím připomněl filmy od Stonea. Hořící Mississippi se může pochlubit výborně gradovaným příběhem, který je založen na skutečné události. Hlavní herecká dvojka byla úžasná, herecké umění Hackmana je nevyvratitelné, to, co tady předváděl, nemá obdoby. Jeho postava byla snad tím nejlepším, co film nabídl. I samotná atmosféra filmu byla mrazivá, dialog mezi Hackmanem a Rookerem byl vystupňovaný až na úplný vrchol. Asi bych se měl začít soustředit na starší filmy, neboť jich je hodně, a teď vím, že některé z nich se stoprocentně vyplatí vidět. Hořící Mississippi je toho živoucím důkazem. Za mě dávám filmu 91 %

Vesmírný pirát Kapitán Harlock (2013)

Japonských animovaných filmů jsem viděl za svůj život určitě již pár, ale Aramaki je prostě a jednoduše na míle vzdálený své nejbližší konkurenci. Jeho filmy mají samozřejmě nádhernou vizuální stránku, ale mohou se pochlubit i ucházejícím příběhem. Kapitán Harlock je toho živoucím důkazem. Co se týče samotné grafické stránky, tak tam se nedá nic vytýkat, protože lepší to prozatím být ani nemůže. Vždy mě fascinovalo, jak u takových filmů tvůrci udělají pro diváka nesmírně líbivou podívanou, a zároveň i zajímavě vytvořené světy a vše kolem nich. Sci-fi animáky mají prostě něco do sebe. Příběh zde určitě není na vedlejší koleji. Ne, že by to byla úplná hitparáda, ale ostudu to zajisté filmu nedělá. Na film jsem se díval v japonském originálu, ale vůbec mi to nevadilo. Bylo zajímavé vidět film jinak, než v češtině nebo angličtině. Nejlepšími aspekty filmu byly skvěle zpracované vesmírné bitvy, které mým očím přímo lahodily. Má to určitě pár děr ve scénáři, ale v celkovém součtu nadprůměrná podívaná. Za mě dávám 76 %