Nepříčetná (2018)

To takhle Soderbergh jednou dostal nápad natočit film ve 4K pomocí mobilu Iphone, jehož je vlastníkem. Což o to, nápad netradiční, doteď to vlastně nikoho nenapadlo, zajímavě se na to dívalo. Ale i tak jsem asi očekával něco víc. Z hlediska obsazení nemám sebemenší výtku, Claire Foy již párkrát dokázala svou hereckou kvalitu a zde to jen potvrdila. Kamera si mnohokrát vybrala jako centrum dění její obličej a mimiku na pár desítek sekund, zvládla to jako naprostá profesionálka. Příběh z léčebny mohl být propracovanější, ta zápletka se stalkerem se jevila zprvu vskutku zajímavě, ale když jsem se nad tím trochu hlouběji zamyslel, tak zas taková paráda to nebyla. Našel jsem tam pár scénáristických nedostatků, prapodivné chování postav se zde objeví jakbysmet. Ke konci to začalo nabírat konečně grády, dojde i na pár úmrtí, hlavní záporák slušný slizoun. Samotný poslední scéna z restaurace s otevřeným koncem pro hlavní hrdinku docela uspokojivá. Nic světoborného nečekejte, když si zvyknete na tu kameru, tak čekejte slušný thriller. Nic víc, nic míň. za mě dávám 66 %

The Death of Superman (2018)

DC to fakticky dává sežrat Marvelu na poli animovaných filmů se superhrdiny (na druhou stranu, asi by bylo stejně lepší do natřít konkurenci v rámci hraných filmů, tam holt DC malinko zaostává). V poslední době se mi velmi zamlouvá ten dospělácký nádech. Ano, pořád si přijdou na své i vaše ratolesti, ale ty nadávky a na poměry superhrdinských filmů i nevídaná brutalita holt mluví za vše. Superman mi zde přišel svým vyobrazením jako takový teenager, nějak jsem nedokázal po pohledu na jeho tvář mu to uvěřit. No nevadí, přesuňme se dál. Doomsday měl takto vypadat i BvS, tam vypadal, jak to jen kulantně říct, prostě směšně a přehnaně digitálně. Celá Liga spravedlnosti zde opět k ničemu, po pár úderech od hlavního záporáka všichni polehali na zem a čekali jen na přílet Kryptoňana, jak je zase vytáhne z bryndy. Dojde i na emoce, bitvy slušně zpracované. Potěšil kvalitní anglický dabing. Závěr s potitulkovými (čtyřmi !!!) scénami navnadil na další díly. Já jsem spokojen, jen příště dolaďte ten look Supermana. Za mě dávám 84 % P.S. Na černovlásku Lois Lane nejsem zvyklý, ale docela příjemná změna

Escobar (2017)

Já jakožto opravdový a nefalšovaný fanda seriálu Narcos ve své hlavě musím srovnávat, ačkoliv je nadmíru jasné, kdo z těchto dvou zmiňovaných počinů prostě a jednoduše dopadne lépe. Narcos během prvních dvou sérií dokázalo do nejmenšího detailu vykreslit postavu Escobara. Ale hlavně poskytlo dostatečnou minutovou stopáž ostatním postavám, které tedy neostrouhaly a nabyly patřičné důležitosti. S filmem Escobar to holt ani nejde, což se dá pochopit (prostě se nedá narvat stejné množství materiálu do jednoho celovečeráku, jako tomu bylo u samotného seriálu). Líbilo se mi, že do hlavní role napasovali novinářku Vallejo, pohled na tohoto šílence a maniakálního zločince z jiné než jeho strany celkem prospěl. Jinak jeho životní příběh je povětšinou zkratkovitý, pár věcí mi tam chybělo. Hlavně odflákli vedlejší linku s agentem DEA, divák si k němu během jeho mini role ani nemohl vytvořit žádný vztah, tudíž ta konfrontace Escobar - DEA celkem nic moc. Velice to zachraňuje Bardem se svým hereckým kouzlením, jinak pojatý než ten Mourův Pablo, i tak ale velice věrohodný. Závěr docela ušel, Narcos v tomto ohledu ale povedenější. Hitovka z toho nebude, Narcos vyhodit z piedestalu je setsakramentsky těžké. Ale svou kvalitu to přesto nabídne a asi mohu doporučit. Za mě dávám 70 %

Drsnej Shaft (2000)

Kvalitní detektivka z devadesátek (tedy již z nového tisíciletí, ale ten nostalgický nádech nás zavání o dekádu zpět). Jackson v roli drsného detektiva, s kterým byste měli být zadobře a neudělat si z něj vašeho nepřítele, to by se mu nemuselo líbit a následné vyústění by se nemuselo zamlouvat zase vám. Jedny z nejlepších vedlejších rolí (perfektní Bale v roli slizouna, Wright v roli gangstera, Hedaya zase ztvárňující zkorumpovaného příslušníka policejních jednotek). Ten příběh zavání dost jednoduchostí, ale neuškodí, jednou za čas je nutné si pustit něco, u čeho vypnete všechny mozkové závity, prostě film, kde hned víte, kdo hraje hrdinu a kdo si na druhou stranu střihl hlavního antagonistu. Překvapila taktéž Colette v roli svědkyně vraždy. Ačkoliv film zavání vtipem a celkově odlehčeností, což považuji za správné řešení, tak se zde najdou chvíle, jež se moc zábavně nejeví (osud dvou zkorumpovaných detektivů). Akce zde moc nečekejte, ale když přijde, tak si zase přijdete na své. Závěr s překvapivým zvratem, jenž mě dost překvapil. Nic světoborného, ale i tak mě to vskutku chytlo. 68 %

Vlak do Pusanu (2016)

Trochu jsem si plácal po čele, nevěřil jsem, že by Korejci dokázali vytvořit ucházející zombie film, notabene na nějaké vyšší úrovni. Mýlil jsem se na plné čáře. Společně s Úsvitem mrtvých a WWZ to patří teď do TOP 3 filmů z tohoto apokalyptického koutku. Neznámé tváře, jisté inovace a samotná zarputilost těchto nemrtvých filmu dodává šťávu. Z hereckých výkonů jsem si jednoznačně oblíbil muže, jenž měl těhotnou manželku (Dong-seok Ma). Takový ten bijec od přírody těm infikovaným a agresivním lidem (tedy, teď spíše tvorům) jednoduše dával pěstí, mlátil je hlava nehlava. Jeho příběhová linka zbourala všechny ostatní, nikdo ho nedohnal, ani hlavní hrdina. Idea s vlakem plným zombies tu zajisté ještě nebyla, líbily se mi pasáže v tunelech, kdy tyto kreatury ztratily svou orientaci po čerstvém a vydatném člověčím masíčku. Hrdiny se autoři rozhodli škrtat jednoho po druhém, z prvotně hodně postav se to ostříhá na absolutní minimum. Dojde i na emoce, to Korejcům jde na plné čáře. A za ty peníze i koukatelný vizuál. Závěr trošičku prvoplánový, ale snést se dal bez problémů. Povedený produkt. Za mě dávám 82 % EDIT.....Při druhém zhlédnutí ke dni 20.9.2020 musím o pár procent níže, to přehrávání nějakých postav je velice okaté, hlavně ten konec, kdy to už vysloveně bije do očí. Za mě 78 %

Tiché místo (2018)

Takový boom okolo tohoto filmu mě jednoduše navnadil, všichni házeli na tento snímek jeden superlativ za druhým. Ale holt ve výsledku jsem spíše zklamán. Musím i tak smeknout před Krasinskim za odvahu natočit horor a také si v něm zahrát hlavní roli. Nápad je stylový, neokoukaný, něco takového jsme ještě neviděli, tudíž tady obrovský palec nahoru. Atmosféru se podařilo udržet na vysoké úrovni, dunivé zvuky od Beltramiho, které nápadně připomínají skladbu "Beast" ze Sicaria, to jen umocňovaly. Po stránce příběhové je zde ale pár ALE. Tak zaprvé, hrdinové se chovají jako absolutní amatéři, v některých chvílích fakticky nechápete, proč tu danou věc zrovna udělali. Dále pak je tam pár scénáristických trhlin, musel jsem si vyhledat zdroj elektřiny pro bezmála tisíc přístrojů, kde se tam vzaly ty hektolitry vody. A hlavně jsem nepochopil, že někdy ty potvory slyšely pomalu zvuk spadlého špendlíku, na druhou stranu si ale rodící ženy a následně křičícího novorozence nevšimnou a prostě je nezaslechly. Závěr docela uspokojivý, triky obstojné, režie obdivuhodná, úžasné exteriéry, ale ty díry ve scénáři to trochu potopily. Za mě dávám 65 %

V.I.P. (2017)

Začátek parádně atmosférický, člověk jednoduše nevěděl, jakým směrem se příběh bude ubírat. Samotné rozdělení na kapitoly mi tolik nevadilo, ale asi bych uvítal, aby si příště udělali ve scénáři trochu pořádek. Nevím jak vy, ale já se postupem času začínal malinko ztrácet, neboť ve filmu figuruje notná hromada postav, které pocházejí absolutně odjinud. Linka okolo vraha mě znechucovala, takhle zvráceného člověka bych nechtěl osobně potkat. Ale jak se do toho začaly vměšovat jednotlivé organizace (policie z Jižní Korey, rozvědka z Jižní Korey, dále pak agent ze CIA a dokonce k tomu všemu přimíchali i špiona ze Severní Korey). Nepřijde vám to již trochu přes čáru ? Příběh mě dokázal chytnout, zápletka taktéž působivá, ale ty zbytečné střihy z jedné osoby na druhou mě mě po čase začaly fakticky iritovat. Akce zde moc nehledejte, ona by se sem ani nehodila, jen na konci dojde ke stylovému výmazu pár padouchů v čele s tím slizkým vrahem. Nedá se to označit za propadák, hutnou atmosféru podpořenou povedenými hereckými výkony to nabídne, ale zázrak se nekonal. Za mě dávám 65 %

Sicario 2: Soldado (2018)

Velmi se tento film bude srovnávat s jedničkou, s tím i já bezpochyby počítám. Sollima to měl těžké, jeho prvotina v Hollywoodu a hned od něj očekávali film, jenž naváže na úspěch prvního dílu. Podle mě uspěl, a to skoro ve všech ohledech. Návrat staré známé dvojky Brolin-Del Toro považuji za tah na jistotu, zato nepřítomnost typu postavy, jakou ztvárnila v jedničce Blunt, určitě rozdělí fanoušky na dva tábory. Já spíše patřím do toho, kde to lidem ani moc nevadí. Není zde už tak viditelný ten kontrast, ale přenesl jsem se přes to bez nějakých větších problémů. Co se týče příběhu, tak jsem si smlsl. Linka okolo kartelů mě chytla, dokonce i teroristická vsuvka se sem docela hodila (ty sebevražedné výbuchy naháněly mráz po zádech, velmi chladně a přesvědčivě podané) . Akce perfektní, s ničím se opět nemazlili, přestřelky doplňované výbuchy monstrózní. Pár scén k zapamatování (výbuch v obchodě, pořádná shootout na poušti). Del Toro si s Brolinem opět rozuměli, tentokrát dostal první zmiňovaný více prostoru, což jsem tak trochu očekával a taky to filmu pomohlo. Závěr opět otevřený, ale jestli se v podobném duchu ponese i trojka, jdu do ní. Malinko odlišné než jednička, a přesto opět skoro až brilantní. Dám o procento více než jedničce. Za mě dávám 85 %

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Nakonec jsem ty čtyři hvězdy tomuto filmu dal,ale měl jsem od něj daleko větší očekávání,které ten film nesplnil na plné čáře.Určitě film patří mezi to lepší,co se týče špionážní akce.Denis Villeneuve natočil zajímavý film o agentech CIA a jejich akcích na hranicích Mexika s USA.Nejlépe svou roli zahrál asi Benicio Del Toro.Emily Blunt mi moc do hlavní role nepasovala.Josh Brolin nezklamal.Pár akcí zde bylo,ale v celkovém součtu jich bylo pramálo.Někdy mě štvaly sáhodlouhé dialogy.Nakonec dávám 70%..........EDIT k 27.6.2018..........Dnes jsem se opět vrhl na jedničku Sicaria, neboť mě čeká projekce druhého dílu. Nevím popravdě, co mi to tenkrát vadilo. Ano, akčních sekvencí zde je jako šafránu, ale o tom to není (ikdyž přestřelka na hranici USA s Mexikem se dá označit za luxus, takto vygradovanou chvilku s úžasně nastolenou atmosférou by chtěl mít každý film patřící do tohoto žánru). Film poukazuje na praktiky tajných služeb, dost si zahrává s myšlenkou, jestli překračovat pomyslné hranice či se držet morálních zásad (střet Del Toro vs Blunt). A samozřejmě nesmím opomenout úžasnou hudbu, z které vám bude patřičně úzko. Není to na plnou palbu, nechávám si zálohu na druhý díl, který má působit oproti této vichřici přímo jako uragán. Uvidím a nechám se překvapit. Velmi mě zajímá dějová linka okolo Alejandra, v dvojce má dostat daleko více prostoru. Už se těším. Za mě dávám 84 %

451 stupňů Fahrenheita (2018) (TV film)

Není to tak hrozné, očekával jsem film plný nesmyslů se špatně napsaným scénářem a ještě hrozivějším finálním provedením. To se ale nedostavilo. Přiznávám, že třeba bych po přečtení originálu namítal, co vlastně chtěli pomocí tohoto filmu dosáhnout, ale já román Bradburyho nečetl, tudíž není na místě nějaké srovnávání. Zaprvé přiznávám, že z filmu dýchá ta televizní produkce. Triky působí dosti obyčejným dojmem, popravdě bych si asi představoval trochu propracovanější svět, kde se film odehrává. Ono záběr ze vzduchu na normální město okořeněný jen pár CGI nápisy na mrakodrapech holt moc nenadchne. Příběh mě ale chytl, zajímavý nápad s hasiči (popravdě ani ve snu by mě nenapadlo překopat hlavní smysl samotného požárního sboru, tedy zakládat místo hasit). Zápletka s povstalci mi přišla odfláknutá, tam to mohli malinko upravit a dát této dějové lince důležitý a přesvědčivý charakter. Shannon ve své roli září, jeho mimiku si divák prostě a jednoduše vychutná, skvělý herec. Závěr docela přijatelný. Provedení tak za 2 hvězdičky, ale nápad za silné 4. Dávám 65 %